Gündem Haberleri

  Yapışık ikizlerin kaderini Bilim Konseyi belirleyecek

  Tuncay DAĞLI/ADANA (DHA)
  17.11.2001 - 01:58 | Son Güncelleme:

  Çukurova Üniversitesi Balcalı Hastanesi'nde kontrol altında tutulan ve 38 gün sonra yaşgününü kutlamaya hazırlanan Eda ve Seda Tanrıkulu'nun birbirinden ayrılmasının son derece zor olduğu ifade edildi.

  25 Aralık 2000 tarihinde yapışık olarak dünyaya gelen Eda ve Seda'nın tedavi gördüğü Çocuk Cerrahisi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Hasan Okur, ‘‘Önümüzdeki günlerde toplanacak Bilim Konseyi'nden de yapışık ikizlerin ayrılmaması yönünde bir kararın çıkacağını umuyorum’’ dedi.

  Birbirine yapışık olarak doğan ve bu nedenle ‘‘Siyam İkizleri’’ olarak anılan Eda ve Seda'nın birbirinden ayrılmasının imkánsız denecek kadar zor olduğu ifade edildi. Eda ve Seda'nın kontrol altında tutulduğu Çukurova Üniversitesi Balcalı Hastanesi Çocuk Cerrahisi Anabilim Dalı Başkanı olan Prof. Hasan Okur, konunun bu ay içinde toplanacak Bilim Konseyi'nde enine-boyuna tartışılacağını söyledi. Konsey'den ikizlerin ayrılmaması yönünde bir karar çıkmasının kuvvetle muhtemel olduğunu belirten Prof. Okur, toplantıya Ortopedi, Nöroloji, Psikiyatri, Plastik Cerrahi ve Adli Tıp Anabilim Dalları'nın temsilcilerin katılacağını da hatırlattı.

  Düşük bir ihtimal olmakla birlikte Bilim Konseyi'nin Eda ve Seda'nın ayrılması kararını verebileceğini de vurgulayan Prof. Okur, bu durumda, uzun ve güç bir dizi ameliyatın kendilerini beklediğini belirtti. Prof. Okur'un verdiği bilgiye göre, sindirim sistemi, makat ve üreme organları ortak olan ikizlerin normal vücuda sahip olmaları son derece güç.

  Çocuk Cerrahisi Servisi personeli ile diğer hasta çocukların maskotu olan ikizlerin asıl yükünü ise hemşireler çekiyor. Yatmaktan sıkılıp ağlayan ikizleri susturmak için kucakta dolaştırmak zorunda kalan hemşireler, iki çocuğu aynı anda taşımanın zorluğunu yaşıyor. Siyam ikizlerini gören ziyaretçiler ise acıma ve korku duygularını aynı anda yaşıyor.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı