GeriGündem Yalçın "susma hakkını" kullanıyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Yalçın "susma hakkını" kullanıyor

Yalçın "susma hakkını" kullanıyor
refid:17039601 ilişkili resim dosyası

ERGENEKON soruşturması kapsamında gözaltına alınan Odatv’nin yöneticisi gazeteci Soner Yalçın’ın da aralarında bulunduğu 4 kişinin polise ifade vermeyi kabul etmediği, savcılıkta konuşacağını söylediği belirtildi.

Ergenekon soruşturması kapsamında 14 Şubat’ta gözaltına alınan Odatv yönetiminden Soner Yalçın, Genel Yayın Yönetmeni Barış Pehlivan, Haber Müdürü Barış Terkoğlu ve editör Ayhan Bozkurt emniyette ikinci gününü doldurdu.

Polis, Soner Yalçın’ın el konulan 10 not defteri, 95 adet CD’si, 2 cep telefonu, simkartları, 4 bilgisayara ait hard disk kopyaları, eskiden kalma videolarda kullanılan video kasetlerinin de içinde bulunduğu koliler açıldı. Bulgu olarak nitelendirilen bu fotoğraf, belge ve dokümanların incelenmesi yapıldı. Bilişim Suçları ve Sistemleri Şube Müdürlüğü uzmanları tarafından iki gün süren incelemenin ardından elde edilen veriler operasyonu yapan Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü yetkililerine teslim edildi.

“SONER BEY, TV YAYINI İÇİN EKİPMANLARINI TEMİN  ETMİŞTİ"
         
“Ergenekon” soruşturması kapsamında  gözaltına alınan Odatv'nin editörü Ayhan Bozkurt'un avukatı Tugay Topbaş, “Soner  bey ekipmanları temin etmişti. Kısa sürede yayına geçecekti, serbest kalırsa  mutlaka devam edecektir” dedi.

Vatan Caddesi'ndeki İstanbul Emniyet Müdürlüğü Yerleşkesine gelen Avukat  Tugay Topbaş, gazetecilerin soruşturmayla ilgili sorularını cevapladı.

Ayhan Bozkurt'un avukatı olduğunu ifade eden Topbaş, adliyeye sevki  beklediklerini belirterek şunları söyledi:

“İçeride bulunan arkadaşlar susma haklarını kullandılar. Emniyette ifade  vermiyoruz. Arkadaşların durumları iyi. Tabii gözaltı koşullarında ne kadar iyi  olurlarsa. Fakat kötü bir muamele yok. Sevkin tamamlanmasını bekliyoruz. Yarın  adliyeye sevk edilmesini bekliyoruz. Soner Yalçın, Barış Terkoğlu susma haklarını  kullandı. Ayhan Bozkurt ve Barış Pehlivan içinse biz geldik. Bu arkadaşlar da  susma haklarını kullanacaklar. Sorgulama olmadığı için herhangi bir soru  sorulmadı” dedi.

Avukat Topbaş, “Teknik takibe takıldı mı?” sorusunu ise “Teknik takibe  Soner beyle ben de takılabilirim. İçerik ne? Kemal Kılıçdaroğlu ile konuşmak suç  mudur? Binlerce kişiyle konuşuyor Kemal bey. Soner bey tv yayını için ekipmanları  temin etmişti. Kısa sürede yayına geçecekti, serbest kalırsa mutlaka devam  edecektir” diye yanıtladı.

Topbaş, “Soner Yalçın, Yalçın Küçük tarafından yönlendiriliyor”  iddialarına ise “Soner Yalçın'ı az çok tanıyorsunuz birisi tarafından  yönlendirilecek biri değil. Bunların tamamı spekülasyon. Ben 2-3 gündür  buradayım. Bu söylediklerinizi ilk defa duyuyorum. Bu bilgilerin doğru olmadığını  söylüyorum. İddiadır hepsi şu anda” şeklinde konuştu.

SUSMA HAKKINI KULLANDI

Gözaltında bulunan Soner Yalçın ve 3 arkadaşı da iki gün süren bu iki günlük süreç içinde nezarethanede bekledi. Organize polisi de bu süreyi soru hazırlayarak değerlendirdi. İncelemenin ardından ulaşılan bulgularla hazırlanan sorular da sorgu dosyasına eklendi. Bugün öğlen saatlerinde sorgu odasına götürülen Soner Yalçın’ın ve arkadaşlarının polise ifade vermediği öğrenildi. Bu kişilerden Yalçın’ın "Susma hakkımı kullanıyorum. Savcılıkta konuşacağım" dediği belirtildi.

Geceyi Organize Suçlar Şubesi’nde geçiren 4 kişiden Yalçın’ın ergenekon sanıkları Bedrettin Dalan ve Turhan Çömez ile telefonda görüştüğü, bir diğer Ergenekon sanığı Yalçın Küçük’ün yönlendirmesiyle hareket ettiği iddia ediliyor.

Zanlıların yarın da gözaltında kalacağı savcının talibine göre, aynı gün adliyeye sevk edilebileceği öğrenildi.

SONER YALÇIN'IN EVİ ARANDI / Foto Galeri

SONER YALÇIN'IN EVİNDE ARAMA YAPILDI / WEB TV

ODA TV'DE ARAMA / WEB TV

GAZETECİLER YALÇIN'IN EVİNİN ÖNÜNE GELDİ /WEB TV  

 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle