Gündem Haberleri

  Yaramaz çocuk fişlenecek

  Hürriyet Haber
  25.11.2001 - 15:46 | Son Güncelleme:

  İngiliz polisi, gelecekte suç işleme eğiliminde olabilecek çocukları 3 yaşından itibaren gizlice izlemeye alarak fişlemeye hazırlanıyor.

  The Sunday Telegraph gazetesi, bu konuda yapılan bir hazırlığın haberini yayınlarken, küçük yaştan itibaren davranış bozuklukları gösteren çocukların tamamen gizli tutulacak bir sistem içinde kayda alınacağını yazdı. 

  Böylece çocuğun küçük yaştan itibaren danışmanlık ağı içine alınması, izlenmesi ve yönlendirilmesinin amaçlandığını belirten gazete, büyük tartışma yaratması beklenen hazırlığın önümüzdeki Mart ayından itibaren öncelikle Londra içindeki 11 belediyenin sınırlarında denenmeye başlanacağını duyurdu.

  Polisin yürüttüğü uygulamanın, okullar ve sosyal servislerce de destekleneceğini belirten Telegraph, çocukların kaydettiği her türlü ilerlemenin de sosyal servis görevlileri ve polis tarafından izleneceğini bildirdi.

  Çocukların izlendiklerinden haberdar edilmeyeceğini de belirten The Sunday Telegraph, bir sivil toplum kuruluşu olan Liberty`nin hazırlığa ilk tepki veren yapı olarak gelişmeleri yakından izlediklerini duyurduğunu bildirdi.

  Liberty, "Kim, hangi kriterlere dayanarak, kimin bu listeye gireceğini belirleyecek. Sonra böyle bir plan, bir çocuğun geleceğine önceden ipotek koyup, onu daha bebeklik çağında geleceğin suçlusu ilan etmek olmayacak mı? Kim kendisinde böyle bir hakkı bulabilir? Kimler bu listeyi görecek?" gibi soruların sorulması ve sağlıklı yanıtların alınmasından önce uygulamaya geçmenin yanlış olacağını vurguladı.
   

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı