GeriGündem 'Yardım sözü ver'
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

'Yardım sözü ver'

'Yardım sözü ver'
refid:15052133-spot ilişkili resim dosyası

ABD’li ünlü yatırımcı Warren Buffet ve Microsoft’un kurucusu Bill Gates, yüzlerce ABD’li milyonerden varlıklarının en az yarısını yardım kampanyasına bağışlamasını istiyor.

Servetini sigorta ve yatırım şirketi Berkshire Hathaway şirketine borçlu olan Buffett, Gates ve eşi Melinda ile geçen yıl birçok ABD’li zenginle bir araya gelip, onları yardım severlik hareketine dâhil olmaya zorladı.        

       

Buffet ve Gates, Giving Pledge (Yardım Sözü Ver) verdikleri kampanyaları kapsamında, milyonerlerden hayatları boyunca ya da ölümlerinin ardından varlıklarının en az yarısını bağışlamasını istiyor.     

 

Bill ve Melinda Gates’in yardım vakfı Gates Foundation’ın eski CEO’su olan ve şu anda Gates ve Buffet’a danışmanlık yapan Patty Stonesifer ise dün dört ailenin kampanyaya dahil olmak istediklerini açıkladı. 

 

Kampanya’ya destek olacak dört aileden biri olan ABD’li gayrimenkul milyarderi Eli Road ve karısı Edythe, yaşamları boyunca varlıklarının yüzde 75’ini bu kampanya için harcayacaklarını belirtti. Forbes dergisine göre, Broad’ın toplam mal varlığı 5.7 milyar dolar.  

 

Kampanyanın resmi internet sitesi www.givingpledge.org’a bir yazı yazan Buffet ise “2006’da mal varlığının yüzde 99’unu Bill & Melinda Gates Vakfı’na bağışlama kararı konusunda daha mutlu olamayacağını belirtti.

 

Şu anda 79 yaşında olan Buffet, “Bill ve Melinda Gates ile yüzlerce zengin ABD’liden en azından mal varlıklarının yüzde 50’sini bu kampanya bağışlamalarını istiyoruz” dedi.

 

Ünlü yatırımcı aynı zamanda, Berkshire Hathaway hisselerinin yüzde 20’sinin vakfı bağışlandığını ve her yıl kendi hisselerinin yüzde 4’ünü yardım kampanyası için harcamaya devam edeceğini söyledi.

 

MEVCUT İHTİYAÇLARA HARCANACAK

Buffet ek olarak, harcamaların mevcut ihtiyaçlara harcanmasını istiyor.

 

Forbes dergisine göre Gates 53 milyar dolar mal varlığı ile dünyanın en zengin ikinci adamı. Buffet ise 47 milyar dolarlık servetiyle üçüncü sırada yer alıyor.  

 

Bill ve Melinda Gates bugüne kadar vakıflarına 28 milyar dolar bağışladı. 1994’te kurulan vakıf, fakir ülkelerdeki sağlık harcamaları için 22 milyar dolar ödedi. ABD’de ise yeni eğitim ve gelişim fırsatları için 22 milyar dolar harcadı.

 

Buffet ve Gates, Giving Pledge (Yardım Sözü Ver) kesinlikle para kabul etmiyor sadece zengin kişilerin mali varlıklarının bir kısmını vakfa bağışlayacaklarına yönelik söz vermesini istiyor.

 

Yorumları Göster
Yorumları Gizle