Gündem Haberleri

  Yale’den Oya Ünlü’ye Küresel Lider ödülü

  Hürriyet Haber
  07.05.2008 - 07:00 | Son Güncelleme:

  Koç Holding’in Kurumsal İletişim Direktörü Oya Ünlü Kızıl, Yale Üniversitesi’nin Küresel Liderler ödülünü alan ilk Türk oldu. Bu ödül, Yale Üniversitesi’nce 2002 yılından beri, siyasetten medyaya, sanattan sivil toplum örgütlerine kadar uzanan geniş bir yelpazede, her yıl 18 kişiye veriliyor.

  2008 Yale Küresel Liderler Ödülü bu yıl Koç Holding Kurumsal İletişim Direktörü Oya Ünlü Kızıl’a verildi. Yale Üniversitesi’nden yapılan açıklamada, Kızıl’ın, bugüne kadar bu ödüle layık görülen ilk Türk vatandaşı olduğu belirtildi. Oya Ünlü Kızıl, Yale Üniversitesi lider adayları arasına girmekten büyük onur duyduğunu ve bu çok yönlü programın bundan sonraki çalışmalarında büyük katkı sağlayacağına inandığını söyledi.

  1100 aday arasından 18 kişi

  2002 yılından beri verilen ödüle, siyasetten medyaya, sanattan sivil toplum örgütlerine kadar uzanan geniş bir yelpazeden her yıl 18 kişi seçiliyor. Liderlik programına seçim bu yıl dünya genelinde aday gösterilen 1100 kişi arasından yapıldı. Bu yılın ödül listesinde Oya Ünlü Kızıl ile beraber İngiltere Dışişleri Bakanlığı Anti Terör Baş Danışmanı, Nikaragua Savunma Bakanlığı Müsteşarı, Çin Hükümeti Baş Hukukçusu, AIDS araştırmaları konusundaki liderliğiyle tanınan ve dünyanın bu konudaki en büyük kliniklerinin birinin başında bulunan Zimbabweli bir epidemiologist de bulunuyor.

  Farklı alanlarda tecrübe sahibi

  Oya Ünlü Kızıl’ın genç yaşında elde ettiği başarılara, devlet, uluslararası kuruluşlar ve özel sektörde farklı alanlardaki tecrübesine dikkat çekilen açıklamada, Kızıl’ın, sahip olduğu çok yönlü vizyon ve bakış açısının, farklı küresel aktörleri ve bunların birbiriyle etkileşimini bilmesinin ve anlamasının, bugünün dünyasında karşılaşılan karmaşık sorunları çözme ve strateji geliştirmedeki önemine değinildi.

  Yale’e davet edildi

  Yale Üniversitesi Başkanı Richard Levin, ödüle hak kazanan 18 kişiyle ilgili açıklamasında, bu "sıra dışı" grubu üniversitelerine davet etmekten büyük mutluluk duyduğunu, geleceğin liderleri olarak gördükleri bu kişilerin Yale’de yeni bir perspektif kazanırken, üniversitenin de onların mevcudiyetinden büyük yarar göreceğine inandığını ifade etti. Yale World Fellows Programı Direktörü Michael Cappello da,, 2008 ödülüne hak kazanan isimlerin çok değişik alanlardan gelmekle beraber, tümünün olağanüstü bir başarı geçmişi bulunduğunu belirterek, söz konusu 18 kişinin gelecekteki başarı potansiyellerinin sınırsız olduğunu kaydetti.

  Dünya Bankası’nda 5 yıl çalıştı

  KOÇ Holding Kurumsal İletişim Direktörü Oya Ünlü Kızıl, TED Ankara Koleji ve Orta Doğu Teknik Üniversitesi İşletme Bölümü mezunu. Kariyerine Başbakanlık Özelleştirme İdaresi’nde başladı. Kızıl, buradaki 3 yıllık görevi sonrasında devlet bursuna hak kazanarak George Washington Üniversitesi’nde uluslararası işletme mastırı gördü. 5 yıl Dünya Bankası Orta Doğu ve Kuzey Afrika bölgesi projelerinin kalitesinden sorumlu portföy yöneticisi olarak çalışan Kızıl, 2001 yılında Ekonomiden Sorumlu Devlet Bakanı Kemal Derviş’in yanında Başbakan Baş Danışmanı kadrosunda göreve başladı. Kızıl, halen Koç Holding’de Kurumsal İletişim Direktörlüğü görevini yürütüyor.
  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı