Gündem Haberleri

  Yargı şehidi Özbilgin’e anma

  ANKARA
  18.05.2008 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Danıştay 2. Dairesi’ne türban kararı nedeniyle yapılan silahlı saldırıda yaşamını yitiren Mustafa Yücel Özbilgin, dün ölümünün ikinci yıldönümünde Danıştay’da düzenlenen törenle anıldı.

  Geçen yıla göre sönük geçen toplantıda konuşan Danıştay Başkanvekili Gönül Önbilgin, demokrasi mesajı verdi ve "Hiçbir güç bizi Atatürk’ün gösterdiği yolda ilerlemekten vazgeçiremez" dedi. Törene Özbilgin’in eşi Sema, oğulları Gökhan ve Serkan ile eşleri katıldı. Törene siyasi partiler ve hükümetten kimse çağrılmadı. Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu Başkanı sıfatıyla sadece Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin törene davet edildi, ancak o da katılmadı. Anma törenine geçen yıla göre katılımın son derece az olması ve salondaki boş yerler dikkat çekti. Kısa süre önce emekliye ayrılan Danıştay Başkanı Sumru Çörtoğlu da törene katılmadı. Törende demokrasi yönündeki endişelerini bir kez daha kamuoyu ile paylaştıklarını belirten Önbilgin, şöyle konuştu: "Cumhuriyetin kazanımlarını, Atatürk ilke ve devrimlerini, hukukun üstünlüğünü içine sindiremeyenler bilmelidir ki, hiçbir güç, Türk milleti adına yargı yetkisini kullanan mahkemelerimizi, demokratik, laik ve sosyal bir hukuk devleti olan Cumhuriyetimizin ilkelerinden, Atatürk’ün gösterdiği, bilime ve akla dayalı yolda ilerlemekten ve Türkiye’yi çağdaş dünyanın hukuk düzeyine çıkarmak için çaba göstermekten vazgeçiremeyecektir."

  Bu arada Yargıçlar ve Savcılar Birliği (YARSAV), Mustafa Yücel Özbilgin’in görevi başında katledildiğini belirterek, 17 Mayıs’ın ’Yargı Şehitleri Günü’ ilan edilmesini istedi.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı