Gündem Haberleri

  Yaralı Filistinliler tedavi için Türkiye'de

  Cengiz ÇOBAN-Uzay KESMEN/İSTANBUL (DHA)
  21.08.2014 - 07:19 | Son Güncelleme:

  İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırıları sırasında yaralanan 14’ü çocuk 23 kişi daha, dün saat 21.55 sıralarında Telaviv’den kalkan Türk Hava Kuvvetleri’ne ait C130 tipi askeri uçakla tedavi edilmek üzere İstanbul’a getirildi. Karşılama için Sabiha Gökçen Havalimanı’nda bulunan Başbakan Yardımcısı Emrullah İşler, uçağa binerek yaralıları ziyaret etti. Yaralılar daha sonra da havalimanında hazır bekletilen yaklaşık 30 tane ambulansla ve UMKE sağlık ekipleri yardımıyla, Marmara Üniversitesi Pendik Eğitim Araştırma Hastanesi ile Dr. Lütfi Kırdar Kartal Eğitim Araştırma Hastanesi’ne götürülerek tedavi altına alındı.

  Sabiha Gökçen Havalimanı’nda, Filistinli yaralıların hastanelere sevkinin ardından gazetecilere açıklama yapan İşler, "Askeri uçakla 23 tane yaralı getirildi. Bunlardan 14 tanesi çocuk. 4 tane ağır vaka var. Yoğun bakımda olanlar ve durumu ağır olanlar var. Az önce onlardan 2’sini hastanelere gönderdik. Bacağı kopan ve çeşitli şekilde yaralananlar var. Uçağın içerisine de biraz önce girdik. Teker teker ziyaret ettik. Gerçekten içler acısı bir durum söz konusu" diye konuştu.

  "YARALILARI GETİRMEYE DEVAM EDECEĞİZ"


  Yaralılarla birlikte Türkiye’ye gelen refakatçılarla da konuştuklarını belirten Emrullah İşler, "Türkiye’ye dua ve teşekkür ediyorlar; ama aynı zamanda da manzara hiç iç açıcı değil. Bildiğiniz gibi daha önce de 3 defada 2 yaralı, 4 yaralı ve ardından 18 yaralıyı getirmiştik. Şimdi yine askeri uçakla 23 yaralıyı birden getiriyoruz. Bundan sonra da şartlar elverdiği müddetçe yaralıları getirmeye devam edeceğiz" dedi.

  "BU SAVAŞIN BİTMESİ LAZIM''


  Savaşta binlerce masum insanın ve çocuğun öldüğünü ifade eden Başbakan Yardımcısı İşler, "Saldırılar, dün itibariyle yeniden başladı. Bugün en son gelen rakamlar 20 civarında ölü olduğunu bildiriyordu. Yine yüzlerce yaralı var. Dolayısıyla bu acının bir an önce dinmesi ve bu savaşın bitmesi lazım. Bu savaşın mağdurları, biraz önce gördüğümüz gibi çocuklar. 6 yaşında çocuk, 7 yaşında kız çocuğu var. Az önce onları gördük, yüreklerimiz parçalandı. İkisinin de şuurları kapalıydı. Artık, bu acılara son vermek lazım. İsrail saldırılarının bir an önce durması lazım. Uluslararası kamuoyunun da bu konuda hassas olması lazım. Bu coğrafyada yaşanan acılar, gerçekten büyük sıkıntılara yol açıyor. Filistin meselesi, Filistin ile barış sağlanmadığı müddetçe de Ortadoğu’da ve İslam dünyasında barışın gelmeyeceğini herkes biliyor. Elbirliğiyle barışın sağlanması için herkesin, uluslararası camianın, Birleşmiş Milletler’in (BM) harekete geçmesi gerekmektedir. Biz Türkiye olarak çok açık bir şekilde barışın, huzurun ve istikrarın sağlanması için üzerimize düşeni yapıyoruz. Diğer tarafları da bu şekilde görev yapmaya ve samimi olmaya çağırıyoruz. İnşallah bu çağrılarımız karşılık bulur. Biran önce bu coğrafyada yaşanan acılar son bulur. Artık savaşa, kana ve göz yaşına yeter diyoruz" şeklinde konuştu.

  "YİNE KAN VE GÖZYAŞI AKIYOR"

  Bir gazetecinin, Gazze’ye gönderilen son yardımlara ilişkin sorusuna İşler, "Saldılar başlayınca 5-6 gün içinde, 15 bin koliyi Gazze’deki insanlara dağıttık. Saldırılar, malumunuz ramazan ayındaydı. Ramazanda sıcak yemek çıkardık. Günde 15 bin kişiye sıcak yemek dağıtıldı. Daha önce bölgeye 20 tır yardım malzemesi gönderildi. Yeni yardım tırları da hazırlandı. Medikal yardımlar gönderiliyor. Aslında biz bu yardımları çok daha hızlı ulaştırabilirdik; ama malumunuz Gazze bir kuşatma altında. Hava, deniz ve kara kuşatması var. Dolayısıyla iç piyasadan bunlar tedarik edildi. Şartlar elverdiği müddetçe de dışarıdan da yardımları ulaştırma gayreti içerisindeyiz. Yardımlar bir şekilde ulaştırılıyor. Ama en acı olan taraf, saldırıların devam etmesiyle insanlar ölüyor, yaralanıyor, evler yıkılıyor. Yine kan ve gözyaşı akıyor" diye cevap verdi.

  "BM GÜVENLİK KONSEYİ ŞU ANA KADAR BİR ADIM ATMADI"

  Başbakan Yardımcısı Emrullah İşler, "Uluslararası camianın Gazze’ye yönelik tavrını nasıl değerlendiriyorsunuz?" sorusuna, "Uluslararası camia, BM Güvenlik Konseyi şu ana kadar bir adım atmadı. Açıklamaların ötesine geçemediler. Güçlü bir açıklama sadece BM’nin okulu vurulduğu zaman geldi. Bunun kabul edilemez olduğuna dair. Maalesef, İsrail söz konusu olduğu zaman bütün uluslararası kamuoyu kör ve sağıra oynuyor" yanıtını verdi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı