GeriGündem 'Yargılama yargılanmalı'
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

'Yargılama yargılanmalı'

'Yargılama yargılanmalı'

Ergenekon davasının temyiz duruşmasına Yargıtay 16’ncı Ceza Dairesi’nde dün devam edildi. Duruşmaya emekli Orgeneral Hurşit Tolon, Yalçın Küçük ve CHP İzmir Milletvekili Mustafa Balbay’ın da aralarında bulunduğu bazı sanıklar ile sanıkların avukatları ve yakınları katıldı.

Duruşmada savunma yapan Balbay, Silivri’de yaklaşık 600 duruşma, 3 bin saat yargılamayla yüz yüze kalmış ve “Bu olayın Yargıtay aşaması var” diye düşünen biri olarak heyetin karşısına geldiğini söyledi.

“Her şeyden önce sizlerden beklentimiz, Silivri’deki yargılamayı yargılamanızdır” diyen Balbay, Silivri’deki birkaç duruşma izlendiğinde nasıl bir yargılama yapıldığının görülebileceğini ifade etti. Yargılama boyunca hukuk ihlalleriyle ilgili yaptıkları başvuruların sayısının bini aştığını belirten Balbay, “Öncelikle bu yargılamanın yargılanması ve bu davanın dava haline gelmesi gerekiyor. Bu anlamda bizim sizden beklentimiz sadece usulden ve esastan bozulması değil asıl bu yargılamanın sizin katınızda bir zemine oturtulması. Öncelikle Danıştay saldırısının ayrılması ve öteki yargılamaların da gerçekten bir dava haline getirilmesi gerekiyor. Bize yönelik yargılamayı yapanlar şimdi hukuk arıyorlar. O yayın organlarının, kamuoyunda cemaat diye bilinen organların bize değil bu topluma özür borcu var. Onlar hukuk ararken ben de onların adil yargılanmasını istiyorum” dedi. 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle