Gündem Haberleri

  Yandaş muhalefet

  Ali Dağlar
  05.09.2013 - 01:29 | Son Güncelleme:

  Millet, medya, yandaş muhalefet, iktidar, kimse askerine sahip çıkmıyor. Başbuğ’u hapishanede ziyaret etmekle işler bitmiyor. Sahip çıkacaksınız. Bu savcı ve hâkimlerin yanlış karar tazminatları kendilerine rücu etsin.

  BALYOZ ve İzmir’deki casusluk davalarını gerekçe gösterip Donanma Komutanlığı’ndan istifa eden, 8’i tutuklu 71 sanığın yargılandığı Poyrazköy davasının önceki günkü duruşmasına silah arkadaşlarına destek için izleyici olarak katılan emekli Oramiral Nusret Güner sorularımızı yanıtladı. “Dünyanın ilk onuna giren bir donanmanın komutanı olarak istifa ettim. Hiç kimse gelip bana, ‘kardeşim niye istifa ettin?’ diye sormadı. İlker Başbuğ’u hapishanede ziyaret etmekle işler bitmiyor. İnanacaksınız, sahip çıkacaksınız” diyen Güner özetle şöyle konuştu:

  PROTESTO İÇİN SAKAL BIRAKTIM

  - “Maalesef askerlere sahip çıkan yok. Askeri darbeye karşıyız diyorlar ama herkes askere karşı. Muhalefet dahi gelip burada benim pırıl pırıl arkadaşlarımı korumuyor. Ben bunları 13 yaşından beri tanıyorum. 30 yıldır Türkiye’ye büyük hizmetlerde bulundular. Bu ülkenin güvenliğine ve refahına büyük katkılarda bulundular.

  - Sakal bıraktım, niçin bıraktım? Türk Deniz Kuvvetlerini bu duruma düşürenleri ve buna sessiz kalan yetkilileri ve ilgilileri protesto için. Bu ilgililerin içinde basın da var. Siz neden yazmıyorsunuz, niçin sormuyorsunuz istifamın nedenlerini? Şahsım önemli değil. Türk Deniz Kuvvetleri dünyanın ilk 10 donanmasından bir tanesidir. Bunun komutanı gidiyor, kimsenin umurunda değil. Neden? Birileri gelir nasıl olsa yapar. Bakın Türk Deniz Kuvvetleri ne kadar ileri gitti biliyor musunuz. Türk Deniz Kuvvetleri 1976 yılında, 35 sene evvel dedi ki; ey Nusret Güner, senin bu konularda başarın var. Gideceksin, yurtdışında lazer ve elektro optik konusunda mastır yapacaksın dedi. Deniz Kuvvetleri bu kadar ileri işte.

  HEDEF TSK DEĞİL DENİZ KUVVETLERİ

  - 6 ayı geçti, emekli oldum. Ben en azından bir şey yapmaya, insanların vicdanına seslenmeye çalışıyorum. Bu olay nedir biliyor musunuz? Ergenekon, Balyoz, Poyrazköy vs. TSK’nın değil, Deniz Kuvvetleri’nin tasfiyesidir. Bunu rahatlıkla yazabilirsiniz. Diyorlar ki generallerin yüzde 10-15’i içeride. Doğru ama orana vurursan havada, karada yüzde 10, Deniz Kuvvetlerinde yüzde 80. Deniz Kuvvetlerinin tasfiyesidir; bunu görmeniz lazım. 1923 yılından, 1949 yılından beri ilk defa oluyor; donanmada (komutan) hiç Koramiral olmadı. Bu millet askerine sahip çıkmıyor, bu medya askerine sahip çıkmıyor. Yandaş muhalefet, ana muhalefet dahil kimse sahip çıkmıyor. İktidar da sahip çıkmıyor.

  TAZMİNATLARI SAVCI VE HâKİMLER ÖDESİN

  - Ben sayın Başbakan’a söyledim. Çözüm diyorlar mesela. Ben size söyleyeyim; bu savcılar ve hâkimlerin verdikleri yanlış kararlardan dolayı tazminatları kendilerine rücu etsin. Niye devlet veriyor bunların yerine parayı? Kendileri versin, eskiden böyleydi. 2 sene önce değiştirdiler. Sırf bunu yapsınlar, razıyım. Denizin üstünde yürüyor adam; gazeteler ne yazıyor biliyor musunuz? Amiral yüzme bilmiyor. Bir Başbakan yardımcısı kalkıp diyor ki işte kızın yüzünden; ne kızı yüzünden ya. Benim hiçbir beklentim yok. Ben bu çocuklara yapılan şeyleri kabul edemiyorum. Tanıklığım filan da yok bu davada.”

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı