Gündem Haberleri

  Yangına karşı yalıtım yapılıyor

  Eda UTKU / eutku@hurriyet.com.tr
  30.01.2012 - 13:25 | Son Güncelleme:

  Türkiye’de ısı yalıtımının önemi, yavaş da olsa anlaşılmaya başlandı. Bununla beraber yangın yalıtımı konusunda pek fazla kişinin bilgisi yok. İş yerlerinde, evlerde, fabrikalarda yapılabilen yangın yalıtımı, yangına dayanıklı bölümler oluşturuyor ve alevlerin geçişini büyük ölçüde yavaşlatıyor. Tabii her zaman olduğu gibi, yangın yalıtımı yapılırken de doğru malzemeler kullanılması, işin uzmanlarıyla çalışılması önemli.

  Yangın yalıtımı yapılarak, binaların içinde yangına dayanıklı bölümler oluşturuluyor ve yangının yayılması önleniyor. İzocam Genel Müdürü Nuri Bulut, bu yalıtımın yapının yük taşıyan kısımlarına, ara bölmelerine ve dış cephesine yapılabildiğini belirtiyor ve nasıl çalıştığını şöyle anlatıyor: “Yalıtım ile binayı taşıyan yapı elemanlarında ısı yayılımı azaltılarak, yangına müdahale için zaman kazandırılıyor. Yangın yalıtımı, can ve mal kayıplarının en aza indirgenmesi, güvenli kaçış imkanlarının sağlanması, yangının diğer binalara veya bina içi diğer hacimlere yayılmasının önlenmesi ve yangına müdahalede zaman kazandırması açısından önemlidir. Yangın yalıtımı ile yangından korunaklı bölmeler oluşturularak; diğer hacimlere duman, sıcaklık ve alevlerin ulaşması önleniyor veya geciktiriliyor.”

  Yangına karşı yalıtım yapılıyor

  Malzeme tercihi önemli
  Bulut yapılan uygulamanın ve kullanılan malzemelerin çok önemli olduğunu belirtiyor ve ekliyor: “Malzemelerin yanmazlık özelliğine dikkat edilmesi, yangınla mücadelede büyük rol oynamaktadır. Can ve mal güvenliği sağlanması, kayıpların en aza indirilmesi için tasarım ve seçim aşamasında hassasiyet gösterilmeli. Birbirleriyle uyumlu malzemelerin, özellikle yanmaz camyünü ve taşyünü kullanımı önem taşıyor. Enerji verimliliği amaçlı ısı yalıtım uygulamalarında da yanmaz yalıtım malzemesi seçimine dikkat edilmesi, birbirlerine çok yakın veya bitişik nizam yaşadığımız yüksek binaların yangın yükü ile yüklenmesini de önemli derecede azaltacaktır.”


  Yönetmelik dış cephe için sınırlama getiriyor
  Bulut, 2007 yılında revize edilen Binaların Yangından Korunması Hakkında Yönetmelik’in, yangın yalıtımı ile ilgili birçok konuya açıklık getirdiğini belirtiyor. “Yönetmelikte dış cepheler ve buralarda kullanılan malzemeler ile ilgili çeşitli sınırlamalar getirmektedir” diyen Bulut, buna bir de örnek veriyor: “Örneğin, ‘Dış cephede yer alan malzemelerin ve kaplamaların, bir yangın anında yanarak alev yayılımına katkıda bulunmaması gerekmektedir’ maddesi kullanılan malzemenin ve yalıtımın önemine vurgu yapıyor.”

  Avrupa’da zorunlu
  Bulut tüm Avrupa ülkelerinin bina ve yangın yönetmeliklerinde, yüksek binaların dış cephelerinde yüksek seviyede yangın güvenliği sağlanmasını zorunlu kıldığını belirtiyor. İzocam olarak Türkiye’de de Binaların Yangından Korunması Hakkında Yönetmelik’e uygun şekilde yapılar inşaa edilmesine destek olduklarını belirten Bulut, “Özellikle binalarda enerji verimliliği amaçlı yalıtım uygulamalarında, yanıcı malzemelerin kullanımı ile yangın yükünün artması, can ve mal güvenliğini riske sokması dikkatle değerlendirilmeli” diyor.


  Bulut’un verdiği bilgilere göre, bugün Türkiye’de yatırım yapan yabancı sermayeli kuruluşlar, yangın yalıtımı bulunan binalar kullanmaya dikkat ediyor. Bulut, “Yabancı sermayeli kuruluşlar, tesislerin çatı ve duvarlarında yangın emniyeti için A sınıfı malzeme kullanımını şart koşuyor. A sınıfı yanmaz malzemelerin, yeni Avrupa Yangın standartlarına göre sadece mineral yünler (camyünü ve taşyünü) olduğu biliniyor. İzocam da yangın yalıtımı için Türk Standartları Enstitüsü (TSE) kriterlerine uygun olarak, İzocam Tekiz markası altında Mineral Yün Yalıtımlı paneller üretiyor” diyor.


  Yüksek yangın güvenliği istenilen yapılarda veya yanıcı, parlayıcı maddelerin depolandığı yerlerde İzocam Tekiz Mineral Yün Yalıtımlı Paneller tercih ediliyor. Bu paneller kesintisiz üretim kullanılarak üretiliyor. Metal dış kabuk ve yalıtım dolgu olarak kullanılan “A” yanmazlık sınıfındaki mineral yün tabakası sayesinde, yangına dayanıklı kompozit bir sistem elde ediliyor. Yangın emniyetinin yanı sıra yüksek ses ve ısı yalıtımı da sağlayan paneller, çevreye zararlı madde içermiyor.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı