Gündem Haberleri

  Yakalama kararı

  Toygun ATİLLA / İSTANBUL Oya ARMUTÇU / ANKARA
  25.02.2015 - 01:09 | Son Güncelleme:

  Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun da aralarında bulunduğu 101 kişinin telefon görüşmelerinin depolandığı iddiasıyla ilgili sürdürülen soruşturma kapsamında Fethullah Gülen ve Emre Uslu hakkında yakalama kararı verildi.

  İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı İrfan Fidan, talep yazısında ‘Silahlı terör örgütü kurma ve yönetme, Türkiye Cumhuriyeti hükümetini ortadan kaldırmaya veya görevini yapmasını engellemeye teşebbüs etme, devletin gizli kalması gereken bilgilerini siyasal veya askeri casusluk amacıyla temin etme’ suçlamalarını yöneltti. İstanbul 3’üncü Sulh Ceza Hâkimliği de bu gerekçelerle şüphelilerin yakalanma kararına onay verdi. Bu kararla birlikte Gülen hakkında 2’nci kez yakalama kararı verilmiş oldu. Daha önce de ‘Tahşiye Operasyonu’ kapsamında ‘Suç örgütünün lideri’ olduğu iddiasıyla Gülen hakkında yakalama kararı çıkartılmıştı.

  ‘HAŞHAŞİ GÜLEN DAVASINA RET

  Başbakanlığı döneminde Tayyip Erdoğan’ın, 14 Ocak 2014 tarihli AK Parti grup toplantısında Gülen Cemaati’ni ‘Haşhaşiler’e benzetmesinin ardından yaşanan tartışmada da yargı kararını verdi. Ankara 23’üncü Asliye Hukuk Mahkemesi, Gülen’in, röportajlarında kendisine ‘Haşhaşi Gülen’, Cemaat’e de ‘Haşhaşi’ benzetmesi yaparak kişilik haklarına saldırıda bulunduğu iddiasıyla İslamcı yazar İsmail Nacar hakkında açtığı 50 bin liralık manevi tazminat davasını reddetti. Nacar, dünkü duruşmada, “Ben kimsenin kişilik haklarına saldırıda bulunmadım. Bu konu benim üniversite tezimdi. Bu benzetmeyi de 16 yıl önce yapmıştım” dedi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı