Gündem Haberleri

  Yapıya taviz yok

  Hürriyet Haber
  16.09.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

  İstanbul'daki orman yangınları, Bakanlar Kurulu'nda görüşüldü. Toplantıda, ‘‘Yangınlarından sonra ortaya çıkan alanlarda kesinlikle hiçbir yapılaşmaya izin verilmemesi’’ kararlaştırıldı. Bakan Taranoğlu, yangın bölgelerinde ağaçlandırmanın başladığını bildirdi.

  Bakanlar Kurulu İstanbul'daki orman yangın alanlarında ‘kesinlikle hiçbir yapılaşmaya izin verilmememesi’ kararı aldı. Kurul, yangınların nedenlerinin de araştırılmasını istedi.

  Hükümet Sözcüsü ve Devlet Bakanı Ahat Andican, Bakanlar Kurulu toplantısından sonra yaptığı açıklamada, Orman Bakanı Ersin Taranoğlu'nun orman yangınları konusunda Bakanlar Kurulu'na geniş bilgi aktardığını söyledi. 1998 yılında 1490 orman yangını meydana geldiğini ve 4 bin 900 hektar orman alanının kaybolduğunu bildiren Andican, Türkiye'nin orman yangınlarında ABD, İtalya ve Fransa'ya oranlan daha iyi durumda bulunduğunu vurguladı. Bakanlar Kurulu'nun orman yangınlarından sonra ortaya çıkan alanlarda kesinlikle hiçbir yapılaşmaya izin verilmemesi konusundaki kararlılığını tekrarladığının altını çizen Andican, yanan alanların hemen tekrar ağaçlandırıldığını kaydetti.

  Andican, ağaçlandırma mevsimi olmamasına karşın özellikle İstanbul'da yanan yerlerde ağaçlandırmanın başladığını, 1 yaşındaki fidanların yerine 6 yaşında fidanların dikildiğini söyledi.

  Andican, cumhuriyet tarihi boyunda 1.5 milyon hektar ormanın yandığını, bu alanların yüzde 98.2'sinin yeniden ağaçlandırıldığını da anımsattı.

  Andican, Dışişleri Bakanı İsmail Cem'in de İran'a yaptığı gezi hakkında Bakanlar Kurulu'na bilgi verdiğini açıklayarak, Türkiye'nin İran ile ekonomik işbirliği ve taşımacılıkla ilgili yaşadığı sorunların ortadan kalktığını belirtti.


  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı