Gündem Haberleri

  Yahya Demirel'e 38 milyon lira "ağır ceza"

  Hürriyet Haber
  28.12.2001 - 18:15 | Son Güncelleme:

  Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu`na (TMSF) devredilen Egebank`ın eski sahibi Yahya Murat Demirel, ``Mali durumu zayıflayan bankanın güçlenmesi için gerekli önlemi almadığı`` gerekçesiyle, 38 milyon lira ağır para cezasına çarptırıldı.

  Mahkeme Hakimi, Demirel`in 10 gün içinde bu para cezası ile mahkeme masrafı olan 190 milyon lirayı ödemesi halinde suçlamanın düşeceğini, aksi halde, ``ceza istemine yarı oranında artırım uygulanarak`` yargılanmasına devam edileceğini bildirdi.

  Şişli 2. Asliye Ceza Mahkemesi`ndeki duruşmaya, başka suçtan cezaevinde bulunan, bu davanın tutuksuz sanığı Yahya Murat Demirel getirildi.

  Mahkeme Hakimi, Demirel`e, Cumhuriyet Savcısı`nın bir önceki celseverdiği mütalaaya ilişkin diyeceklerini sordu.

  Yahya Murat Demirel de önce avukatlarına söz verilmesini, kendisinin diyeceklerini daha sonra söylemek istediğini bildirdi.

  Bunun üzerine söz alan avukat Köksal Bayraktar, Demirel tarafındanHazine Müsteşarlığı`na gönderilen mektubun resmi bir evrak olabilmesi için üzerinde en az 2 imza bulunması gerektiğini söyledi.

  Bu nedenle mektubun resmi belge olmadığını anlatan Bayraktar, müvekkilinin beraatini istedi.

  SUÇ VASFI DEĞİŞTİ

  Mahkeme Hakimi daha sonra, toplanan delillere göre, Demirel`in üzerine atılı suçun 3182 sayılı Bankalar Kanunu`nun 79/3. maddesinde belirtilen ``Yalan beyanda bulunmak`` değil, aynı kanunun 64. maddesi delaletiyle, 79/5. maddesinde tanımlanan ``mali durumu zayıflayan bankanın güçlenmesi için gerekli önlemi almamak`` suçunu oluşturduğunubelirtti.

  Hakim, bu suç para cezasını gerektirdiği için, sanık Demirel`i 38 milyon lira ağır para cezasına çarptırdı.

  Bu arada Yahya Murat Demirel, hakimden, ``kendisine de söz verilmesini`` istedi.

  Demirel`in bu talebini reddeden hakim, hukukta ``ön ödeme`` olaraktanımlanan uygulamaya göre, sanığın 10 gün içinde bu para cezası ile mahkeme masrafı olan 190 milyon lirayı ödemesi halinde hakkındaki suçlamanın düşeceğini, aksi halde, aynı suçtan, ``ceza istemine yarı oranında artırım uygulanarak`` yargılanmasına devam edileceğini bildirdi.

  Şişli Cumhuriyet Savcılığı`nca düzenlenen iddianamede, Yahya MuratDemirel`in Hazine Müsteşarlığı`na gönderdiği mektupta, bankanın mali durumuna ilişkin gerçek dışı ifadelere yer verdiği belirtiliyordu. İddianamede, Demirel`in ``Yalan beyanda bulunmak`` suçundan, 6 ay ile 1 yıl arasında hapis cezasına çarptırılması talep ediliyordu.  

  Davanın bir önceki duruşmasında esas hakkındaki görüşünü açıklayanCumhuriyet Savcısı, Demirel`in, bu suçtan cezalandırılmasını talep etmişti.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı