Gündem Haberleri

  Yargılama hızı Türkiye'de çok yavaş

  ANKA
  03.02.2006 - 10:31 | Son Güncelleme:

  Anayasa Mahkemesi Başkanı Tülay Tuğcu, Yargıtay Başkanı Osman Arslan ve Danıştay Başkanı Ender Çetinkaya’nın geçtiğimiz günlerde sürpriz bir şekilde Başbakan Erdoğan’a yaptığı ziyarette, özlük haklarında iyileştirme istedikleri yönündeki haberler, dikkatleri yargının temel sorunlarına çevirdi.

  Ankara Barosu’nun haftalık yayın organındaki bir araştırma, Türkiye’nin bu konuda Avrupa’nın çok gerisinde olduğunu ortaya çıkardı. Etkili Yargı İçin Avrupa Komisyonu’nun (CEPEJ) geçtiğimiz aylarda bu konuda yaptığı araştırma, yargının içinde bulunduğu durumu su yüzüne çıkardı.

  Avrupa Konseyi Üyesi 46 ülkenin 40’ından alınan verilerin yer aldığı rapora göre, Türkiye bütçesinin "binde" 5’ini yargıya ayırırken, Norveç "yüzde" 5’ini harcıyor. Polonya, Slovenya, Romanya, Hırvatistan gibi ülkelerde bu oran yüzde 2 oldu. Türkiye, yargısına yaptığı yardımda 40 ülke arasından 35’inci sırada yer aldı.

  EN ÇOK ASLİYE MAHKEMESİ TÜRKİYE’DE

  Türkiye asliye mahkemeleri bakımından Avrupa Konseyi’nde Lüksemburg ile birlikte ikinci sırada alıyor. Türkiye ve Lüksemburg’da 1 milyon kişiye 35.7 asliye mahkemesi düşerken, bu oran İspanya’da 58.8 düzeyinde bulunuyor.
  Yine aynı rapora göre Türkiye’de 40 bin kişiye 3 yargıç düşerken, bu sayı Almanya’da 100, Slovenya’da 16, Ermenistan’da ise 40 bin kişiye 2 yargıç düşüyor.

  TÜRKİYE YARGILAMA HIZINDA "EN YAVAŞLAR" ARASINDA

  Hırsızlık olaylarıyla ilgili asliye ve ağır ceza yargılamalarının ortalama sürelerine de yer verilen raporda, en hızlı yargılama İzlanda, İsveç ve İrlanda’da görüldü. Türkiye, asliye ceza mahkemelerindeki hırsızlık yargılamalarında 300 gün ile en yavaşlar arasında yer aldı. Türkiye, ağır cezalarda ise 450 gün ile çok daha gerilere düştü.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı