Gündem Haberleri

  ‘Yargı yarın sizi de davet ederse şaşmayın’

  Burcu PURTUL UÇAR / İSTANBUL
  18.06.2017 - 00:58 | Son Güncelleme:

  ‘Adalet Yürüyüşü’nü eleştiren Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Anayasa’nın mahkemelerin bağımsızlığıyla ilgili 138. maddesini hatırlatarak, “Yargı yarın eğer sizi de bir yerlere davet ederse şaşmayın” dedi. Erdoğan, TİM 24. Olağan Genel Kurulu’nda özetle şunları söyledi:

  YOLLAR YÜRÜMEKLE AŞINMAZ

  “Biz bir ve beraber olursak Türkiye’yi kimse yakalayamaz. Ama gel gör ki bakıyorsunuz bir taraftan bizim hukuka saygımız var, bir taraftan biz Anayasa devletiyiz, Anayasamız var. Ama diğer taraftan da Anayasa’nın hükümlerini ayak altına alacak şekilde vatandaşları sokağa dökmek, sokağa çağırmak, hiçbir zaman ne kendilerinin yararınadır ne de ülkenin yararınadır. Rahmetli Demirel’i burada tabii anmadan geçemeyeceğim. ‘Yollar yürümekle aşınmaz.’ Bunlar da yürüyerek eğer aşındıracaklarını zannediyorlarsa bu mümkün değil.

  NE DİYECEKSEN KÜRSÜDE DE

  Eğer bu yolla hukuk elde edeceklerini zannediyorlarsa bu da mümkün değil çünkü hukukta böyle bir kaide yok. Zira ortada bir vaka var. Meşhur MİT TIR’larının özellikle FETÖ’cü yargı mensupları tarafından -ki şu anda bunlar içeride-  durdurularak dünyaya servis edilmesi ve bu işin içerisinde rol alan kişinin bu rolünü bir başka meslektaşıyla paylaşmak suretiyle attığı adımlar ve bunun neticesinde ülkede ciddi bir skandalın yaşandığı süreç vardır. Bütün bu olaylar olurken bazı STK’ların kalkıp da yargının bu zatla ilgili vermiş olduğu karara adeta destek çıkıyormuş gibi Anayasa’nın 138. maddesini çiğniyor olmasının hiçbir izahı yoktur.

  Yargı bu tür baskılar altında kalırsa biz yargıdan adaleti nasıl bekleyeceğiz. Öyle elde adalet pankartlarıyla dolaşmak da adaleti getirmez. Adaleti aramanın makamı da yeri de Türkiye’de parlamentodur. Parlamentoda kürsüde ne diyeceksen adalet uğruna de. Orada onu dile getir, söyle. Ama istediğin adalet kadar sen de adaletle davran.

  SOKAĞA DÖKMEK DOĞRU DEĞİL

  Tüm bu olanlar Türkiye’de kendi içimizde bu tür bazı sıkıntıları meydana getirmek Türkiye’ye bir şey kazandırmaz. Kuvvetler ayrılığına bizler saygı duymazsak, sivil toplum kuruluşları saygı duymazsa o zaman biz bir yere varamayız. Bu konuda söylenecek bir şey varsa bunu söylersiniz ama baskı unsuru olma gayreti içine girerseniz unutmayın ki 138. madde sadece siyasetçiler için çalışmaz. 138. madde A’dan Z’ye herkes için çalışır. Ve yargı yarın eğer sizi de bir yerlere davet ederse şaşmayın. Anayasa’nın 138. maddesi. Bu bir yönerge değil, sıradan bir olay değil. Bizim buradaki dayanışmamız birliğimiz çok çok önemli. Kimsenin bunu hırpalamaya hakkı yoktur. Böyle bir Ramazan ayı içerisinde milleti sokağa dökmek suretiyle bu tür yürüyüşe başlamak doğru bir şey değil.”

  KATAR TEMENNİSİ

  TÜRKİYE’nin merkezinde yer aldığı coğrafya, dünyada kurulmaya çalışılan yeni düzenin siyasi, ekonomik ve askeri rekabet alanı durumundadır. Bu sebeple bir sorun bitmeden diğeriyle karşılaşıyor. Katar krizi bunun son örneği. Türkiye olarak başından beri hakkaniyetli bir tavır içinde olmaya gayret ettik. Katar’a yönelik ithamların doğru olmadığını, ambargoyu haklı bulmadığımızı açıkça söyledik. Temennimiz bu meselenin bayrama kadar çözüm yoluna girmesidir.

  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı