Gündem Haberleri

  Yankı yapacak büyük bir zafer

  Hürriyet Haber
  23.07.2007 - 02:30 | Son Güncelleme:

  Türk seçimlerine büyük ilgi gösteren yabancı haber ajansları acil koduyla geçtikleri haberlerde AKP’nin zafer kazandığını dünyaya duyurdu. Reuters laiklerle AKP arasındaki tansiyonun artabileceği uyarısını yaptı.

  REUTERS: Türkiye’nin İslamcı kökenli iktidar partisi AKP, genel seçimlerde oyların neredeyse yarısını alarak yankı yapacak bir zafer kazandı. Bu zafer, Erdoğan’a da moral oldu. Beklenenden daha yüksek çıkan oyları iş dünyasına yakın olan partiye yeni reformlar için yetki verse de, muhtemelen laik seçkinlerle aradaki tansiyonu da arttıracak. Ekonomistler, finans çevrelerinin bu sonucu memnuniyetle karşılayacağını söylüyor.

  AP: Seçim, 70 milyonluk Türkiye’de İslamcılarla laikler arasındaki dengenin belirlenmesi açısından kilit önem taşıyordu. AKP’nin başarısı, İslam ve demokrasinin bir arada yaşabileceğinin kanıtı olarak görülüyor. Yeni Meclis’i en çok cumhurbaşkanı seçimi ve PKK sorunu zorlayacak.

  AFP: AKP, mutlak bir zaferle beş yıl daha iktidarda kalmayı garantiledi. Seçim, Erdoğan hükümetine güçlü bir güvenoyu oldu. Fakat AKP, yükselen oyuna rağmen, Meclis’e giren daha fazla sayıda parti yüzünden sandalye kaybedecek.

  DPA: AKP’nin yüzde 50’lik oy oranıyla seçimin kesin galibi. MHP’nin yaptığı oy patlaması da dikkat çekici.

  Mega, Antena ve Alpha (Yunan televizyonları): Erdoğan’ın büyük zaferi. Bozkurtlar parlamentoda.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı