Gündem Haberleri

  Yaptığı tekneyle dünyayı dolaşan Türk

  Sertaç VİRANCIK
  24.01.2015 - 02:01 | Son Güncelleme:

  Kendi yaptığı ‘Altan Girl’ adlı 8 metrelik alüminyum teknesiyle 6 Haziran 2014’te Kanada’dan yola çıkan 67 yaşındaki Erkan Gürsoy, yolculuğunu Çanakkale’de tamamladı.

  Dünyanın etrafını teknesiyle dolaşan 3’üncü Türk denizcisi olan Gürsoy, Çanakkale Biga’da çelik, enerji ve tersane sektöründe faaliyet gösteren İÇDAŞ Yelken Kulübü sporcuları tarafından Çanakkale Boğazı girişinde karşılandı. Marina’da çiçekler ve alkışlarla karşılanan Gürsoy, denizcilerinin “Zor geçit” olarak tanımladıkları Kuzey Batı Geçiti’ni tek başına geçen en yaşlı denizci ünvanını da aldı. Dünyayı teknesiyle ilk kez dolaşan Türk denizcisi Sadun Boro, ikinci olarak dolaşan Haluk Karamanoğlu da Gürsoy’u karşılayanlar arasındaydı.

  KUZEY BUZ DENİZİ’NDE MAHSUR KALDIM

  Karşılama töreninde Çanakkale Vali Yardımcısı Cemal Yıldızer ve Çanakkale Belediye Başkan Vekili Ali Sürücü yer aldı. Gürsoy yaptığı konuşmada şunları söyledi: “Zorlu bir yolculuktan sonra Türk amatör denizciliğinin bayrağını dalgalandırarak şehitler diyarında toprağa ayak basmaktan mutluyum. Yelkenciler Çanakkale Boğazı’nda beni karşıladıklarında gözlerim yaşardı. 6 Haziran’da Kanada’dan yola çıktım. Alaska açıklarında Kuzey Buz Denizi’nde mahsur kaldım. 4 Temmuz günü, Kuzey Kutup Dairesi’nin içinde geçişine engel olmayacağını düşündüğüm buzul kütlelerinin arasına sıkıştım. Soğuk su akıntısıyla birlikte sürüklendim. Northwest Passage adlı Kuzeybatı Geçidi’ni geçtim. Böylece Kuzeybatı Geçidi’ni tek başına geçen en yaşlı insan ünvanını elde ettim. Bundan dolayı mutluyum.”

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı