Gündem Haberleri

  Yaptırımlar İran'ın nükleer faaliyetlerini yavaşlattı

  A.A.
  11.05.2011 - 10:21 | Son Güncelleme:

  BM uzmanlarının hazırladığı bir raporda, yaptırımların İran'ın nükleer faaliyetlerini yavaşlattığı belirtildi.

  Associated Press tarafından elde edilen uzmanlar raporunda, İran'ın paravan şirketlerin kullanılması, nakliyatta gizleme yöntemleri uygulanması, mali işlemler, konvansiyonel silahlar ve bunlarla ilgi malzemelerin transferi gibi, her alanda yaptırımları delme çalışmalarını sürdürdüğü bildirildi.

  Raporda, İran'ın bir taraftan da uranyum zenginleştirme ve ağır su reaktörleriyle ilgili faaliyetlerini sürdürdüğü, balistik füze alanında testlere devam ettiği kaydedildi.

  Bununla birlikte, yaptırımların İran'ın yasaklı nükleer faaliyetleri ve füze çalışmalarını daha zor, maliyetli ve riskli hale getirdiği vurgulandı.

  Raporda ayrıca İran Devrim Muhafızları'nın nükleer faaliyetler ve balistik füze programı için malzeme ve teknoloji sağlama, yasaklı malzeme ve silah kaçakçılığı, yaptırımları delmek için paravan şirketlerin kurulmasının da arasında bulunduğu bir çok yasaklı alanda faaliyet gösterdiği öne sürüldü.

  İran'a uygulanan yaptırımların değerlendirilmesi için geçen kasımda 8 üyeli bir uzmanlar kurulu atanmıştı.

  BM Güvenlik Konseyi geçen temmuzda, uranyum zenginleştirme faaliyetlerini durdurmadığı için İran'a dördüncü kez yaptırım uygulamıştı.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı