Gündem Haberleri

  Yardımın şartı geniş tabanlı hükümet

  Hürriyet Haber
  21.11.2001 - 13:30 | Son Güncelleme:

  Afganistan'ın savaştan sonra yeniden yapılandırılması için Washington'da düzenlenen uluslararası konferansta, ülkeye büyük çaplı dış yardım sağlanması, Afgan gruplarının geniş tabanlı bir yönetim kurması ve insan haklarına saygı gösterilmesi koşullarına bağlandı.

  Aralarında Türkiye'nin de bulunduğu 21 ülkenin ve bazı uluslararası kuruluşların üst düzey yetkililerinin katıldığı ''Afganistan'ın yeniden inşa ve imar edilmesi'' konferansında, bu ülkeye savaş sonrasında yapılacak yardımın ilkeleri belirlendi.

  Buna göre, Afganistan'da kurulması öngörülen geniş tabanlı hükümetten, bütün etnik grupları demokratik biçimde temsil etmesi, kadın haklarına saygı göstermesi, uyuşturucu üretimi ve kaçakçılığına önlemler alması istendi.

  Bu koşulların yerine getirilmesi durumunda, Afganistan'ın yeniden kurulması çabalarında uluslararası topluluğun büyük miktarda mali destek sağlaması benimsendi. Ancak bu yeniden yapılanma sürecinin uzunzaman alacağına işaret edildi.

  Konferansın eşbaşkanlıklarına da, Afganistan'a en fazla dış yardım sağlaması öngörülen ABD, Avrupa Birliği, Japonya ve Suudi Arabistan getirildi. Aralık ve Ocak aylarında konferansın Viyana ve Tokyo'da tekrar biraraya gelmesi kararlaştırıldı.

  Türkiye'nin de, konferansın çalışmalarını eşgüdümlü hale getirmesi öngörülen yönlendirme komitesi üyeliğine getirilmesi bekleniyor.

  BM KADIN ÇALIŞANLAR KONUSUNDA ANLAŞTI
    
  BM, Afganistan'daki kadın görevlilerinin çalışmaları sırasında vücudun tamamını kapatan burka yerine başörtüsü giymeleri konusunda Kuzey İttifakı yetkilileriyle anlaşmaya vardığını açıkladı.

  Başkent Kabil'de açıklama yapan BM sözcüsü Eric Falt, ''Kadınlar burka giymek zorunda değil. Başörtüsü yeterli'' dedi.

  ISLAMIC RELIEF, 500 AİLEYE UN DAĞITTI

  İngiltere merkezli ''İslamic Relief'' adlı insani yardım kuruluşu, Afganistan'ın başkenti Kabil'de 500 aileye 50'şer kilogram un dağıttı.

  Yetkililer, ayrıca Ramazan ayı boyunca bir hafta içinde 3 bin kişiye itfar ve sahur zamanlarında yemek dağıtılacağını kaydettiler.
    
  YARDIMLAR SÜRSÜN
    
  Yardım kuruluşunun dağıttığı unu alan Afgan kadınlar,  ''Yardımlara çok sevindik. Ancak unun yanında şeker ve yağ ihtiyacımızvar. Bize bütün dünyanın özellikle de Müslüman ülkelerin yardımcı olmalarını bekliyoruz'' dedi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı