Gündem Haberleri

  Yardımları AK Parti adayı dağıtınca Kızılay karıştı

  Mehmet YENEN/SİMAV (Kütahya), (DHA) -Meltem ÖZGENÇ / ANKARA
  26.05.2011 - 11:44 | Son Güncelleme:

  Deprem sonrası Kütahya'nın Simav İlçesi'be gönderilen Kızılay'ın yardım çadırlarının AK Parti Kütahya 5’inci sıra adayı Bediha Türkyılmaz’a ait seçim minibüsüyle taşındığı ortaya çıktı. Olay ortaya çıkınca Kızılay Başkanı Tekin Küçükali, yardımları AK Parti'nin seçim minibüsüyle taşıyanların mahkemeye sevk edildiklerini ve tutuksuz yargılanacaklarını söyledi.

  Depremin yaralarını sarmaya çalışan Simav’da sarsıntılardan etkilenler çadırlarda yaşarken bir yandan da Türk Kızılay’ı tarafından gönderilen yardım malzemelerinin muhtarlıklar aracılığıyla dağıtımı devam ediyor. AK Parti Kütahya milletvekili adayı Bediha Türkyılmaz’a ait seçim minibüsünün üzerinde Kızılay yataklarını gören bazı kişiler aracı takip etti. Minibüs, Tabakhane Mahallesi’nde bulunan ve bahçesine yaklaşık 100 çadır kurulan Yusuf Koyuncuoğlu İlköğretim Okulu’na geldi. Burada okul görevlilerinin yatakları indirişini görüntüleyen bazı kişiler duruma tepki gösterdi. Aracı kullanan İsmail Çaylak ve yatakları indiren okul hizmetlisi Selim Yiğit ile burada bulunanlar arasında tartışma çıktı. Durumu, Simav Kriz Merkezi’nde bulunan Kütahya Valisi Kenan Çiftçi’ye iletildi. İnceleme sonucu Türk Kızılay’ı Simav Cumhuriyet Savcılığı’na suç duyurusunda bulundu. Başsavcılık da gelen ihbar üzerine başlattığı soruşturma çerçevesinde İsmail Çaylak ile Selim Yiğit’in ifadelerini aldı.

  Aracı farkederek takip eden ve durumu fotoğraf makinasıyla görüntüleyenlerden Muzaffer Özcan, Kızılay’a ait yardım malzemelerinin bir siyasi partiye ait araçla taşınmasına tahammül edemediğini söyledi. Aracın üzerindeki yatakların indirilişinin de fotoğraflarını çektiğini kaydeden Özcan, "Yazıklar olsun. Depremzedelere yapılan yardıma bile siyaset bulaştırdılar" dedi. Esnaf Mehmet Güçlü, aracı işyerinin önünden geçerken gördüğünü belirterek, "Hemen kendi aracıma binerek takip ettim. Okula geldiğinde ise tepki gösterdim. Görevliler benim üzerine yürüdü. Ben de o sırada Simav Kriz Merkezi’nde bulunan Kütahya Valisi Kenan Çiftçi’nin yanına giderek durumu anlattım. Vali bey, konuyla ilgileneceğini söyledi" dedi.

  Tabakhane Mahallesi Muhtarı Yusuf Vural ise yatakların halka dağıtımıyla ilgisi bulunmadığını söyledi. Türk Kızılayı Kurumsal İletişim Müdürü Selahattin Kınalı da, olaya el koyduklarını, yardımların seçim malzemesi yapılmasına hangi parti olursa olsun asla izin verilmeyeceğini bildirdi.

  MALZEMELER STOKLANIYOR İHBARI

  Simav Cumhuriyet Başsavcısı Recai Bilgin, ayrıca bir kişinin evinde Kızılay’a ait yardım malzemelerinin stoklandığı yönünde ihbar aldıklarını ve bunu da değerlendirdiklerini söyledi. Bilgin, olaya adı karışan bir kişinin gözaltına alındığını, evine yapılan baskında çok sayıda yatak ve iki çadır ele geçirildiğini ve bunların Kızılay yetkilerine teslim edildiğini bildirdi.

  Recai Bilgin, ilçede her türlü yağma ve hırsızlık olaylarına karşı aldıkları güvenlik önlemlerinin tüm hızıyla sürdüğünü kaydetti. Bilgin, güvenlik güçlerinin ilçenin dört bir yanında giriş ve çıkışları tuttuğunu kaydetti. Bilgin, depremin meydana geldiği 19 Mayıs 2011 tarihinden bugüne kadar ilçede hırsızlık ve yağma olayına rastlanmadığını söyledi.

  KAMALAK’TAN HÜKÜMETE UYARI

  Bu arada Saadet partisi Genel Başkanı Genel Başkanı Mustafa Kamalak, çadırkente gelerek depremzedeleri ziyaret etti. Panayır alanındaki çadır kentte vatandaşların sıkıntılarını dinleyen Kamalak, "Türkiye Cumhuriyeti Devleti büyük bir devlettir. Vatandaşımızın yardımına koşmuştur. Şu an için mevsimin yaz olması sıkıntıları büyük ölçüde hafifletmiştir. Kış ile ilgili hazırlıkların bir an önce yapılması gerekir. Buradan hükümetimizi uyarıyorum" dedi.

  MAHKEMELİK

  Kızılay Başkanı Tekin Küçükali, Kütahya Simav’a gönderilen yardım çadırlarının AK Parti seçim minibüsüyle taşıyanların mahkemeye sevk edildiklerini ve tutuksuz yargılanacaklarını söyledi.

  Küçükali, tepki çeken dağıtımla ilgili şunları anlattı: “Tabakhane Mahallesi muhtarı, kriz masasına vatandaşların çadır ve battaniye ihtiyaçlarını söylemiş. Biz de gerekli yardımı gönderdik. Muhtar yardımın dağıtılabilmesi için mahalli gençlerden yardım istemiş. Gençler malzeme taşıdıkları otomobile parti bayrağı takmışlar. Bizim Kızılay olarak, siyasetle ilgimiz yok.”

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı