Gündem Haberleri

  Yapay kalple yaşayan en küçük hasta

  Nesrin COŞKUN / DHA
  30.07.2010 - 11:57 | Son Güncelleme:

  Yatak mahkumu olan 19 aylık Hamdullah Kanat'a yapay kalp yaradı. Hamdullah bebek yürümeye başladı.

  Ege Üniversitesi Hastanesi Kalp Damar Cerrahisi Kliniği'ne geçen nisan ayındı yatırıldığında 7-8 aylık bebekten farksız olan, nefes almakta zorlanıp yatak mahkumu olan 19 aylık Hamdullah Kanat'a yapay kalp yaradı. Hamdullah bebek 8 kilodan 10.5 kiloya çıktı, yürümeye başladı. Henüz kendi kalp destek cihazını itecek gücü, yetecek boyu olmayan Hamdullah, başka hastaların cihazlarıyla oyuncak araba gibi oynamaya çalışırken, servisin sevgilisi oldu.

  Anne Zeynep Kanat, “Oğlum yapay kalp sayesinde artık yürüyor, oyunlar oynuyor, çok mutluyum” dedi. Dünyada yapay kalp takılan en küçük birkaç hastadan biri olan Hamdullah, Bursa'da oturan ev kadını 20 yaşındaki Zeynep Kanat ile tekstil işçisi 21 yaşındaki Semih Kanat'ın ilk bebekleri olarak 3 Kasım 2008'de dünyaya geldi. Hamdullah'a henüz iki haftalıkken kalp yetmezliği teşhisi koyuldu. Bursa'daki hastanelerde derdine çare bulunamayan, hastalığı yüzünden yaşıtlarından geri kalan, kilo alamayan Hamdullah, EÜ Hastanesi Kalp Damar Cerrahisi Kliniği'ne sevk edildi.

  Kliniğe yatırıldığında 17 aylık 8 kilo ağırlığında olan Hamdullah'a kalp bulununcaya kadar hayata tutunabilmesi için 20 Mayıs'ta Prof.Dr. Mustafa Özbaran, Doç.Dr. Tahir Yağdı başkanlığındaki ekip tarafından yapay kalp takıldı. Hamdullah, Türkiye'nin en küçük yapay kalpli hastası olurken, pompalı hayata başladı. Hamdullah'ın minik kalbinin yerine işlev gören yapay kalp talihsiz bebeği rahatlattı. Nefes alışı, halsizliği düzelen, buna bağlı iştahı artıp kilo almaya başlayan minik Hamdullah'ın keyfi de yerine geldi. Ağlamalarının yerini gülücükler alan Hamdullah, serviste kalp bekleyen hastaların maskotu haline gelirken, yatağa bağımlılıktan da kurtuldu.

  /images/100/0x0/55ea7d18f018fbb8f88344cdHamdullah bebek cihaz sayesinde yürüyebiliyor

  Ayağa kalkıp yürümeye başlayan, oyuncak gibi kalp cihazını itmeye çalışan minik Hamdullah henüz gücü, boyu yetmediği için bunu beceremezken, oğlunun yapay kalpten sonra sağlığında önemli gelişmeler olduğunu belirten anne Kanat, “Oğlum yapay kalpten önce kafasını yastıktan kaldıramıyordu, hep yorgun halsizdi. Yemek yemiyordu, çok zayıftı. Kliniğe yattığında 8 kilo bile değildi. Bu cihaz sayesinde artık rahat nefes alıyor, ayağa kalkıyor, yürüyebiliyor. Bu sayede artık yemek de yiyor, kilo aldı. 10.5 kilo oldu. Keyfi yerine geldi. Bunların olabileceğini hiç düşünmemiştim. Şimdi tek isteğimiz ona ve diğer hastalara bağış kalp bulunması” diye konuştu.

  Prof. Dr. Mustafa Özbaran, Hamdullah Bebeğin yapay kalpten sonra bekledikleri gelişimi gösterdiğini söyledi. Hamdullah'ın gelişiminin bir miktar geri olduğunu belirten özbaran, kalp pompası sayesinde gelişimin hızlanıp, normal kilosuna ulaşacağını kaydetti.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı