Gündem Haberleri

  Yargılanırken firar eden Nejat Daş’a iyi hal indirimi yapıldı

  Ayşegül USTA / İSTANBUL
  17.02.2006 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Uluslararası uyuşturucu kaçakçısı Nejat Daş, Kısmetim-1 davasından mahkûm olup Lucky-S’den yargılanırken firar etti. Halen İspanya’da uyuşturucudan tutuklu olan Daş, yeniden yargılandı. Daş’ın, 5 yıl 10 ay hapis cezası, yeni TCK ve "iyi hal" nedeniyle 1 yıl 8 aya indirildi.

  AKDENİZ’de 3,1 ton uyuşturucu ile batırılan Kısmetim-1 davasında 5 yıl 10 hapse mahkum edilen firari sanık Nejat Daş ikinci kez yargılandı. İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi’nde dün yapılan duruşmaya halen İspanya’da tutuklu bulunan hükümlü Nejat Daş’ın avukatı Ekrem Marakoğlu katıldı. Davayı karara bağlayan mahkeme heyeti, Nejat Daş’ı, yurtdışına eroin ihraç etmek üzere kurulmuş bir örgütün üyesi olduğu ve suçun işleniş biçimi göz önüne alınarak 2 yıl hapis cezasına çarptırdı. Daş’ın yargılama sırasındaki davranışlarını hafifletici neden olarak kabul eden mahkeme, cezasını 1 yıl 8 aya indirdi. Mahkeme ayrıca, Daş’ın cezasının infazını tamamlayıncaya kadar, TBMM üyeliğinden, memuriyet hizmetlerinden, seçme ve seçilme ile diğer siyasi haklarından, siyasi parti ve tüzel kişiliklerin yöneticisi veya denetçisi olmaktan yoksun bırakılmasına karar verdi.

  Cezası kesinleşmişti

  Pakistan’dan yüklediği 3 ton 100 kilogram eroinle Akdeniz’in uluslararası sularında seyir halindeyken Türk güvenlik kuvvetlerince operasyon düzenlenince mürettebatı tarafından 15 Aralık 1992’de batırılan Kısmetim 1 gemisiyle ilgili İstanbul 2 No’lu DGM’de yargılanan Nejat Daş, 5 yıl 10 ay ağır hapis cezasına çarptırılmış ve bu ceza Yargıtay tarafından onanmıştı. Lucky-S davasından yargılanırken, 8 Kasım 1994’te firar eden, 1997’de İspanya’da yakalanan ve halen bu ülkede başka bir uyuşturucu suçundan tutuklu bulunan Daş, TCK’daki değişiklikler nedeniyle yeniden yargılanma istemişti.

  Yeniden yargılarsanız Türkiye’ye göndeririz

  HALEN İspanya’da tutuklu bulunan ve polisten dayak yediği için Türkiye’ye dönmek isteyen uyuşturucu kaçakçısı Nejat Daş’ın talebi, İspanya adli makamları tarafından şartlı olarak kabul edilmişti. Daş’ın eşi Hanife Daş’ın verdiği bilgi üzerine avukatı, "İspanya Ulusal Mahkemesi, Nejat Daş’ın Türkiye’den firarından sonra gıyabında bir kararla 30 yıl ağır hapis cezasına çarptırıldığını belirtmiştir. Kendisine gıyabında verilen bu karara itiraz hakkı tanındığı takdirde Türkiye’ye iade edileceği sonucuna varıldı" açıklaması yapmıştı.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı