Gündem Haberleri

  Yapma bebeğe ’put’ dediler

  Arif ARSLAN(DHA)
  30.07.2007 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Batman’daki atölyesinde bez parçalarından bebek imal edip satan Hamdullah Güneş, ürünlerine "Puttur, günahtır" denilmesi üzerine Batman Müftülüğü’ne başvurarak fetva istedi. Müftü Mustafa Üskülüplü, ekmek parası için yapılıyorsa bir şey denemeyeceğini belirtti, ancak son kararı Diyanet İşleri Başkanlığı Fetva Kurulu’nun vereceğini söyledi.

  HAMDULLAH Güneş, Pınarbaşı Mahallesi’ndeki atölyesinde 5 yıldan bu yana bez parçalarından bebek imal edip satıyor. Batman yöresinin geleneksel giyimi yansıtan bebek figürlerini, yörenin tanıtımına katkıda bulunduğu için Kültür ve Turim Bakanlığı’ndan bile talep geliyor. Yapma bebeklerine olan talebi karşılamak için yoğun tempo içinde çalışan Hamdullah Güneş, son günlerde bazı çevrelerin engeliyle karşılaştı. Bazı kesimler, imal ettiği yapma bebekler için "Bunlar put. Bunları yapmak da almak da günah" demesi Güneş’i zor durumda bıraktı.

  Hamdullah Güneş, imal ettiği bebeklerin put olmadığını ispatlamak için Batman Müftülüğü’ne başvurdu. Güneş, bebeklerinin put olup olmadığına ilişkin fetva beklerken, Batman Müftüsü Mustafa Üskülüplü, konunun hassas olduğunu, Diyanet İşleri Başkanlığı Fetva Kurulu’nun bu işe kesin görüş bildirebileceğini söyledi. Yapma bebeklerin ekmek parası için imal edilmesine bir şey denemeyeceğini kaydeden Müftü, "Ama bu konuda kesin bir şey söylemek zor. Bu atölye sahibi her şeyden önce heykel yapmıyor. Geçimini sağlamak için ören bebek imal ediyor. Diyanet İşleri Bakanlığı Fetva Kurulu Başkanlığı bu işe net bir görüş verebilir" dedi.
  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı