Gündem Haberleri

  Yangında Japon mucizesi

  Hürriyet Haber
  23.07.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

  30 santim uzunluğunda cam bir silindir. Yangın çıktığında fırlatılıyor, içindeki kimyasal madde ateşi söndürüyor. Alet evlere monte edilebiliyor. Japonya'dan gelen bu araç, İtfaiye'ye tanıtıldı.

  Yangınla mücadele için Japonlar tarafından geliştirilen ilginç bir aygıt dün Büyükşehir Belediyesi'nin Kocasinan İtfaiye Okulu'nda tanıtıldı.

  Bu alete ‘‘Bonpet’’ adı veriliyor. Türkiye'deki satış fiyatı 180 dolar (yaklaşık 77 milyon lira). Her tür bina, işyeri ve konutta, ayrıca kara ve hava taşıtlarında, savunma sanayi ile elektrik santrallerinde yangına karşı kullanılabiliyor. Aleti Sibertek firması Türkiye'ye getirdi.

  Bonpet, 1102 gram ağırlığında 30 santimetre uzunluğunda silindir şeklinde bir cam tüp. Yatay olarak monte ediliyor. 10 yıl süreyle özelliklerini kaybetmiyor ve bakım gerektirmiyor. Monte edildiği yerin civarında, 8 metreküplük bir alanda çıkan yangında etkili oluyor.

  Bonpet'in bulunduğu mekanda yangın çıkıp sıcaklık 85-90 dereceye ulaştığında, silindir tüpün içindeki kimyasal çözelti genleşerek cam tüpü patlatıyor ve çevreye yayılıyor. Bu kimyasal madde de yangını söndürüyor.

  Bonpet'in mutlaka monte edilmesi de gerekmiyor. Bir yerde yangın çıktığında oraya fırlatılabiliyor. Ya da suyla karıştırılarak da kullanılabiliniyor.

  Bonpet'in bir özelliği de insan ve hayvan sağlığı ile ekolojik dengeye hiç zarar vermemesi. Elektrik akımını iletmiyor. Bu sayede 60 bin watt'a kadar olan elektrik santrallerinde kullanılabiliyor.

  Bonpet'in İtfaiyeye tanıtılması sırasında düzenlenen gösteriye Kara, Hava ve Deniz kuvetlerinden üst rütbeli subaylar, Emniyet, özel kurum ve kuruluşların müdürleri de katıldı. Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanı Sabri Yalım tüm dünyanın bu tür yeni buluşlara ihtiyacının olduğunu söyledi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı