Gündem Haberleri

  Yardım istemedi kendi işini kurdu

  A.A
  13.05.2010 - 12:31 | Son Güncelleme:

  Isparta'da, yaşadığı maddi sıkıntılar nedeniyle Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfın'ca (SYDV) yardım edilecek kişiler arasında bulunan iki çocuk annesi Yeşim Çelikdemir, yardım yerine, geliştirdiği projeyle, kendi işini kurdu.

  Çelikdemir, yaptığı açıklamada, yaklaşık bir yıl önce, çalıştığı iplik fabrikasından çıktığını ve bu sürede eşinin de işsiz kaldığını, biri ilköğretim okulu birinci sınıfta, diğeri 9 aylık olan çocuklarıyla maddi sıkıntılar yaşadıklarını anlattı.

  Mahalle muhtarının SYDV'ye bildirmesi üzerine, yardım edilecekler listesine alındığını belirten Çelikdemir, şunları söyledi:
  “Taşıma suyla değirmen dönmez'. Yardım yerine iş istedim. SYDV'nin, proje karşılığı 5 bin liralık kredi imkanından yararlanarak, Fatih mahallesindeki
  parkta, muhtarı Ahmet Sevil'in de girişimleriyle, gıda üzerine bir salon kiraladık. Malzemeleri alarak, işe başladım. Eşimle birlikte burada çalışıyoruz. Mahalleliler de destek oluyor.”

  SYDV'nin, yatalak olan, çalışma imkanı bulunmayan kişilere yardım etmesi gerektiğine inandığını belirten Çelikdemir, kendisi gibi çalışabilecek durumda olan insanlara, sadece yol gösterilmesini istedi.

  Çelikdemir, şunları söyledi:
  “Allah'a şükürler olsun ki sağlıklıyız, iyi durumdayız, çalışabilecek konumdayız. O zaman evimize yardım gelsin diye niye bekleyeceğiz ki. Bilakis biz de insanlara ekmek verebilelim diye gayret içinde olmalıyız. Fabrikadan ayrılınca sıkıntılar yaşadım ama yardım talep etmedim, iş talep ettim. Şimdi de işimi kurdum. Burayı büyüttüğümüz takdirde biz de eleman çalıştırıp, bir başkasına ekmek kapısı olacağız. Sosyal Yardımlaşma Vakfı'ndan yardım alan insanların gerçekten fakir olmaları gerektiğini düşünüyorum. Aşevi'nden dağıtılan yemeklerin ihtiyaç sahiplerine gitmesini istiyorum.”

  Fatih Mahallesi Muhtarı Ahmet Sevil de, Yeşim Çelikdemir'in bu davranışının mahallede örnek olduğunu söyledi.

  Çalışabilecek konumdaki bir insanın yardımlarla ayakta durmasını, kendilerinin de doğru bulmadığını belirten Sevil, şöyle konuştu:
  “Mahallemden bugüne kadar çok sayıda insan gelip, benden kömür, gıda yardımı talebinde bulundu. Ama Yeşim kızımız, ihtiyacı olduğu halde yardım istemedi, iş istediğini söyledi. Bu tür insanların sayısının artması gerektiğini düşünüyorum. Çünkü ülkemizin böyle insanlara ihtiyacı var. İnsanlar yardıma alıştırılmamalı, çalışmaya teşvik edilmeli.”

   

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı