Gündem Haberleri

  Yargıdan Mussolini etkilerini silmelisiniz

  Ayten SERİN/İSTANBUL
  18.10.2005 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Daha önce Türkiye’nin AB partneri olabilmesi için devlet dairelerinden Atatürk resimlerinin indirilmesi gerektiğini söyleyen Avrupa Parlamentosu üyesi ve AB-Türkiye Ortak Parlamento Komisyonu Başkan Yardımcısı Andrew Duff, AB-Türkiye İlişkileri Konferansı için İstanbul’a geldi.

  The British Council, Türkiye Ekonomik Sosyal Etüdler Vakfı (TESEV) ve Avrupa Reform Merkezi (CER) tarafından düzenlenen konferans dün basına kapalı olarak yapıldı. Hürriyet’in sorularını yanıtlayan Duff, Atatürk’ün resimleriyle katı Kemalizm’i kastettiğini söyledi. Duff, Türkiye’nin ilk ceza kanununun da İtalya’nın faşist lideri Mussoli’den alındığını bugün hálá bunun izlerini taşıdığını söyledi. Duff, şöyle konuştu:

  DÖNÜŞÜM OLMALI

  Türkiye tüm AB ülkeleri gibi kendi tarihini gözden geçirmeli. Batı, 1’inci ve 2’nci Dünya savaşları arasında faşizmin büyümesiyle, kendi tarihinde çok kötü bir noktaya doğru giderken Atatürk, Türkiye’yi modernize etmek istiyordu. Mussolini’den ceza kanunu aldı. Bu kanunun reformunun da bugün Türkiye için büyük sorun olması hiç şaşırtıcı değil. İtalyan Ceza Kanunu dönüştürüldü, bugün 1920’dekinden tamamen farklı. Aynı dönüşüm burada da olmalı.

  TCK değişti ama süreç tamamlanmadı. Hırant Dink’in davası bizim görüşümüze göre absürd. Orhan Pamuk hakkındaki savcılık kararı ise bir skandal. İnsanların duvarlarına ne asacaklarını söylemek bana düşmez, bu kesinlikle bir AB’ye giriş kriteri değil. Ben Atatürk’ün anısına saygı ve bağlılıktan bahsetmiyorum; ki bence bu harika bir şey. Ama katı Kemalizm, Avrupa entegrasyonu için bir engel. Bizim AB için de ultra milliyetçilere ihtiyacımız yok, zaten onlarla baş edemiyoruz. Yunanistan Kıbrıs’ı (Kıbrıs Rum Kesimi) AB’nin entegrasyon hedefleri için çalışmaktan çok aşırı milliyetçilikleriyle AB’nin içinde büyük problemler açıyorlar.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı