Gündem Haberleri

  Yakın ilişkiyi vurguladık

  Tolga TANIŞ / WASHINGTON
  04.08.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Beyaz Saray, ABD Başkanı Obama ve Başbakan Erdoğan arasında hafta başında yapılan telefon görüşmesinden sonra yayınladığı Obama’yı beyzbol sopası tutarken gösteren fotoğrafın ardından Hürriyet’e bir açıklama yolladı.

  Obama’nın Erdoğan ile konuşurken neden bir beyzbol sopası tuttuğuna dair basında süren tartışmayı takip ettiklerini belirten Beyaz Saray Sözcüsü Caitlin Hayden, o fotoğrafın sadece iki lider arasındaki yakın ilişkiyi vurgulamak için yayınlandığını söyledi. Hayden açıklamasında şöyle dedi:

  “Başkan Obama’yı Başbakan Erdoğan ile konuşurken büyük Amerikan sporcusu Hank Aaron tarafından imzalanmış beyzbol sopası tutarken gösteren yayınladığımız fotoğraf hakkında Türk medyasında yapılan yorum ve spekülasyonları gördük. Fotoğrafı sadece tek bir amaçla yayınladık, Başkan Obama’nın Başbakan Erdoğan ile devam eden yakın ilişkisini vurgulamak ve Suriye’de kötüleşen durum hakkında yaptıkları önemli konuşmaya dikkat çekmek için. Başkan Obama, ABD’nin Türkiye ile işbirliği halinde olduğu birçok önemli konuda Başbakan Erdoğan ile dostluğu ve yakın ortaklığına değer veriyor. ABD de, Türk ve Amerikan halkları arasında var olan güçlü ve kalıcı dostluğa son derece önem veriyor.”

  Beyaz Saray’ın resmi fotoğrafçısı Pete Souza tarafından çekilen beyzbol sopalı fotoğraf, Washington’daki dış politik çevrelerinde de tartışma konusu olmuş ve sopanın neyi temsil ettiği Beyaz Saray basın toplantısında da sorulmuştu. Suriye konusunda sopayla bir mesaj verilmeye çalışılıp çalışılmadığı merak edilmişti. Türkiye’de ise Obama’nın Erdoğan ile konuşurken elinde bir beyzbol sopası tutması ve bunun fotoğraflanıp yayınlanması, Erdoğan’a saygısızlık olarak algılanmış ve özellikle sosyal medyada eleştiri konusu olmuştu.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı