Gündem Haberleri

  Yalova'da yeni termal kaynak bulundu

  Süheyla GÖZDERELİLER/YALOVA, (DHA)
  17.01.2011 - 16:16 | Son Güncelleme:

  YALOVA’nın kaplıcalarıyla ünlü ilçesi Termal’de belediye tarafından yapılan çalışmada 470 metre derinlikte, 80 litre/saniye debiye sahip, 65 derece sıcaklıkta su kaynağı bulundu.

  Termal Belediye Başkanı AK Parti’li İsmail Atik, 2010’un Mayıs ayından itibaren İstanbul Üniversitesi’nden öğretim üyelerinin koordinasyonunda yürütülen çalışma sonrasında yeni kaynağa ulaştıklarını söyledi. 4 ay süren etüt ve alan çalışması sonrası 3 lokasyon tespit ettiklerini ve ekim ayının ilk haftasında sondaja başladıklarını kaydeden Başkan İsmali Atik, "Sondaj hesabımız yaklaşık bin metre derinlikteydi. Fakat 470 metreye geldiğimizde ana kaynağa ulaştığımızı tespit ettik. Bugün itibariyle kuyu üretime açıldı. 80 litre saniyenin üzerinde kaplıca suyumuza ulaştık. Şu andaki kaplıca sularımızla birlikte elimizde saniyede 100 litrenin üzerinde bir kaynağımız var. Bunun çıkarılmasında emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum. Çok mutluyuz" dedi.

  Termal Belediyesi’nin bizzat işin yüklenicisi olduğunu söyleyen Başkan Atik, İstanbul Üniversitesi’nden Prof. Dr. Ali Maliki ve Doç. Dr. Hakan Hoşgör’e katkılarından ötürü teşekkür etti.

  Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından ilçede gelecek aylarda bin 700 dönüm alanın turizm tahsisi için ihale yapılacağını ifade eden Atik, "Yeni bulunan termal su bunu daha da olumlu etkileyecek. Bundan sonra ilçemize yatırım yapacakların kaplıca suyu konusunda hiçbir şüphesi olmayacak. Bu Termal’in turizm geleceğine önemli bir katkı. Bugün bir milat. Kuyumuzun ismini ’Umut Kuyusu’ koyduk" diye konuştu.

  Yeni termal kaynağının bulunduğu, ilçede anons yapılarak halka duyuruldu.


  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı