Gündem Haberleri

  Yaralı teröristin nakli, 3 kez linç girişimiyle engellenmek istendi

  Recep DEMİRCİ/ERZİNCAN (DHA)
  29.08.2015 - 10:11 | Son Güncelleme:

  ERZİNCAN’ın Kemah İlçesi’nde yaralı ele geçirilen 'Botan' kod adlı PKK’lı teröristin ambulansla komşu illere nakli, 3 kez linç girişimiyle engellenmek istendi. Yolu kesen öfkeli kalabalık, ambulansa zarar verince yaralı terörist, güvenlik kuvvetlerine ait bir araçla başka bir kente götürüldü. Yaralı teröristin Sivas'a getirildiği haberi ise o kentte de gerginlik yaşanmasına neden oldu. Ambulanstaki bir yaralıyı terörist sanarak saldırmak isteyen grup, polis tarafından engellendi.

  Erzincan ile Kemah arasındaki karayolu, Acemoğlu Boğazı Mevkii’nde bir grup PKK’lı tarafından 27 Ağustos perşembe günü kesildi. Erzincan’dan İliç’e gitmek için yola çıkan otomobilin sürücüsü Ali Rıza Vural, teröristleri görünce kaçmak istedi. Kurşunlara hedef olan otomobilde bulunan 64 yaşındaki Makbule Vural öldü.

  Yaralı teröristin nakli, 3 kez linç girişimiyle engellenmek istendi

  Başlatılan operasyonda sıcak temas sağlanırken 1 terörist ölü, 1 terörist yaralı olarak ele geçirildi. Yaralı ele geçirilen ‘Botan’ kod adlı terörist, 28 Ağustos günü tedavi için Mengücek Gazi Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne kaldırıldı. Burada yapılan müdahale ardından saat 20.00’de ambulansa alınan yaralı terörist Erzurum’a götürülmek için yola çıkarıldı.

  Yaralı teröristin nakli, 3 kez linç girişimiyle engellenmek istendi

  Ancak sosyal medya üzerinden iletişim kuranlar, PKK’lı teröristi taşıyan ambulansın yolunu kesmek için 98 kilometre uzaklıktaki Tercan İlçesi’nde toplandı. Bunun duyulması üzerine ambulans Kargın Beldesi yakınlarından döndürüldü. Sivas’a yönlendirilen ambulansın önü bu kez 69 kilometre uzaklıktaki Refaiye İlçesi yakınlarından kesildi. Bunun üzerine Erzincan’a dönmek isteyen ambulansın yolu, Refahiye’nin Alacaatlı Köyü yakınlarında kesilerek araç durduruldu.

  Yaralı teröristin nakli, 3 kez linç girişimiyle engellenmek istendi

  TERÖRİST LİNÇ EDİLMEK İSTENDİ

  Otomobilleri ile ambulansı izleyen 100 kişiden fazla öfkeli kalabalık, Erzincan’a 49 kilometre uzaklıkta karayolunu kapatarak ambulansın içinde bulunan teröristi linç etmek istedi. Jandarma ve Emniyet Çevik Kuvvet ekipleri ambulansın çevresinde geniş güvenlik önlemi aldı.

  Ambulansın camlarını kıran ve lastiklerini patlatan öfkeli kalabalığı sakinleştirmek için Vali Süleyman Kahraman ve Emniyet Müdürü Doğan İnci olay yerine gitti. Kentten de çevik kuvvet ve özel hareket polisleri sevk edildi. Bu sırada öfkeli grupta bulunanlardan bir bölümü, ambulans içinde bekleyen yaralı PKK’lı teröristi linç etmek istedi. Ambulansa taş atanlara ve içine girmek isteyenlere biber gazı ile müdahale edildi ve ambulans kaçırıldı.

  Yaralı teröristin nakli, 3 kez linç girişimiyle engellenmek istendi

  Hemen ardından Erzincan-Sivas karayolu güvenlik güçleri tarafından trafiğe kapatıldı ve öfkeli gruptakilerin ambulansı takip etmelerine izin verilmedi. Güvenli bir yerde ambulanstan alınan yaralı terörist, Emniyet Müdürlüğü’ne ait bir araca nakledildi.

  Yaralı teröristin nakli, 3 kez linç girişimiyle engellenmek istendi

  Yaklaşık 5 saat süren kovalamaca ardından PKK’lı terörist hangisi olduğu açıklanmayan komşu illerden birinin hastanesine götürüldü. Yaralı teröristin naklinin sağlanmasıyla Erzincan- Sivas karayolu tekrar ulaşıma açıldı.
  Yaralı teröristin nakli, 3 kez linç girişimiyle engellenmek istendi

  SİVAS’TA GERGİNLİK

  Erzincan-Kemah karayolunda güvenlik güçlerince başlatılan operasyonda yaralı ele geçirilen PKK’lı teröristin tedavi için Sivas’a getirileceği haberi kenti ayağa kaldırdı. Cumhuriyet Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi önünde toplanan yaklaşık 100 kişi, ambulansla hastaneye gelen ve terörist sanılan bir yaralıya tepki gösterirken polis ile grup arasında gerginlik görüldü.

  Erzincan-Kemah karayolunda terör örgütü üyeleri tarafından sivillere yönelik yapılan saldırı ardından güvenlik kuvvetlerince başlatılan operasyonda yaralı ele geçirilen PKK’lı dün gece tedavi edilmek üzere Sivas’a gönderildi. Yaralı teröristin kente getirileceğini öğrenen bir grup Cumhuriyet Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi önünde toplandı.

  HASTANEDE YARALI TERÖRİST ALARMI

  Yaralı PKK’lı teröristin hastaneye getirilme olasılığına karşın polis ekipleri de burada yoğun güvenlik önlemleri aldı. Çevik kuvvet, TOMA ve çok sayıda polis ekibi hastane girişlerinde önlem aldı. Bu sırada bir ambulansın jandarma ekipleri ile acil servise gelmesi grubun tepkisini topladı. Ambulanstaki yaralıyı terörist sanarak saldırmak isteyen grup, polis tarafından engellendi. Grubu uyaran polis ile öfkeli grup arasında kısa süreli gerginlik oldu. Grup, sabahın erken saatlerine kadar acil servis önünde beklerken yaralı teröristin zırhlı araçla Özel Harekat Şube Müdürlüğü’ne getirildiği ve bir süre burada bekletildikten sonra kentten ayrıldığı bildirildi. Yaralı teröristin polis aracı eşliğinde ambulansla Ankara yönüne götürüldüğü kaydedildi. (Gökhan CEYLAN-Yasin KIRAS/SİVAS - DHA)

  Son Dakika Haberler

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı