Gündem Haberleri

  Yalova: Cumhurbaşkanını seçen Parlamento'ya saygı görevdir

  Hürriyet Haber
  12.12.2001 - 13:57 | Son Güncelleme:

  TBMM Başkanı Vekili Yüksel Yalova, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in DGM Yasası'nda yapılan değişiklik konusundaki sözlerini değerlendirirken, "Yüce Parlamento`nun kararına bu Parlamento`nun seçtiği Cumhurbaşkanı başta olmak üzere herkesin saygı duyma görevi vardır" dedi.

  TBMM Başkanı Vekili Yalova, ANAP İstanbul Milletvekili Bülent Akarcalı başkanlığındaki bir grup milletvekilini kabulü sırasında gazetecilerin sorularını cevaplandırdı. Yalova, ``Cumhurbaşkanı`nın Meclis`e ve Hükümet`e yönelik bazı eleştirileri oldu. Özellikle DGM veTütün Yasası konusunda.... (Yolsuzlukla mücadele edeceğiz diyorlar amayolsuzluğu kolaylaştırıcı düzenlemeler yapıyorlar) şeklinde açıklamaları var. Cumhurbaşkanı`nın bu sözlerini nasıl değerlendiriyorsunuz?`` sorusuna şu karşılığı verdi:

  ``Sayın Cumhurbaşkanı`nın Hükümet`e ilişkin değerlendirmelerini cevaplandırmak bize düşmez. Anayasamıza göre Sayın Cumhurbaşkanı aynı zamanda yürütme organının da başıdır. Yürütme organının iki anayasal kurumundan biri Cumhurbaşkanlığı müessesesi öteki de Hükümet`tir. İki anayasal organ arasındaki değerlendirmelerde bizim Meclis dolarak herhangi bir yorumda bulunmamız mümkün değildir.

  Eğer Meclis`in DGM ile ilgili icraatı sözkonusu edilirse unutmamaklazım ki parlamenter rejimlerde aslolan yüce parlamentonun iradesidir.Parlamento, milli iradenin tecelligahıdır. Bu Parlamento kendi sorumluluk iradesiyle neyi kabul etmişse, sonuçta o milli iradenin yansımasıdır. Komisyonlarında, değişik platformlarında Yüce Parlamentobu şekilde bir karara ulaşmışsa ona  bu Parlamento`nun seçtiği Sayın Cumhurbaşkanı başta olmak üzere herkesin saygı duyma görevi vardır.``

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı