Gündem Haberleri

  Yargıç yerine Hizbullah’ı takip etselerdi

  ANKARA
  17.01.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Alevi dernekleri tarafından hükümetin Alevi açılımına tepki olarak düzenlenen Büyük Alevi Kurultayı’na katılan Adana Savcısı İlhan Cihaner, gazetecilerin soruları üzerine Hizbullah tahliyelerini değerlendirdi. Kurultayda salondakilerce dakikalarca alkışlanan Cihaner, “Devlet, yüksek yargıçları takip etmek yerine onları takip etseydi kaçmazlardı” dedi.

  HÜKÜMETİN Alevi açılımına tepki gösteren Alevi örgütleri Ankara’da alternatif çalıştayda biraraya geldiler. Büyük Alevi Kurultayı’nda Aleviler, taleplerini “Zorunlu din dersi kaldırılsın. Diyanet İşleri Başkanlığı kaldırılsın. Madımak müze yapılsın. Dergahlarımız iade edilsin. Cemevleri ibadethanelerimizdir. Asimilasyona son verilsin” başlıklarıyla duyurdular. Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı’nın öncülüğünde Anadolu Gösteri Merkezi’nde gerçekleştirilen kurultayın yıldızı Adana Savcısı İlhan Cihaner oldu. Cihaner, davetli olduğu kurultaya girişinde ve ayrılışında salondakilerin büyük sevgi gösterileriyle karşılaştı. Cihaner’i dakikalarca ayakta alkışlayan Aleviler salonda “İlhan Cihaner” diye tempo tuttular.Cihaner çıkışta bir gazetecinin Hizbullahçıların tahliyesiyle ilgili değerlendirmesini sorması üzerine “Devlet, yüksek yargıçları takip etmek yerine onları takip etseydi kaçmazlardı” dedi.

  Devrilen dede gördünüz mü

  Alevi Bektaşi Federasyonu Başkanı Ali Balkız ise konuşmasında Başbakan Tayyip Erdoğan’ın “Tıksırıncaya kadar içiyorlar” sözlerine değindi. Balkız, “Sayın Başbakan alkole değil miktarına karşı, siz yolda devrilmiş ayyaş bir dede gördünüz mü? Herkes kendi kapısının önüne baksın o zaman” dedi. Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Başkanı Ercan Geçmez, Devlet Bakanı Faruk Çelik’in yürüttüğü Alevi çalıştaylarıyla geleneklerinin yok edilmeye çalışıldığını söyledi.

  İnancımızı katlediyorlar

  Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu Başkanı Turgut Öker ise “Bugüne kadar bizi Kerbela’dan bu yana insanlık dışı barbarca yöntemlerle katledenler güçlü bir şekilde tarih sahnesine çıkarak, çalıştaylar düzenleyerek Aleviliği, inancımızı katletmeye çalışıyorlar” diye konuştu.
  Pir Sultan Abdal Derneği Başkanı Fevzi Gümüş de “Cenneti inşa etmek, cennete sponsor olmak devletin görevi midir? AKP’nin Alevi açılımı planında devlet Aleviliği yaratma vardır. Mayasında özgürlük, eşitlik, adalet olmayan bir iktidar Alevilere özgürlük getiremez. Amaç Alevileri asimile etmektir” diye konuştu.
  Büyük Alevi Kurultayı’nın sonuç bildirgesinde bugüne kadar pek çok kişi ve kurumun, Alevilerin sorunlarını tespit etmek ve bu sorunlara çözüm getirmek iddiasıyla yola çıktığı, ancak hiç kimsenin Alevilere ve Alevi kurumlarına samimiyetle kulak vermediği belirtildi. 

  Ozan Metin sazıyla saygı duruşunda

  Yargıç yerine Hizbullah’ı takip etselerdi

  BÜYÜK Alevi Kurultayı’na coşku hâkimdi. Alevi Bektaşi Federasyonu Başkanı Ali Balkız ile DSP Genel Sekreteri ve Denizli Milletvekili Hasan Erçelebi’nin arasında oturan Ozan Hüseyin Gazi Metin, saygı duruşunu sazını havaya kaldırarak gerçekleştirdi. Kurultayda Dersim İsyanı’nın liderlerinden olduğu için idam edilen Seyit Rıza’nın posterleri de açıldı.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı