Gündem Haberleri

  Yalova'nın 3 ya da 4 günlük suyu kaldı

  Süheyla GÖZDERELİLER/YALOVA, (DHA)-
  06.09.2014 - 10:36 | Son Güncelleme:

  YALOVA Yeşil Körfez Su Birliği Başkanı Ömer Nergiz, şehrin sadece üç ya da dört günlük suyunun kaldığını belirtip, Yalovalıları, su israfından kaçınmaya çağırdı.

  Yalova'nın su ihtiyacını karşılayan Gökçe Barajı'nda, kuraklık nedeniyle su tükendi. Yalova Yeşil Körfez Su Birliği Başkanı Ömer Nergiz, israflı kullanılan içme suyunun daha dikkatli bir şekilde tüketilmesi için çağrıda bulundu. Barajda bölgesel kuraklık nedeniyle 3 ya da 4 günlük su bulunduğunu belirten Ömer Nergiz, su sorununun yaşanmaması için diğer illerden de takviye su aldıklarını açıkladı.

  KURAKLIK KORKUTAN BOYUTLARA GELDİ

  Sorunun giderilmesi için kenti yönetenlerin çalıştıklarını belirten Nergiz, "Aldığımız su takviyesi yetersiz. Kurtköy Deresi’ni ve Ortaburun Göleti'ni, Gökçe Barajı'na bağlayacağız. Bu çalışmaların tamamlanması için en az bir haftaya ihtiyaç var. Önlemlerimiz arasında bulunan kuyu sularınıda kullanmaya başladık. Yaşanan su sıkıntısı, bir afet durumudur. Olayın bu boyuta gelmesinde suyu bilinçsizce kullanan bazı belediyelerimizin suçu büyük. Vatandaşlarımızı suyu daha dikkatli kullanmaları için uyarıyoruz" dedi.

  Yalova’da Gökçe Barajı havzası adeta tarlaya döndü. Barajın altında kalan yollar ise uzun yıllar sonra ortaya çıktı.

  İSTANBUL’DA DURUM NE

  Yalovanın 3 ya da 4 günlük suyu kaldı
  İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Kadir Topbaş geçtiğimiz günlerde hiç yağmur yağmazsa İstanbul'un 145 günlük suyu kaldığını açıklamıştı. İSKİ'nin son verilerine göre bugün İstanbul'da barajların doluluk oranı ise yüzde 15.05. Bu oran aynı zamanda son 10 yılın en düşük seviyisi.


  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı