Gündem Haberleri

  Yanlış anlaşıldım

  Hürriyet Haber
  23.03.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Başbakan Yılmaz, TSK ile hükümet arasında gerilime neden olan sözlerinin ‘‘Yanlış anlaşılmaktan’’ kaynaklandığını söyledi. Yılmaz'ın sözlerinden diğer iki lider ‘‘Hatasını kabul etti’’ intibaını edindiler. Zirvede asker konusunda hükümeti bağlayıcı açıklamaların hükümet ortakları arasındaki mutabakattan sonra yapılması görüşüne de varıldı.

  Başbakan Mesut Yılmaz, Türk Silahlı Kuvvetleri ile hükümet arasında gerilime neden olan sözlerinin ‘‘Yanlış anlaşılmaktan kaynaklandığını’’ söyledi. Yılmaz, ‘‘Bu yanlış anlaşılmayı’’ cuma günü yapılacak MGK öncesi Genelkurmay Başkanı Org. İsmail Hakkı Karadayı ile yapacağı görüşme sonrasında gidereceğini ortaklarına bildirdi.

  Koalisyon ortaklarının liderler zirvesinde, ağırlıklı olarak asker ile hükümet arasında gerilime neden olan süreç ele alındı. DSP lideri Bülent Ecevit ve DTP lideri Hüsamettin Cindoruk, gerilimi getiren süreçte Yılmaz'ın sözlerinin etkin olduğu görüşünü dile getirdi. İki lider, yakın çevresine Yılmaz'ın ‘‘Yanlış anlaşıldım’’ sözlerinden ‘‘Hatasını kabul etti’’ intibaını edindiklerini belittiler. Yılmaz, Genelkurmay Başkanı'nın Londra dönüşü kendisiyle görüşeceğini, 27 Mart cuma günü yapılacak MGK öncesindeki bu görüşmeden ‘‘ılımlı’’ bir mesaj çıkacağını sandığını da söyledi.

  ‘‘BİZE DANIŞ’’

  Toplantıda, bundan böyle hükümeti bağlayıcı konularda yapılacak açıklamalar öncesinde, karşılıklı danışma mekanizmasının çalıştırılması görüşü de dile getirildi. Özellikle Cindoruk, ordu ile ilgili hassas konularda hükümetten herkesin görüş belirtmemesi gerektiğini dile getirdi ve ‘‘Bu tür konularda dilimizin kemiği olmalı’’ dedi. Toplantıda, liderlerin hükümeti bağlayacak önemli konularda karşılıklı görüş alışverişinde bulunmadan açıklama yapmaması görüşünde birleşildi.

  UYUM SORUNU YOK

  Zirveden sonra basına açıklama yapan Yılmaz, art arda üç kez ‘‘Ortak görüşümüz’’ diyerek koalisyonda ‘‘Uyum’’ mesajı verdi. Konuşmasını noktalarken ‘‘Hükümet olarak aramızda görüş farkı yok’’ diyen Yılmaz, ‘‘Aramızdaki bu uyumu devletin bütün kurumlarına teşmil etmekir. Bu da hükümetin görevidir’’ Yılmaz, hükümetle, asker arasında da görüş ayrılığı olmadığını da vurguladı. Yılmaz, son günlerde bu konuda yaşanan gelişmelerin de ‘‘Yapay bir krizin ürünü olduğunu’’ söyledi.

  GERİ ADIM ATTI

  Yılmaz, soruları yanıtlarken son ANAP grup toplantısındaki ‘‘Askere irticayla mücadelede görev vermedim’’ çıkışından da geri adım attı. Başbakan, ‘‘İrticayla mücadelede Türk Silahlı Kuvvetleri'ne de, devletin diğer kurumlarına da görev düşmektedir’’ dedi.

  MGK'DA ÇÖZECEĞİZ

  Yılmaz, Genelkurmay Başkanı ile MGK öncesinde biraraya geleceklerini de vurgulayarak şunları söyledi: ‘‘Bizim değerlendirmemiz, Silahlı Kuvvetler'imizin, Genelkurmay'ımızın yaptığı açıklama, kamuoyuna ifade edilen görüşler, geniş ölçüde yanlış anlamalardan, çarpıtmalardan, saptırmalardan kaynaklanan ve belli çevrelerin yapan olarak ürettikleri bir krizin ürünü olduğudur. Sanıyorum yapacağımız görüşmelerde ve cuma günü yapılacak olan MGK'da bu konudaki yanlış anlamalar ortadan kalkacaktır.’’

  EN MÜCADELECİ HÜKÜMET

  İrtica ile mücadelede devletin bütün kurumlarının işbirliğinin önemi üzerine duran Yılmaz, hükümetinin ‘‘Bugüne kadarki hükümetler içinde irtica ile mücadeleyi en fazla ciddiye alan, bu konuda en geniş organizasyonu sağlayan hükümet’’ olduğunu savundu. Bu amaçla Başbakanlık Müsteşarı'nın başkanlığında Takip Kurulu, Müsteşar Yardımcısı'nın Başkanlığında da İzleme Merkezi oluşturulduğunu sözlerine ekleyen Başbakan, il ve ilçelerde vali ve kaymakamların başkanlığında özel mekanizma oluşturulduğunu hatırlattı.

  SÇG RAPORU AÇIKLANACAK

  Yılmaz, bu kurulların çalışmalarının ‘Son derece tatmin edici düzeyde olduğunu’ değerlendirdiklerini de sözlerine ekledi. Yılmaz, ‘‘Hükümetimiz bundan sonra da irtica ile mücadeleyi halkın inançlarına ve hukuka mutlak saygılı bir anlayış ve kararlılıkla sürdüreceğiz’’ dedi. Yılmaz SÇG'nin yaptığı çalışmanın bugün Bakanlar Kurulu öncesinde ayrıntılarıyla kamuoyuna açıklanacağını da vurguladı.


  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı