GeriGündem 'Yanlış iğne hayatını kararttı' iddiası
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

'Yanlış iğne hayatını kararttı' iddiası

'Yanlış iğne hayatını kararttı' iddiası
refid:16672945 ilişkili resim dosyası

Bursa'nın İnegöl İlçesi Yenice Beldesi'nde oturan 17 yaşındaki Esra Güler, beldedeki sağlık ocağında yapıldığını öne sürdüğü iğne ile sağ bacağını hissedemez hale geldiğini, her geçen sağlık durumunun kötüye gittiğini iddia etti.

Yenice Beldesi Güney Mahallesi 500 Evler Caddesi 463'üncü Sokak'ta oturan Ali Bayram Güler ve Emriye Güler çiftinin üç çocuğundan ortancası Esra Güler, 25 Ekim 2010 tarihinde alerjik sorunları nedeniyle beldedeki Sağlık Ocağı'na gitti. İddiaya göre, burada görevli hemşire iğne yaptıktan sonra reçete yazarak Güler'i eve gönderdi. İğneyi vurulduktan sonra sağ ayağının üstüne basmakta zorlandığı için eve kadar yakınlarının yardımıyla gittiğini anlatan Esra Güler, şunları anlattı:

“Ertesi gün ağrılar artınca tekrar doktora gittim. Doktor iğnenin sinire vurulduğunu söyledi. Ardından İnegöl Devlet Hastanesine gittik. Burada yapılan muayenelerde EMG çekilmesi gerektiğini söyleyerek Bursa'da bir hastaneye gönderdiler. Yaptığımız şikayet üzerine jandarmanın soruşturması ardından dava açıldı. Biz de Bursa'daki özel bir hastaneye giderek EMG filmini çektirdik. Film sonucunda iğnenin ana sinir damarına vurulduğuna dair rapor verdiler. Bileğimde morarmalarla birlikte incelme olmaya başladı. Bacağımı hissetmemeye başladım. Bursa'daki özel hastanedeki Fizik Tedavi Merkezi'nde tedaviye başlandı. Sürekli ağrı yapıyor, ağrılardan duramıyorum. Doktorlar şu anda ağrıları durduramıyor. Doktorlar, ‘Son tetkikleri yapıyoruz, bu da olmazsa bizim elimizden gelen bu’ diyorlar. Ağrılarım kesilse belki yürüyebileceğim. Ama ağrılarım dinmiyor. 15 gün fizik tedavi görecektim ancak geçmediği için 15 gün daha uzattılar. Annem daha dün doktora tekrar sordu, iğneden dolayı mı diye. Doktor üzerine basa basa iğneden olduğunu söyledi.”

Anne Emriye Güler de, kızının hayatının kararmasına neden olan sağlık ocağına gittiklerini ve doktor ile görüştüklerini anlatırken, “Doktor iğneyi vuran hemşireyi yanına çağırarak, ‘Bak iğneyi nereye vurmuşsun’ dedi. Ben de bu arada dayanamayıp hemşireye ‘Neden dikkatli olmadınız?' dediğimde, ‘14 senelik hemşireyim, iğne vurmayı bana mı öğreteceksin’ diye kızdı. 14-15 senelik hemşire hatasını kabullenmiyor” diye konuştu.

Esra Güler'e Özel Doruk Fizik Tedavi Dal Merkezinden verilen, Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Uzman Dr. Semiha Büyükpoyraz imzasını taşıyan raporda, “01.12.2010 tarih ve 2003 protokol no ile kurumumuzda muayene olan Esra Güler isimli hastanın yapılan muayene neticesinde, hastada sağda enjeksiyon sonrası gelişmiş peraneal sinir nöropatisi tespit edilmiştir. Hasta 06.12.2010 tarihinde fizik tedavi programına alınmış olup, tedavisi devam etmektedir” denildi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle