GeriGündem Yakalanmayacaklar
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Yakalanmayacaklar

Balyoz Güvenlik Harekât Planı davasının görüleceği 10’uncu Ağır Ceza Mahkemesi, 28’i muvazzaf general, 17’si emekli general olmak üzere 102 sanık hakkında oybirliğiyle çıkardığı yakalama kararı “Usul” yönünden üst mahkemece bozuldu.

Mahkeme, 101 sanık hakkında çıkan yakalama kararını oy çokluğu ile kaldırırken, sanık emekli Albay Ahmet Şentürk hakkında çıkan yakalama kararının tutuklamaya dönüşmesi nedeniyle bu konuda bir karar verilmesine yer olmayacağı sonucuna vardığını açıkladı.

Karar oy çokluğuyla alındı

Cumhuriyet Savcısı Celal Kara’nın sanık itirazlarının reddedilmesi yönündeki mütalaa verdi. Savcının mütalaasından sonra Özel Yetkili 11’inci Ağır Ceza Mahkemesi, dün saat 21.30 sıralarında kararı açıkladı. Mahkeme Başkanı Şeref Akçay, üye hâkimler Oktay Açar ve Metin Özçelik’ten oluşan heyet, 101 sanık hakkında çıkarılan yakalama kararını oy çokluğu ile kaldırdı. Üye hâkim Metin Özçelik, Başkan ve diğer üyeye karşı oy kullandı.
Mahkeme kararında, iç mevzuatta düzenleme olmadığı için Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’ne (AİHS) de bakarak avukatların yakalama müzekkerelerine yaptığı itiraz imkanını haklı buldu ve yakalama müzekkerelerinin usulen mümkün olup olmadığının tartışılması gerektiğini belirtti. Mahkeme kararında, soruşturma evresinde sanıkların bir kısmının ifadelerinin alındıktan sonra tutuklandığını, daha sonra serbest bırakıldığını, bir kısmının savcılık ifadelerinin ardından serbest bırakıldığını ve balyoz davasının tutuksuz olarak açıldığını hatırlattı.

Yakalama hukuka uygun değil

Eski CMUK’ta kaldırılan gıyabi tevkif uygulaması düzenlediğini, 5231 sayılı CMK’da gıyabi tevkif uygulamasının kaldırıldığı hatırlatılan kararda, “Bu durumda eski CMUK’ta kaldırılan gıyabi tevkif müzekkeresinin yerine geçecek şekilde yakalama müzekkeresi çıkarılması hukuka uygun değildir. CMK 98/3’üncü Maddesinin uygulaması ile ilgili Yargıtay’dan verilmiş bir karar bulunmamaktadır. Bu nedenlerden dolayı 10’uncu Ağır Ceza Mahkemesi’nin sanıklar hakkında çıkarılan yakalama müzekkerelerini usulen çıkarma imkanının bulunmadığı anlaşıldığından” denildi.
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle