Gündem Haberleri

  ‘Yakışıklı’ kavgası

  Şaban SEVİNÇ/ANKARA
  20.10.2003 - 01:41 | Son Güncelleme:

  Partiye yönelik eleştirileriyle dikkat çeken Derviş'in, bir gazetede yayınlanan ‘‘Kimseye yakışıklı olduğu için oy vermezler’’ şeklindeki son demeci, CHP Lideri Baykal'ın sabrını taşırdı. ‘‘Ben artık yakışıklı değilim’’ diye tepki gösteren Baykal, yakın çevresine ‘‘Bu sözlerinden sonra kurultayda seçilmesi zor’’ dedi. Sözlerinin çarpıtıldığından yakınan Derviş ise, ‘‘Bundan sonra yanımda teyp taşıyacağım’’ diye konuştu.

  CHP'ye yönelik eleştirileri parti içinde tepki çeken CHP İstanbul Milletvekili Kemal Derviş'le CHP Genel Başkanı Deniz Baykal arasında güven bunalımı oluştu. Gazetelerde yer alan sözleri yüzünden Baykal'dan tepki gören Derviş, gazetecileri suçlayarak, ‘‘Sözlerimi çarpıtıp söylemediğim şeyleri yazdılar. Bundan sonra yanımda teyp taşıyacağım ve tüm konuşmalarımı teybe alacağım’’ dedi.

  DERVİŞ: ÇARPITIYORLAR

  Derviş,
  CHP'de oluşan tepkilerin ardından Baykal'la görüştü. Derviş'in özellikle bir gazetede çıkan ‘‘Yakışıklı diye oy vermiyorlar’’ sözüne sinirlenen Baykal'ın ‘‘Ben artık yakışıklı değilim’’ diye tepki gösterdiği öğrenildi. Derviş ise Baykal'a basının sözlerini çarpıtmasından yakındı.

  Derviş, Baykal'la görüşmesinin ardından CHP'li TBMM Başkanvekili ve Ankara Milletvekili Yılmaz Ateş, Çankaya Belediye Başkanı Haydar Yılmaz, Ankara Milletvekili Bayram Meral ve Ankara Şoförler Odası Başkanı Ahmet Çiçek'le akşam yemeğinde biraraya geldi.

  Derviş bu yemekte, ‘‘Basın benim açıklamalarımı yanlış yansıttı, başka türlü yazıyorlar. CHP ile ilgili pek çok sözümü çarpıttılar. Teyp taşımaya karar verdim. Bundan sonra bütün konuşmalarımı teybe alacağım’’ dedi.

  İKİNCİ ADAMLIK TEHLİKEDE

  Daha önce Derviş'i parti yönetimine alarak genel başkan yardımcılığı görevine getireceğini söyleyen Baykal'ın, Derviş'in son açıklamaları üzerine bu düşüncesini yeniden değerlendirdiği belirtiliyor.

  Baykal'ın yakın çevresine ‘‘Bu sözlerinden sonra kurultayda Derviş'in seçilmesi zorlaşır. Kurultaya kadar kalan sürede örgütün güvenini kazanmalı ve basında çıkan sözlerini düzeltmesi gerekir’’ dediği öğrenildi.

  Bu arada Baykal, blok liste konusunda bilgi vermek için çarşamba akşamı topladığı CHP grubunda Derviş'i ince bir üslupla eleştirdi. Baykal'ın, başkanlığını Derviş'in yaptığı CHP Bilim, Yönetim ve Kültür Platformu için ‘‘Son zamanlarda pasif kaldı ama yeniden aktifleşecek’’ dediği, Derviş'in de sözleri kendisine yönelik bir eleştiri olarak değerlendirdiği ifade ediliyor.

  Listeyi eleştirene tasfiye

  CHP Kurultayı'na üç gün kala parti içindeki ‘‘blok liste’’ tartışması sürerken, CHP Genel Başkanı Deniz Baykal'ın kurultaya sunacağı yeni Parti Meclisi listesi de kulislerde şekillenmeye başladı. Baykal'ın, blok liste önerisine karşı çıkan mevcut yönetimdeki isimleri yeni yönetime almayacağı, buna karşın geçmişte kendisine muhalefet eden Mustafa Gazalcı ve Berhan Şimşek gibi isimleri kendi listesine almayı planladığı konuşuluyor. Kulislerden edinilen bilgilere göre Baykal'ın PM listesinde şu isimler yer alacak:

  Mevcut yönetimden Bülent Baratalı, Cevdet Selvi, Eşref Erdem, Kemal Kılıçdaroğlu, Bülent Tanla, Hakkı Akalın, Mehmet Sevigen, Yakup Kepenek, Mehmet Tomanbay, Erdoğan Yetenç, Mahmut Yıldız, Enis Tütüncü, Ali Kemal Kumkumoğlu, Hasan Aydın, Berhan Şimşek, Mustafa Gazalcı, İnal Batu, Sinan Yerlikaya, İzzet Çetin, Şahin Mengü, Zekeriya Akıncı, Orhan Sür, Erdoğan Yetenç, Muzaffer Önder, Mustafa Özyurt, Türkan Miçooğulları, Sevgi Kökbudak, Sıdıka Aydoğan, Gaye Erbatur, Zuhal Samlı, Zeynep Göksu, Deniz Pınar Atılgan, Gülseren Alçı.

  Yeni PM üyeleri Kemal Derviş, Onur Öymen, Emin Koç, Gökhan Durgun, Ensar Öğüt, Tuncay Ercenk, Uğur Aksöz, Muhsin Koçyiğit, Oğuz Oyan, Mustafa Özyürek, Orhan Diren, Atilla Kart, Ziya Yergök, Mevlüt Aslanoğlu, Akif Hamzaçebi, Yavuz Altınorak, Rasim Çakır, Ersin Arıoğlu, Enver Öktem, Levent Gök, Ali Rıza Bodur, Şefik Zengin, Engin Altay, Yaşar Tüzün, İsmail Özay, Zeynep Damla Gürel, Özlem Çerçioğlu, Canan Arıtman, Bihlun Tamaylıgil.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı