GeriGündem Yapmazsak hesap sorun
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Yapmazsak hesap sorun

ANAP Lideri Mesut Yılmaz, iktidara geldiklerinde yapacaklarını takvime bağladığı, ‘Türkiye Sözleşmesi’ni açıklayarak, ‘‘Eğer biri bile gerçekleşmezse bize hesap sorun’’ dedi. Yılmaz, sözleşmenin halkın siyasete aktif katılımını sağlayacağını belirtti

ANAP, iktidara geldiğinde ne yapacaklarını kapsayan bir Türkiye Sözleşmesi hazırladı. Genel Başkan Mesut Yılmaz'ın imzası bulunan sözleşmeyi, vatandaşların da imza atıp saklamaları, ANAP iktidara geldiğinde tek maddesi bile gerçekleşmezse hesap sormaları isteniyor.

Yapılacak işleri bir takvime bağlayan Türkiye Sözleşmesi; ANAP iktidarının, enflasyonu 2 yılda yüzde 5'e indirmesi, 5 yılda her aileyi konut sahibi yapması, herkesi kişisel sağlık sigortası kapsamına alması, tarımda kadastronun 2003 yılında tamamlanması, yerel yönetimler yasasını 1999'da çıkarması, düşünce, ifade, din ve vicdan özgürlüklerini genişleten yasa ve düzenlemeleri, 2001 yılına kadar gerçekleştirmesini öngörüyor.

Yılmaz, taahhütlerin yerine getirilmemesinde durumunda, geliştirilecek aktif vatandaşlık sistemi ve güçlendirilecek sivil toplum örgütleriyle vatandaşların kendilerinden hemen hesap sorabileceklerini söyledi.

Yılmaz, Türkiye Sözleşmesi'ni, Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre Merkezi ve Sarayı solununda yaptığı basın toplantısıyla açıkladı. Toplantı başlarken seçim şarkısı ‘İşte Benim Türkiyem’ çalındı.

1000 YILIN DOĞRULTUSU

Yılmaz, bugünkü siyaset anlayışının ülkenin gelişmesinin önündeki başlıca engel haline geldiğini belirterek, şöyle konuştu:

‘‘Türkiye geleceğe koşmakla, yerinde saymak arasında durakalmıştır. Kazanan ülkeler arasında mı, kaybedenler arasında mı yuvarlanacağımızı bu seçimler tayin edecektir. Türkiye, çağdaş yaşamın kolaylıklarından yararlanırken özünü koruyabilen bir ülke olmakla, karanlık bir rejimin baskısı altında yaşayan bir toplum olmak arasında tercihini yapacaktır. Huzurlu bir toplumsal hayat ile istikrarsızlık ve karmaşa arasında tercihini netleştirecektir. 1999-2004 arasındaki dönem yeni yüzyılda, hatta yeni 1000 yılda, ülkemizin seçtiği doğrultuyu tayin edecektir.’’

Türkiye'nin sessiz çoğunluğunun sorunlarının ‘Hayat pahalılığı, iş, çetelerle, yolsuzlukla ve kirlenmeyle mücadele, sağlık, eğitim, iç barış ve huzur’ olduğunu belirten Yılmaz, bunların çözümüne Türkiye Sözleşmesi'nde yer verdiklerini söyledi. Yılmaz, Türkiye'nin 21'inci Asrın en zengin 10 ülkesi arasında yer alma potansiyeline sahip olduğunu kaydederek, ‘‘Bu bir hayal değildir. Türkiye'nin sahip olduğu bir potansiyelin açığa çıkarılması sonucu ulaşabileceğimiz bir hedeftir. 18 Nisan 1999 seçimlerinin bu hedefe doğru, bu engelleri yok etmek için dönüm noktası olacağı inancındayız. ANAP ülke kaderinde tayin edici bu 5 yılın iktidarına taliptir’’ dedi.

2R-3G HEDEFİ

Yılmaz, 2R adını verdikleri 1999-2000 yıllarında, ekonomide istikrar ve yapısal sorunların çözüleceğini, 3G olarak adlandırdıkları 2001-2004 yıllarının ise büyük bir atılım, girişim ve gelişme dönemi olacağını söyledi. ‘Yapamayacağına söz vermeyen, halkın gündemini içeren’ Türkiye Sözleşmesi'nin, yeni ve tarihi belge olduğunu kaydeden Yılmaz, siyaset sahnesine ve siyasetçilere örnek olacağını belirtti. Yılmaz, sözleşmenin, halkın siyasete aktif olarak katılımını sağlayacağını, ‘Seçim zamanı her şey söylenir, sonra da yapılmaz’ anlayışına son vereceğini savundu.

Vatandaşa ANAP sözü

ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz'ın Türkiye Sözleşmesi'ni açıkladığı basın toplantısında yanında milletvekilleri ve milletvekili adayları yer aldı. (Soldan) Adaylar Nesrin Naz ve Birkan Erdal, milletvekili Ahad Andican, aday Mehmet Ali İrtemçelik, milletvekili Yılmaz Karakoyunlu ve aday Nevzat Saygılıoğlu, Genel Başkanlarıyla birlikte vatandaşa ANAP sözü verdiler.

İlk sözleşme gazeteciye

ANAP Lideri Yılmaz, Türkiye Sözleşmesi'ni seçim kampanyası süresince vatandaşların da imzalayıp saklayabileceklerini söyledi. Yılmaz, sözleşmenin ilkini, basın toplantısına katılan gazeteci Funda Bayrak'la imzaladı.

Huzur dönemleri bizim

Mesut Yılmaz, tek başına iktidarı hedeflediklerini, fakat olası bir koalisyon görüşmesine bu sözleşmeyle oturacaklarını belirtti. Yılmaz, diğer partilerin de benzer vaatlerde bulunduklarının hatırlatılması üzerine de, ‘‘Bizi ayıran husus imzamızdır. Bizim dönemlerimiz hep huzur dönemleri olmuştur. Bunlar tesadüf değildir. Uğur Mumcu olayı, Sıvas katliamı bizim dönemlerimizde olmamıştır’’ dedi.

Babaya çekidüzen

ABD'deki okulundan izin alıp Türkiye'ye gelen Yavuz Yılmaz da, basın toplantısına katılarak babasına destek verdi. Yavuz, toplantı öncesi babasının kıyafetiyle ilgilendi.Yorumları Göster
Yorumları Gizle