Gündem Haberleri

  Yaralı akbabayı İsrail ajanı sandılar

  Fırat KESKİNKILIÇ/EDİRNE, (DHA)
  10.01.2011 - 17:05 | Son Güncelleme:

  Edirne’de çiftçilik yapan Ahmet Suvatlar tarafından yaralı bulunan akbaba, tedavi altına alındı. Bacağında demir bilezik takılı olan ve kanatlarında ’K06’ yazan akbabayı gören vatandaşlar, "Bu akbaba kesin İsrail ajanıdır. Bizi havadan izliyordur. Aman dikkatli olalım" dedi.

  İŞTE İSRAİL AJANI SANILAN AKBABA / Foto Galeri

  Meriç Nehri kıyısındaki tarlasında çalışan Ahmet Suvatlar, önceki gün bulduğu yaralı akbabayı oturduğu evin bahçesindeki boş depoya getirdi. Burada akbabayı ciğer ile besleyen Suvatlar, mahalle sakinlerine akbaba bulduğunu söyledi ve yardım istedi. Bunun üzerine depoya gelen vatandaşlar, bacağında İspanya yazan demir bilezik takılı olan ve kanadında ’K06’ rumuzu yazılı akbabayı görünce korkuya kapıldı. Akbabanın İsrail ajanı olabileceği yönünde kendi aralarında konuşan vatandaşlar, işi daha da ileri götürüp üzerinde kamera aradı. Kendi aralarında, "Bu akbaba kesin İsrail ajanıdır. Bizi havadan izliyor. Aman dikatli olalım." diye birbirlerini uyardılar.

  KANADINDA SAÇMA YARASI

  Akbabayı görmek için depoya gelen vatandaşlar kucaklarına alarak bol bol hatıra fotoğrafı çektirdi. Ardından kanadında saçmalar olduğu belirlenince Edirne Çevre ve Orman Müdürlüğü’ne haber verildi.

  Hayatında ilk defa akbaba gördüğünü belirten Ahmet Suvatlar, "Nehir kenarında gördüğümde önce hindi zannettim. İncelediğimde akbaba olduğunu gördüm. Ben de evimin bahçesindeki depoya getirdim ve ona ciğer vererek karnını doyurdum'' diye konuştu.

  TEDAVİ ALTINDA

  Edirne Çevre ve Orman Müdürlüğü ekipleri, yaralı akbabayı alarak müdürlük bahçesindeki çiftliğe götürdü. Burada Edirne Belediyesi Veteriner Hekimi Mehmet Rodoplu, ’kızıl’ türü olan akbabanın ilk tedavisini yaptı.

  Akbabanın kanat içinden aldığı bir saçma ile yaralandığnı belirten Veteriner Hekim Rodoplu şunları söyledi:

  "Yaptığımız muayenesinde kanat içinde saçmayla oluşan bir yara tespit ettik. Kanatta düşüklük göstermiyor. Çok poroblemi yok. Bir süre takip edeceğiz. Pansumanını yaptık. Durumu gayet iyi. Daha önce bizim bu bölgede akbaba görmedim. Kuşun üzerinde belli işaretler var. Bunu Çevre ve Orman Müdürlüğü araştıracak. Bu yazılar yetiştirme yerini ya da ülkesini belirtebilir. Vücudunda bir cip olup takip ediliyor da olabilir. Nasıl takip edildiğini bilmiyoruz. Ama muhtemelen bulunduğu ülkeyi ve yeri anlatıyor. Türkiye’de ise hayvanat bahçeleri haricinde bulunduğunu olduğunu bilmiyoruz."

  Edirne Çevre ve Orman Müdürlüğü ise, durumu bakanlığa bildirecek ve akbaba’nın üzerinde yazan yazılardan yola çıkarak nereye ait olduğunu tespit etmeye çalışacak. Bu süre içinde ise akbaba doğaya salınmayacak.

    

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı