Gündem Haberleri

  Yamyamlara silah vermeyin

  Nerdun HACIOĞLU/MOSKOVA
  18.06.2013 - 00:00 | Son Güncelleme:

  G8 zirvesi öncesinde İngiltere Başbakanı Cameron’la görüşen Rusya Devlet Başkanı Putin, Suriye konusunda pozisyonunu değiştirmedi, muhalifleri destekleyen ülkelere “Düşmanlarının organlarını yiyen muhalifleri silahlandırmayın” mesajı verdi.

  KUZEY İrlanda’nın bağımsızlığı için mücadele veren IRA’nın 10 yıl öncesine kadar kalelerinden sayılan Enniskillen, dünyanın en güçlü liderlerini ağırlamaya başladı. Kasabanın 8 km uzağındaki bir golf kulübünde bir araya gelen G8 liderleri, Suriye konusunda farklılıkları gideremiyor. İngiltere Başbakanı David Cameron ile Londra’da bir araya gelen Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, yönetiminin Suriye’ye dış müdahale karşı tutumundan taviz vermediği gibi, muhaliflerin silahlandırılması önerilerine de sert biçimde karşı çıktı. Moskova’nın Suriye’nin meşru yönetimine silah sağlamayı sürdüreceğini söyleyen Rus lider
  Putin, İngiltere ve diğer Batılı devletlere “Düşmanlarının organlarını yiyen muhalifleri silahlandırmayın” uyarısında bulunurken, “Bu insanların sadece düşmanlarını öldürmediğini, herkesin ve kameraların gözü önünde vücutlarını yarıp bağırsaklarını yediğini sanırım inkâr etmeyeceksiniz.  Gerçekten silahlandırmak istediğiniz bu insanlar mı” diye konuştu. Putin, Obama’yla görüşmesinin ardından yaptığı açıklamada ise ABD’yle Suriye konusunda farklı düşündüklerini ancak şiddetin durması gerektiği noktasında hemfikir olduklarını ve Cenevre Konferansı’nda diyalogla çözümden vazgeçmediklerini söyledi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı