Gündem Haberleri

  Yakın arkadaşlar

  Arzu ÇAKIR MORIN
  28.01.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Uluslararası Af Örgütü ve BM İnsan Hakları Konseyi tarafından adamlarına tecavüz, işkence ve infaz emirleri yağdırdığı tespit edilen Fildişili lider Ouattara, sözde Ermeni soykırımı bahanesiyle Türkiye’ye insanlık dersi vermeye kalkan Fransa Cumhurbaşkanı Sarkozy tarafından Elysee Sarayı’nda onur konuğu olarak ağırlandı. Sarkozy yemekte ayağa kalkıp “Yakın arkadaşım” dediği Ouattara’ya 9 dakika övgüler yağdırdı.

  1915 olayları nedeniyle Türkiye’ye insanlık dersi vermeye kalkan Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, önceki gün Elysee Sarayı’nda, kendi ülkesinde insanlığa karşı suç işleyen Fildişi Sahilleri Cumhurbaşkanı Allasane Ouattara için muhteşem bir ağırlama töreni düzenledi. Sarkozy’nin eşi Carla Bruni ve Batı Afrika ülkesinin first lady’si Dominique Ouattara’nın da hazır bulunduğu yemekte Sarkozy, masada mevkidaşının yanında ayağa kalkıp, 9 dakikalık övgü dolu bir konuşma yaptı. Sarkozy, “Sevgili Allasane” diye başladığı konuşmasında, Fildişi Sahilleri liderinin, geçtiğimiz aylarda iktidarı ele geçirmek adına gösterdiği “cesaret ve onurlu duruşa Fransa’nın ne denli hayran olduğunu” anlattı.
  Yaşasın Ouattara
  Ouattara’dan “yakın arkadaşım” diye bahseden Sarkozy, “Fransa size, devlet adamı niteliklerinize güveniyor Sayın Cumhurbaşkanı. İddianızı gerçeğe dönüştüreceğinize ve yeni bir Fildişi mucizesinin bugün yeniden mümkün olduğuna sonuna kadar inanıyoruz” dedi. Sarkozy, konuklarının büyük bir huşu içinde dinlediği konuşmasını, “Yaşasın Fildişi Sahilleri, yaşasın Fransa ve eğer izin verirseniz, yaşasın Dominique ve Alassane Ouattara” diye bitirdi. 2010 yılının Aralık ayında düzenlenen seçimleri kazanan Allasane Ouattara, o dönemki cumhurbaşkanı Laurent Gbagbo koltuğu bırakmak istemeyince, ancak geçtiğimiz yıl Nisan ayında devletin başına geçebilmişti.
  3 bin kişi öldü
  Bu süre içerisinde taraflar arası yaşanan korkunç çatışma döneminde üç bin kişi hayatını kaybetmişti. Ouattara’nın koltuğa oturmasından bir ay sonra bu ülkeye temsilcilerini yollayan Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Konseyi, korkunç gerçeği aylar sonra açıkladı. BM’nin raporuna göre sadece Gbagbo değil, aynı zaman Ouattara’nın askerleri de ülkenin dört bir yanında yargısız infazlar gerçekleştirdi, çok sayıda Gbagbo yanlısını işkenceden geçirdi, sayısız kadın da tecavüze uğradı.
  Suçlular ordusu
  Aynı saptamaları, Uluslararası Af Örgütü de yapmış, Batı ülkelerinin desteğini alan Ouattara’nın da bu suçları işleyen orduyu yönettiğine dikkat çekmişti. Ouattara’ya kıyasla Batı’ya daha mesafeli bir lider olan Gbagbo, iddialara göre ülkesinde Fransız komandoları tarafından tutuklanmıştı. 29 Kasım’da Lahey’e getirilen Gbagbo Uluslararası Ceza Mahkemesi’nde insanlığa karşı suç işlemekten yargılanıyor.
  Büyük ticari ortak
  Dünyanın bir numaralı kakao üreticisi konumundaki Fildişi Sahilleri, Fransa ekonomisinde önemli yer tutuyor. Zira Fransa, Fildişi Sahilleri’nin açık ara en büyük ticari ortağı konumunda. Bouygues, Bolloré gibi dev firmaların, bu ülkede yatırımları var. Tam 12 bin Fransız, bugün Fildişi Sahilleri’nde yaşıyor.

  Çok iyi anlaştılar

  YAKLAŞIK üç ay önce Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy’den bebeği olan Fransız first lady’si Carla Bruni, gecenin yıldızı oldu. Özellikle de Fildişili lider Allasane Ouattara ile gece boyunca sohbet edip çok iyi anlaştığı görünen Carla Bruni’nin, hamilelik kilolarından da kurtulması dikkati çekti.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı