Gündem Haberleri

  'Yanlış yapılanma İstanbul'u bitirdi'

  İSTANBUL (A.A)
  04.01.2006 - 14:40 | Son Güncelleme:

  İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, “kentte yanlış uygulamalar ve yapılaşmalar nedeniyle tarihi yarımadanın bittiğini” ifade ederek, “Büyük ölçekteki anıtsal yapıları kurtarmaya çalışıyoruz” dedi. Topbaş, İstanbul'un geleceğini kurtarmayı hedeflediklerini belirtti.

  Topbaş, Marmara Bölgesi'ndeki illerin vali ve belediye başkanlarına, İstanbul Metropoliten Planlama ve Kentsel Tasarım Merkezi'ni (İMP) tanıttı. Kadir Topbaş, 1950'lerden itibaren başlayan göç ve plansız yapılaşma sürecinde İstanbul'un artık tahammül edemez noktaya geldiğini, 2050 yılında öngörülen 20 milyon nüfusun iyi yönlendirilememesi halinde bir faciayla karşı karşıya bulunulduğunu vurguladı.

  Kentteki tarım alanlarının bittiğini, su havzalarının da baskı altında olduğunu ve artık her şeyin İstanbul'da olmaması gerektiğini ifade eden Topbaş, kentte yüzde 36 olan sanayinin yüzde 20'lere inmesi, üniversitelerin master ve doktora dışındaki eğitimlerini başka illere kaydırmalarının önemine değindi.

  Topbaş, İMP'nin İstanbul'un gelecek planlarını yapmak üzere 10 bin metrekarelik alanda kurulduğunu ve merkezde 14 farklı çalışma grubunda yaklaşık 500 akademisyenin görev aldığını anlatarak, şunları kaydetti:

  “İstanbul'un geleceğini kurtaracak bir düzenlemeyi hedefledik. Hiçbir iş, önceden kurgulanmadığı zaman başarıya ulaşamaz. Bir hedefinizin olması lazım. İstanbul rotasından çıkmış. Kentin çevre planları yapılırken, bölgedeki diğer illeri de düşünmek ve onlara ilişkin gerçek bilgileri de almak durumundayız. Arzumuz, İstanbul'u bundan sonra farkı bir noktaya getirerek geleceğini kurtarmak. Herkes bu şehirde bir şeyleri kaybettiğimizin farkında. Tarihi yarımada bitti. Büyük ölçekteki anıtsal yapılar var. Onları kurtarmaya çalışıyoruz.”

  Kadir Topbaş, İstanbul'daki deprem riskini kentin yenilenmesi için bir artı değer olarak kullanabileceklerini ve bunun bir fırsat olduğunu sözlerine ekledi.

  PROF. DR. KAPTAN: İSTANBUL PROBLEMLİ KENT

  İMP Yürütücüsü Prof. Dr. Hüseyin Kaptan, Türkiye'nin tümü Ortadoğu, Balkanlar, Kafkasya ve Avrupa'daki gelişmeleri algılayıp yorumlamadan İstanbul'un planlamasının yapılamayacağını söyledi  Geçmişte yapılan planların İstanbul'un bugünkü hedeflerini 2.5 kat aştığını dile getiren Kaptan, şöyle dedi:

  “Yanılgı payı yüzde 100'ün üzerinde. Bu yanılgı payı, İstanbul'u dünyanın en problemli en vahim kenti yapıyor. İstanbul'un her şeyi 2 Londra, 2.5 Paris, 4-5 Berlin, 6 Roma büyüklüğünü taşıyor. Kentin yaşamsal faaliyetleri büyük risk altında. Bütüncül bir planlama anlayışı önemli. Sosyal felaketler sınır tanımıyor. Göç devam ediyor. İstanbul'un coğrafyası doldu. Marmara Bölgesi, devam eden göçe karşı şimdiden bunun önlemini almak zorunda.”

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı