GeriGündem Yarbay Dönmez: Yemin ederim ben gömmedim
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Yarbay Dönmez: Yemin ederim ben gömmedim

Emekli Orgeneraller Hurşit Tolon ve Şener Eruygur'un sanıkları arasında yer aldığı İkinci Ergenekon Davası'nın 102'nci duruşmasında, tutuklu sanık Yarbay Mustafa Dönmez'in savunmasının alınması tamamlandı. Dönmez savunmasında, ''"Şerefim üzerine yemin ederim ki o mühimmatları ben gömmedim'' dedi.

Evinden usulsüz aramalar sonucunda evrakların ve yazıların alındığını iddia eden Yarbay Dönmez, "Bu evrakların benim olduğu nasıl anlaşılmıştır? İlk kriminal inceleme, arama yapıldıktan 12 gün sonra yapılmıştır. Evimde binlerce evrak ve yazı var. Bunları benim olduğu nasıl anlaşılmıştır?" diye konuştu.

 

"SUÇUM VARSA MUSTAFA KEMAL'İN YOLUNDA OLMAKTIR"

 

Dönmez, savunmasının sonunda şunları söyledi: “İyi ve güzeli kendisini örnek alacak bir hayat yaşadım. Beni sevmeyenler, sadece ağaç kesen ve halka zarar veren insanlardır. Yeşile ve insana zarar verenleri görünce hemen şikayet ederdim. Eğer suçum varsa Mustafa Kemal’in yolunda olmaktır. Bu bağlamda ben kendimi sanık değil, tarihe tanık olarak görüyorum. Tek dileğim bana bu tertibi hazırlayanların bir gün burada yargılanmasıdır"

 

"SAVCILARA CEVAP VERMEYECEĞİM"

 

Mahkeme Başkanı Köksal Şengün'ün, savunmanın tamamlanmasının ardından çapraz sorguya geçileceğini belirtemesi üzerine Dönmez, “İddia makamının bu davada taraf olduğunu, tertibin içinde olduğunu düşünüyorum. İddia makamının, 25 aydır diğer sanık arkadaşlarımın çapraz sorgusunda yaptığı konuşmaları bu kanaatimden hiçbir şey azaltmadı" diye konuştu.

 

Savcılıkta daha önce iki kere susma hakkını kullandığını belirten Dönmez, savcıların sorularına cevap vermek istemediğini, bunun takdirini mahkeme heyetine bıraktığını söyledi. Duruşmada, Dönmez'in çapraz sorgusuna geçildi. Savcı Mehmet Ali Pekgüzel, sorularını verilecek cevaplara göre hazırladığını ve kopukluk olmaması için sorularını yöneltmeyeceğini belirterek, bu hakkını delillerin değerlendirilmesi aşamasında kullanacağını ifade etti.

 

"ŞEREFİM ÜZERİNE YEMİN EDERİM BEN GÖMMEDİM"

 

Başkan Şengün sanık ve avukatlara Dönmez'e soruları olup olmadığını sordu. Dönmez'in avukatı Celal Ülgen, Dönmez'e, Zir Vadisi ve Sapanca'daki mühimmatı kendisinin gömüp gömmediğini sordu. Dönmez ise, "Şerefim üzerine yemin ederim ki o mühimmatları ben gömmedim. Bu konuyla uzaktan yakından alakam yoktur" diye yanıt verdi.

 

Duruşma, Dönmez'in çapraz sorgusuyla devam ediyor.

 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle