Gündem Haberleri

  Yardım değil ticaret istiyoruz

  Sedat ERGİN- Vahap MUNYAR/WASHINGTON
  15.01.2002 - 01:56 | Son Güncelleme:

  ABD'ye giderken uçakta gazetecilerin sorularını yanıtlayan Başbakan Ecevit, ‘‘Biz aslında yardım istemiyoruz. Daha çok ticaret, daha çok yatırım istiyoruz. AB'ye sağlanan kolaylıkların bize de sağlanmasını istemek hakkımız’’ dedi.

  Başbakan Bülent Ecevit, dün ABD yolunda uçaktan Washington yönetimine, Turgut Özal'ın Başbakanlığı dönemindeki gibi, ‘‘No aid, but trade (Yardım değil, ticaret)’’ mesajını gönderdi. Ecevit, ‘‘Dostluğun ötesinde işbirliği istiyoruz’’ dedi.

  Ecevit, dün Ankara'dan hareket ettikten sonra THY'ye ait İzmir uçağında gazetecilerin yanına gelerek sorularını yanıtladı. Ecevit, ABD seyahatiyle ilgili olarak ‘‘Umutluyum, ama ihtiyatlıyım’’ sözünün ne anlama geldiği sorusuna, şu karşılığı verdi:

  UMUTLUYUM AMA...

  ‘‘Uzun siyasal yaşamım var. Böyle bazı beklentilere çok bağlanıp sonra olumsuz sonuç çıkarsa, üzücü oluyor. Onun için şimdi ihtiyatlı yaklaşıyorum her konuya. Söylediğim gibi aslında umutlu olarak gidiyorum, ama sonuç ne olacak belli olmaz. Çünkü nihayet ABD‘nin kendi çalışma yöntemleri var. Kongrenin büyük ağırlığı var. Lobilerin büyük ağırlığı var. Onun için her şeyi başkanlıktan, hükümetten umduğumuz gibi sağlayamayabiliriz. Fakat Türkiye‘nin zorluklarını Sayın Bush ve arkadaşları biliyorlar. Ve ellerinden gelen katkıyı yapmaya çalıştılar. Özellikle IMF ve Dünya Bankası konusunda.’’

  Bunun ötesinde ticari ve ekonomik ilişkiler bakımından Türkiye'nin gereksinmelerinin olduğunu da söyleyen Ecevit, bunları da ‘‘ihracatın canlandırılması, daha çok yatırım gelmesi, turistler için riskli bölge tanımının mutlaka kaldırılması, tekstil konusunda işadamlarının ihtiyaçları’’ diye sıraladı. Ecevit, ‘‘Tabii beni sevindiren bir şey, ekonomi ile görevli bakanlara ve yöneticilere özellikle bir yer verilmiş programımızda. Demek ki o konulara girecekler, ayrıntılı olarak’’ dedi.

  YABANCI YATIRIMCIYA DAVET

  ABD yönetiminin geçen yıl Türkiye'ye dolaylı yoldan yardım yapmak için elinden gelen gayreti gösterdiğini belirten Ecevit, ‘‘Fakat biz aslında yardım istemiyoruz. Daha çok ticaret, daha çok yatırım istiyoruz’’ dedi.

  Ecevit, yabancı yatırımcıları Türkiye'ye davet etmek için bazı gazetelerin Avrupa ve ABD baskılarına ilan verdiklerini, yabancı yatırımcıların artık 40 kapıyı çalmayacaklarını söyledi.

  Başbakan, ABD'de gündeme getireceği konuların sonuçlarını almak için acele etmemek gerektiğini belirterek, ‘‘Sabırlı olmak gerekiyor’’ dedi. Ecevit, ABD'nin Türkiye ile ticari ilişkilerini istenilen noktaya getirmesinin önünde engellerin bulunabileceğini de kaydetti ve ‘‘AB'ye sağlanan kolaylıkların bize de sağlanmasını istemek hakkımız’’ dedi.
  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı