Gündem Haberleri

  Yağmur ve şiddetli fırtına

  Hürriyet Haber
  09.10.2003 - 09:11 | Son Güncelleme:

  Bugün başlayan sağanak yağış ve şiddetli rüzgar yurtta hayatı olumsuz etkiliyor. Bursa'da lodos 1 kişinin ölümüne yol açtı.

  İSTANBUL

  İstanbul'da saat 05.00'ten itibaren etkili olan sağanak yağış, özellikle Anadolu yakasında olumsuzluk yarattı. Yağmur ve şiddetli rüzgar nedeniyle; Ümraniye, Kartal, Pendik ve Maltepe gibi ilçelerde, elektrik kesintisi yaşandı.

  Sabah saatlerinde işyerlerini açan vatandaşlar dükkanlarına su girmesini kendi imkanlarıyla engellemeye çalışırken, yollarda biriken sular da çok sayıda aracın arızalanmasına yol açtı. Ayrıca, maddi hasarlı kazalar meydana geldi.

  İtfaiye ekipleri, yollarda biriken suları pompalarla aktararak trafiği rahatlatmaya çalıştılar.

  Şiddetli esen rüzgardan dolayı devrilen çok sayıda ağaç da, trafik akışını olumsuz etkiledi. Rüzgar, Kağıthane ve Ümraniye'deki bazı evlerin çatılarının uçmasına neden oldu.   
   
  İstanbullular'a dün fırtına ile yağış olacağı uyarısında bulunan ve olası olumsuzlukları önlemek için gerekli önlemleri alan İstanbul Büyükşehir Belediyesi Afet Koordinasyon Merkezi yetkilileri, sağanak yağış ve şiddetli rüzgar sonucu Avcılar, Beykoz ve Bayrampaşa'da küçükçapta su baskınları yaşandığını, devrilen ağaçların hemen kaldırıldığını, su birikintilerinin de tahliye edildiğini bildirdi.

  İSTANBUL DEFTERDARLIĞI'NIN SAC ÇATISI UÇTU

  İstanbul'u olumsuz etkileyen fırtına nedeniyle uçan İstanbul Defterdarlığı'nın sac çatısı, çevredeki bazı binalara zarar verdi.
    
  İstanbul Defterdarlığı'nın Vatan Caddesi'nde bulunan kompleksinin sac olan çatısı, şiddetli fırtına nedeniyle yerinden çıktı. Bir bölümü arka taraftaki boşluğa düşerken, bir bölümü de Kocasinan Caddesi üzerinde olan 3 katlı Hayal Apartmanı'nın çatısına kadar uçtu.
    
  Defterdarlığın çatısından kopan bazı parçalar da, çevredeki binalara isabet ederek camların kırılmasına neden oldu.
    
  Olay yeri çevresi polislerce emniyet şeridine alınırken, itfaiye ekipleri de Hayal Apartmanı'nın çatısındaki parçayı aşağı indirmek amacıyla çalışma başlattı.
    
  Bu arada, Rumelihisarı'nda 2 katlı bir restoranın ortasından yükselen çınar ağacı, şiddetli fırtına nedeniyle yarılarak restoranın çatısına devrildi. Restoranda maddi hasar meydana geldi.
     
  FIRTINA RAPORU
     
  Öte yandan, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Afet Koordinasyon Merkezi'nden yapılan açıklamada, İstanbul ve çevresinde metrekareye 9.5 kilogram yağış düştüğü, saatte 60-90 kilometre hızla esen lodos nedeniyle 14 evin çatısının uçtuğu, 18 ağacın devrildiği belirtildi.
    
  Yağış nedeniyle kritik noktalarda 188 kişilik ekibin önlem aldığı belirtilen açıklamada, İtfaiye Daire Başkanlığı'na 8, İSKİ'ye 5, Yol Bakım ve Onarım Müdürlüğü'ne 27 su birikintisi müracaatı yapıldığı bildirildi.
    
  Açıklamada, su seviyesi altında kalan bölgelerde ve naylon, pet şişe, kuru yapraklarla tıkanan mazgalların çevresinde oluşan su birikintilerine ve göllenmelere anında müdahale edildiği kaydedildi. 
     
  İSTANBUL'DA YAĞIŞ ARALIKLI DEVAM EDECEK

  İstanbul'da hayatı olumsuz etkileyenşiddetli rüzgarın hızının, zaman zaman saatte 70 kilometreye ulaştığı bildirildi.
    
  İstanbul'da gece yarısı başlayan ve sabah saatlerine kadar etkili olan şiddetli rüzgarın ortalama hızı saatte 40 kilometre olarak saptandı.
    
  Etkisini kaybeden şiddetli rüzgarın hızı ise zaman zaman 70 kilometreyi buldu. 
  İstanbul'u etkileyen sağanak yağışın bugün aralıklı olarak devam edeceği, yarın ise Marmara Bölgesi'nin doğusuna kayacağı belirtildi.
    
  Kentte hafta sonunda yağış beklenmediği, ancak hava sıcaklığının 5-6 derece düşeceği kaydedildi.
    
  Bu arada, kötü hava koşulları nedeniyle bazı seferleri yapılamayan, bazıları da gecikmeli gerçekleştirilen Türkiye Denizcilik İşletmeleri'ne (TDİ) bağlı Şehir Hatları İşletmesi'nin vapur seferleri, rüzgar ve sağanak yağışın etkisini kaybetmesi sonucu normale döndü.

  BURSA'DA ŞİDDETLİ LODOS CAN ALDI

  Bursa'nın Orhaneli İlçesi'nde şiddetli lodos nedeniyle devrilen cami minaresinin altında kalan bir kişi öldü.
    
  İlçeye bağlı Argın Köyü'nde, sabah namazını kıldıktan sonra camiden çıkan, Akif Bayram, Halil Maral, Hüseyin Maral, Mustafa Sevinç, İbrahim Sevinç ve Bilal Göksel, şiddetli esen lodosun etkisiyle devrilen minarenin altında kaldı.
    
  Olayın ardından camide bulunan vatandaşlarca Orhaneli Devlet Hastanesi'ne kaldırılan 5 kişiden, Akif Bayram (70), yapılan müdahaleye rağmen yaşamını yitirdi.
    
  Durumları ağır olan Mustafa Sevinç, İbrahim Sevinç ve Bilal Göksel, Bursa SSK Hastanesi'ne sevk edildi.

  BURSA'DA LODOS NEDENİYLE OKULLAR TATİL EDİLDİ

  Bursa'da, şiddetli lodos ve yağış nedeniyle ilköğretim okulları ile liseler bir gün (bugün) tatil edildi.
    
  Bursa Valiliği'nden yapılan açıklamaya göre, dün geceden itibaren etkisini gösteren ve saatteki hızı 83 kilometreye kadar çıkan lodos veyağış nedeniyle kent merkezindeki ilköğretim okulları ile liselerde eğitimi bir gün ara verildi.

  ALMAN TURİSTLERİ TAŞIYAN GEMİ, MUDANYA LİMANI'NA YANAŞAMADI

  Şiddetli lodos, Bursa ve ilçelerinde yaşamı olumsuz etkilemeye devam ediyor. Alman turistleri taşıyan gemi, şiddetli lodos nedeniyle Mudanya Limanı'na yanaşamadı.
    
  371 yolcu taşıyan İspanyol bandıralı ''Vistamar'' adlı gemi, şiddetli lodos nedeniyle limana yanaşamayınca transit geçiş yaparak İzmir'e yöneldi.
    
  Mudanya Tezcanlı Gemi Acenteliği yetkilileri, Alman turist kafilesini taşıyan, Varna, Odesya, Yalta, Samsun, Trabzon ve İstanbul'a uğrayan geminin, hava koşulları nedeniyle zorunlu olarak İzmir'e yöneldiğini söylediler.
    
  Bu arada, İstanbul Deniz Otobüsleri İşletmesi (İDO) tarafından olumsuz hava koşulları nedeniyle iptal edilen deniz otobüsü seferlerinin, havanın düzelmesiyle birlikte yeniden başlayacağını bildirdi.

  BURSA'DA LODOS ÇOK SAYIDA EV, OKUL VE İŞYERİNDE HASARA YOL AÇTI
     
  Bursa Valiliği'nden yapılan açıklamaya göre, dün gece başlayan şiddetli lodos, kentin çeşitli bölgelerindeki çok sayıda ev ve işyerinin yanı sıra Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü'ne ait Kapalı Yüzme Havuzu, Spor Salonu ile Orhangazi Endüstri Meslek Lisesi ve Tuna İlköğretim Okulu'nun çatılarında ağır hasara neden oldu. Devrilen ağaçlar yolları kapatırken, trafikte zaman zaman aksamalar meydana geldi. 
    
  Elektrik tellerinin kopması sonucu birçok semte uzun süre elektrik verilemezken, Valiliğin, okulları bir gün süreyle tatil etme kararı, polis araçlarından anons edilerek duyuruldu.
    
  Meteoroloji yetkilileri, saatteki hızı 83 kilometreye ulaşan şiddetli lodosun, bugün etkisini azaltarak aralıklarla süreceğini bildirdiler.

  MUSTAFAKEMALPAŞA

  Marmara Bölgesi'nde etkili olan şiddetli rüzgar ve lodos, Bursa'nın Mustafakemalpaşa İlçesi'nde de hasara neden oldu. İlçede şiddetli lodosun etkisiyle birçok ağaç ve elektrik direği devrildi. Kopan elektrik telleri nedeniyle ilçeye 7 saat süreyle elektrik verilemedi.
    
  Şehmüftü Camii'nin bahçesinde bulunan 450 yıllık tarihi çınar rüzgarın etkisiyle devrilirken, çok sayıda evin de camları kırıldı. 

  ANKARA

  Başkentte şiddetli fırtına, hayatı olumsuz etkiledi. Bazı okullar ve evlerin çatısı uçarken, ağaçlar kırıldı, yerinden çıkan reklam panoları hayati tehlike yarattı, bir bir caminin de minaresi yıkıldı.
    
  Emniyet ve itfaiye yetkililerinden alınan bilgiye göre, Eryaman 3.Etap'ta bulunan Güzelkent İlköğretim Okulu, Batıkent Kooperatifler İlköğretim Okulu, Gazi Üniversitesi Eczacılık Fakültesi, Kurtuluş Cebeci Pazarı, SSK Dispanseri ve Armada Alışveriş Merkezi'nin çatı kaplamaları ile bazı semtlerde evlerin çatıları uçtu.
     
  ÖĞRENCİLER BÜYÜK TEHLİKE ATLATTI
     
  Fırtına nedeniyle Eryaman Güzelkent İlköğretim Okulu'nun aydınlık olarak tabir edilen bölümünün çatısının düşmesi üzerine, Milli Eğitim Müdürlüğü, okulu tahliye kararı verdi. Okulda bulunan bin 14 öğrencinin tahliyesi sırasında, çatının ana bölümü de ilkokulun ön bahçesine uçtu. Bahçede bulunan resmi bir otomobil çatı altında kalırken, öğrenciler büyük tehlike atlattı. Sivil savunma ve itfaiye ekipleri olay yerine gelerek, çatının kalan bölümünü tehlike yaratmaması için sökmeye başladı.
    
  Bahçelievler, Emek ve Çankaya'da rüzgarın etkisiyle kırılan bazı ağaçlar, araçlarda hasara neden oldu. Yerlerinden çıkan reklam panoları da hayati tehlike yarattı.
    
  Siteler C. Esat Arseven Caddesi'nde bulunan bir caminin minaresinin yıkıldığı fırtınada, Çankaya'da bir caminin alemi de bir otomobilin üzerine düşerek hasar verdi.
    
  Dikimevi, Örnek Mahallesi ve Sincan'da da bazı evlerin çardakları ile çatıları uçtu.
     
  KOPAN ELEKTRİK TELLERİ, OTLARI TUTUŞTURDU
     
  Ankara'nın büyük alışveriş merkezlerinden Armada'nın alüminyum çatı kaplamaları fırtınanın etkisiyle uçarken, yakınında bulunan doğalgaz dolum istasyonunun çevresinde fırtına etkisiyle kopan elektrik telleri de otları tutuşturdu. Tehlike, tutuşan otların itfaiye tarafından söndürülmesiyle önlendi.
    
  Hasar bildirilen yerlere itfaiyenin anında müdahale ettiği bildirildi. Fırtına sonrasında beklenen etkili yağış nedeniyle, ilgililer ve vatandaşlar muhtemel sel baskınlarına karşı uyarıldı.

  Ankara'nın Akyurt İlçesi'nde bulunan merkez Yıldırımhan Camii'nin minaresi şiddetli rüzgar nedeniyle yıkıldı. Minarenin taşları, caminin kubbesine de hasar verdi.

  İZMİR'DE ÇOK SAYIDA İŞYERİ SULAR ALTINDA KALDI

  İzmir'de sabah saatlerinde başlayan ve yaklaşık 45 dakika süren sağanak yağış, işyerlerinin sular altında kalmasına neden oldu. Bazı semtlerde elektrik telleri koptu, ağaçlar devrildi.
    
  Sağanak yağış sabah saat 05.30sıralarında başladı. Yağmur nedeniyle Alsancak, Hatay, Güzelyalı ve Karşıyaka'da çok sayıda işyeri sular altında kaldı. Dükkan spleri kendi imkanlarıyla suları boşalttı. Yollarda araçlar arıza yaptı. İZSU işçileri, yollardaki suların çekilmesi için tahliye kapaklarını açtı.
    
  Sert esen rüzgar nedeniyle de Güzelyalı, Balçova, Karşıyaka ve Bornova'da elektrik telleri koptu. TEDAŞ görevlileri, kopan telleri kısa zamanda onardı.
    
  Bu arada, rüzgarın etkisiyle ağaçlar yollara devrildi. Balçova ilçesinde Vali Hüseyin Öğütcen Caddesi üzerinde yola devrilen ağaç uzun süre kaldırılamadı. Trafik burada tek yönlü olarak sağlanabildi. 
    
  İZMİR'DE ÇOK SAYIDA YARALAMALI TRAFİK KAZASI

  İzmir'de sabaha karşı etkili olan sağanak yağış nedeniyle çok sayıda yaralamalı ve maddi hasarlı trafik kazası meydana gelirken, bir süre ara verilen vapur seferlerinin yeniden başladığı bildirildi.
    
  Fırtına nedeniyle Balçova ve Narlıdere ilçelerinde ağaçlar devrildi, Alsancak Semti'nde de su baskınları yaşandı.
    
  İzmir Meteoroloji Bölge Müdürlüğü yetkilileri, 16 Ekim 2003 tarihine kadar Ege Bölgesi'nde yağış ve fırtına beklenmediğini, orta kuvvette esecek rüzgarın zaman zaman şiddetleneceğini kaydetti.
    
  İzmir Büyükşehir Belediyesi Deniz İşletmeciliği Nakliye ve Turizm Ticaret A.Ş. (İZDENİZ) Genel Müdürü Ahmet Seçer, fırtına nedeniyle birsüre ara verilen vapur seferlerine yeniden başladıklarını bildirdi.

  Trafiğin aksamaması için 07.30'dan 09.30'a kadar Konak-Karşıyaka arasında tarifesiz vapur seferlerini sürdürdüklerini ifade eden Seçer,vapurların normal seferlerini yaptığını belirtti. 
      
  Işıkkent semtindeki ana trafoya da gece yıldırım düşmesi sonucu, Konak, Bornova, Karşıyaka ve Çiğli ilçelerinde yaklaşık 1 saat elektrik kesintisi yaşanmıştı.

  DENİZE DÜŞEN 1 KİŞİ BULANAMADI
     
  Öte yandan, Konak ilçesinde alkollü olduğu belirtilen 1 kişi denize düştü.
    
  Alsancak İskelesi'nde, kimliği belirlenemeyen 25-30 yaşlarındaki kişi, dengesini kaybederek denize düştü. İhbar üzerine güvenlik güçleri, Deniz Polis Botu, 112 Acil Servis ile AKS-110 ekipleri olay yerine geldi.

  Sert esen rüzgar nedeniyle denizin dalgalı olması arama çalışmalarını olumsuz yönde etkiledi. Yapılan aramalar sonuçsuz kaldı ve denize düşen kişi bulunamadı.

  İZMİR'İN İLÇELERİNDE DURUM

  İzmir ve civarındaki şiddetli yağış ve fırtına Bergama, Dikili ve Aliağa ilçelerinde de etkili oldu.
    
  Bergama İlçesi'nde dün gece başlayan şiddetli yağmur ve fırtına nedeniyle Fatih Mahallesi'nde bulunan Mezarlıkbaşı Camii'nin minaresi, kubbesinin üzerine devrildi ve kubbe çöktü.
    
  Bergama'daki tarihi Küplü Hamam önünde bulunan asırlık çınar ağacı devrilirken, ağacın dalları işyerlerinin çatılarına zarar verdi.
    
  Bergama ilçe merkezinde çok sayıda evin bacası düşerken, ilçeye bağlı Tepeköy Köyü'nde yağmur ve fırtına bahçelere zarar verdi. Köyde çok sayıda ahırın çatısı çöktü.
    
  Dikili'de 50 evin bacası uçtu, çok sayıda yazlık ev sular altında kaldı. Çandarlı beldesinde de 2 balıkçı teknesi battı.
    
  Aliağa'da 500'e yakın ağaç fırtına nedeniyle yerinden söküldü. Hükümet binası önündeki ağaçlar, park halinde bulunan otomobiller üzerine düşerek, maddi hasara yol açtı.
    
  Nemrut Limanı'ndaki fırtına nedeniyle gemiler tehlikeli anlar yaşadı. Petkim Limanı'nda yükleme boşaltma işlerinde çalışan bir işçi beton zemine düşerek yaralandı.
    
  Yağmur ve fırtına nedeniyle çok sayıda merkezde elektrik kesintileri yaşanıyor.

  İZMİR-BERGAMA YOLU KISMEN KAPANDI

  Bergama ilçesinde de sabaha karşı esen sert rüzgar, hayatı olumsuz yönde etkiledi.
    
  İzmir-Bergama karayolunda rüzgar nedeniyle ağaçlar devrildi. Dört şeritli yolda trafik, ağaçların engellemesi nedeniyle tek şeritten verilmeye başlandı. Bu arada yollarda bulunan elektrik direklerindeki ilan levhaları da koptu.
    
  Rüzgarın etkisiyle, Doğan Jeotermal şantiyesinin 2 binasının çatısı da uçtu. 
     
  ÇANAKKALE'DE FIRTINA

  Çanakkale'de dün gece başlayan ve aralıklarla devam eden sağanak yağış ve fırtına, yaşamı olumsuz etkiledi.
    
  Gece geç saatlerde başlayanve sabaha kadar aralıklı olarak süren yağış nedeniyle şehrin bazı mahallerinde, evlerin alt katlarını su bastı.
    
  Çanakkale Belediyesi ekipleri, gece boyunca evlerdeki suyun tahliyesine çalışırken, etkili olan fırtına nedeniyle şehrin bazı yerlerinde ağaçlar devrildi.
    
  Yetkililer, yağışın bugün de sürmesinin beklendiğini bildirdiler.
     
  DENİZ ULAŞIMI SÜRÜYOR
     
  Çanakkale'de dün gece etkili olan fırtına nedeniyle Gelibolu- Lapseki arasındaki araba vapuru, gece bazı seferlerini yapamadı.
    
  Yetkililer, fırtınanın etkisini yitirmesinin ardından, Çanakkale'de tüm seferlerin, bu sabahtan itibaren normal olarak sürdüğünü belirttiler.

  İZMİT KÖRFEZİ'NDE FERİBOT SEFERLERİ YAPILAMIYOR
     
  İzmit Körfezi'nde, şiddetli lodos yüzünden feribot seferleri yapılamıyor.
    
  Batı ve kuzeybatı yönlerinden esen, saatteki hızı 80 kilometreyi bulan lodos yüzünden saat 07.25'ten itibaren Eskihisar-Topçular arasındaki feribot seferleri yapılamıyor.
    
  Bugün rüzgarın batı ve kuzeybatıdan kuvvetli ve kısa süreli fırtına, yarın da karayelden kuvvetli esmesi bekleniyor. Yer yer yağışlı bir havayla birlikte 17 derece ölçülen sıcaklık ise hissedilir oranda düşecek.  
    
  Sabah saatlerindeki fırtına nedeniyle kentteki bazı konutların çatıları uçtu.

  BARTIN'DA GEMİ KARAYA OTURDU

  Bartın'da 5 bin 500 ton demir cevheri almak için 4 gün önce limana giriş yapan ''Laine'' isimli 162 metre uzunluğunda, 13.70 metre genişliğinde, 15 bin 893 grostonluk ve 19 mürettebatı bulunan Panama bandıralı gemi, fırtına nedeniyle halatlarının kopması sonucu karaya oturdu.
    
  Limanı İşleten Bartın Belediyesi ekipleri, Uzunkum römorkörü ve Ayşe Beste botu ile kurtarma çalışmalarını sürdürürken, gemi personelide çalışmalara katılıyor.
     
  DÜZCE'DE TEKNE BATTI  
     
  Düzce'de saatteki hızı 60 kilometreyi bulan fırtına nedeniyle bir çok ağaç devrildi, çok sayıda evin de çatısı uçtu.
   
  Fırtına nedeniyle şehir merkezi ve ilçelerdeki enerji nakil hatları arızalandı.
    
  Sakarya Elektrik Dağıtım A.Ş Düzce İşletme Müdürlüğü ekipleri arızaları gidermeye çalışırken, yetkililer vatandaşları dikkatli olmaları konusunda uyardı.  

  Düzce'nin Akçakoca İlçesi'nde fırtına nedeniyle balıkçı barınağında 20 metrelik tekne battı.
    
  Sabahın erken saatlerinde başlayan fırtına nedeniyle, Karadeniz'e açılan balıkçılar, balıkçı barınağına sığındı. Karayelden esen fırtına balıkçı barınağına sığınan teknelerin alabora olmasına neden oldu. Barınak içersinde bulunan 5404t6018 plakalı Mehmet Kaptan'a ait olan 20 metrelik balıkçı teknesi battı.
    
  Akçakoca Kaymakamı Ali Uslanmaz, Batan tekne sahibine yardımcı olacaklarını belirterek, ''Batan teknenin vinç yardımıyla çıkarılmasının ardından hasar giderilecek'' dedi.
     
  BALIKÇI BARINAĞI TERS YAPILMIŞ
     
  Akçakoca Balıkçı Barınağı'nda balıkçılık yapan tekne sahipleri, her fırtına sonrasında aynı şeyleri yaşadıklarını belirterek, ''Geçen yıl yine böyle bir fırtınada 11 tekne battı. Balıkçı barınağının içinde tekne batar mı? Barınak zamanında mühendislik hatası nedeniyle ters yapılmış, barınağın girişi karayele açık olmuş. Aslında poyraz yönüne açık olmalıydı'' dediler.
     
  ADAPAZARI
     
  Adapazarı'nda ise Kuzey ve kuzeybatı yönlerinden saatte 100 kilometre hızla esen lodos yüzünden, kent merkezinde çok sayıda ağaç yıkıldı, bazı ev ve işyerlerinin de çatısı uçtu.
    
  Katlı pazaryeri önünde fırtına nedeniyle uçan bir tabelanın başına isabet etmesi sonucu yaralanan Ayşe Yıldız, kaldırıldığı Sakarya Devlet Hastanesi'nde ayakta yapılan tedavisinin ardından taburcu edildi. Bu bölgede, 3 kişinin daha benzer olaylar sonucu hafif yaralandığı bildirildi.
    
  Çark Caddesi ve vagon fabrikası yolunda devrilen 2 ağaç yüzünden, trafik akışı da uzun süre aksadı.
    
  Marmara depreminden sonra kalıcı konutların inşa edildiği Camili ve Karaman Mahallesi ile Serdivan Beldesi'nde çok sayıda evin çatısı ve televizyon antenleri uçtu, elektrik kesintisi yaşandı.
    
  Büyükşehir Belediyesi İtfaiye ve Fen İşleri ekipleri, vatandaşların ihbarlarına yanıt vermeye çalışıyor.

  ZONGULDAK'TA ÇATILAR UÇTU, AĞAÇLAR DEVRİLDİ
     
  Zonguldak'ta fırtına nedeniyle bazı binaların çatısı uçtu, ağaçlarile PTT ve Karaelmas Elektrik Dağıtım A.Ş'ye (KEDAŞ) ait direkler yıkıldı.
    
  Kent merkezinde yaklaşık 45 dakika etkili olan fırtına nedeniyle, Türkiye Taşkömürü Kurumu'na bağlı Kozlu Müessese Müdürlüğü ile bazı evlerin çatıları uçtu. Değişik semtlerdeki PTT ve KEDAŞ'a ait direklerin yıkılarak tellerinin kopması sonucu, yaklaşık yarım saat süreyle kente elektrik verilemedi.
    
  CAMİNİN KUBBESİ DÜŞTÜ

  Ağaçlar ile evlerin bacalarının yola ve araçların üzerine devrilmesinden dolayı da şehir içinde yaşanan trafik akışındaki aksamalar, belediye ve trafik ekiplerinin çalışmalarıyla giderildi. Yağmurun başlamasıyla fırtına etkisini kaybetti.
    
  Bu arada, Ereğli'de şiddetli fırtına nedeniyle İsmailağa Camii'nin kubbesi, yanında bulunan Metin Adnan'a ait işyerinin üzerine düşerek hasara yol açtı. Kemer mevkiinde de ağaç ve elektrik direkleri yıkıldı, Alaplı'da bazı işyerlerinin çatıları uçtu.

  ZONGULDAK'TA OKULLAR TATİL EDİLDİ

  Zonguldak'ta, fırtına nedeniyle kent merkezindeki okullar ile Çaycuma İlçesi'ndeki bir ilköğretim okulunda öğrenime yarına kadar araverildi.
    
  İl Milli Eğitim Müdürü Harun Girgin, bugün öğlen saatlerinde çıkan fırtınadan dolayı merkezde Atatürk Anadolu Lisesi, Kozlu Lisesi ve İlköğretim Okulu, Kozlu Endüstri Meslek Lisesi ile Çaycuma İlçesi'nde de Barbaros İlköğretim Okulu'nun çatısının uçması nedeniyle öğrenime yarına kadar ara verildiğini söyledi.
    
  Girgin, fırtınadan öğrencilerin zarar görmemesi için diğer okullarda da eğitime ara verildiğini, başlatılan onarım çalışmalarınıntamamlanması durumunda yarından itibaren eğitim ve öğretime devam edileceğini kaydetti.  
    
  ÇORUM'DA ÇATISI UÇAN OKUL TATİL EDİLDİ
     
  Çorum'da Buharaevler Mahallesi'nde bulunan Mustafakemal İlköğretim Okulu'nun çatısı şiddetli fırtına nedeniyle uçtu. Okul yöneticileri 1600 öğrenicinin eğitim gördüğü okulun tatil edildiğini bildirdiler.
    
  Fırtına nedeniyle Çorum-Samsun, Çorum-Ankara ve Çorum-İskilip karayolları bir süre kapandı. 

  Çorum'un Osmancık İlçesi'nde, şiddetli rüzgar ev ve işlerinin çatılarını uçururken, 20'ye yakın telefon ve elektrik direği yıkıldı. Şiddetli rüzgar nedeniyle bir elektrik trafosunun devre dışı kaldığı ve şehre elektrik verilemediğini belirten yetkililer, hasar tespiti için Osmancık Belediye Başkanı Avni Kılıç'ın başkanlığında hasar tespit komisyonu oluşturulduğunu, komisyonun çalışmalarına başladığınıbelirttiler.   
   
   MANİSA
     
  Manisa'da dün gece sağanak yağmurla başlayan şiddetli lodos nedeniyle bazı ev ve işyerlerinin çatısı uçtu. Çatılardan düşen tuğla ve saç parçaları otomobillere zarar verdi.
    
  Birçok ağacın devrilmesine neden olan şiddetli lodos nedeniyle elektrikler de kesildi. TEDAŞ Manisa Elektrik Dağıtım Müessese Şube Müdürü Resul İnce, trafoda meydana gelen arıza yüzünden kente yaklaşık 1 saat süreyle elektrik verilemediğini söyledi.
    
  Manisa Valisi Orhan Işın da şiddetli rüzgarın, il merkezi ve ilçelerde hasarlara yol açtığını belirtti.
     
  AYDIN
     
  Aydın'da da etkili olan fırtınada, hızı saatte 60-65 kilometreyi bulan rüzgar, Efeler Mahallesi'ndeki bazı ağaçların devrilmesine nedenoldu. Enerji nakil hatlarında meydana gelen arıza nedeniyle kentin çeşitli bölgelerine bir süre elektrik verilemedi.
    
  Aydın-İzmir E-87 Karayolu'nda da etkili olan fırtınanın, ulaşımda güçlüklerin yaşanmasına neden olduğu bildirildi.
     
  ÇANKIRI'DA OKULLARA YARIM GÜN TATİL
     
  Çankırı'da öğle saatlerinde aniden bastıran rüzgar, birçok ağacın yıkılmasına neden olurken, evlerin balkonlarında ve çatılarında bulunan antenlerin uçmasına neden oldu.
    
  Çankırı Valisi Halil Ulusoy, yaptığı açıklamada, fırtına nedeniyle ilkokulların ve liselerin yarım gün tatil edildiğini bildirdi. Ulusoy, fırtınanın, ilçelerde de etkili olması durumunda kaymakamlara okulların tatil edilmesi konusunda yetki verildiğini de sözlerine ekledi. 
        
  KIRIKKALE
     
  Kırıkkale'de fırtına nedeniyle elektrikler kesildi, bazı telefon şebekeleri de hasar gördü.
    
  Kırıkkale Emniyet Müdürlüğü Kaletepe Polis Merkezi'nin de bulunduğu Kaletepe polis lojmanının çatı katındaki havalandırma kapakları koparak, park halinde duran 2 otomobilin üzerine düştü. Polis memuru Hikmet Arslan'a ait 06 GT 554 plakalı otomobil kullanılamaz hale gelirken, diğer otomobil ise hafif hasar gördü.

  KUŞADASI'NDA ŞİDDETLİ LODOS

  Kuşadası'ndaki şiddetli lodos nedeniyle 2 yolcu gemisi Kuşadası limanına yanaşamadı.
    
  Sağanak yağmurla aynı anda başlayan şiddetli lodos yüzünden Kristina Regina ve Sea of Fower isimli gemiler, Kuşadası limanına yanaşamayınca bir süre açıkta bekletildi.
    
  Gemi kaptanlarının isteği doğrultusunda açıkta bekleyen gemilerden Kristina Regina, Bodrum Limanı'na yönelirken, Sea of Fower isimli gemide Rodos Adası'na demirlemek üzere geri döndü.
    
  Liman Kılavuz Kaptanı Sadettin Yılmaz, şiddetli rüzgar nedeniyle sabah saatlerinde gelen iki yolcu gemisinin, kaptanlarının tercihi doğrultusunda limana yanaşmadığını söyledi.
    
  Yılmaz, ''Bizler sadece danışmanlık hizmeti veriyoruz. Gemilerinin tüm kontrolü ve yetkisi ve sorumluluğu gemi kaptanlarına aittir''diye konuştu.
    
  Lodos nedeniyle Kuşadası şehir merkezinde önemli bir hasar ortaya çıkmadı. Elektrik hatlarında meydana gelen arızalar kısa sürede giderildi.

  YALOVA

  Yalova'da, şiddetli fırtına nedeniyle Topçular-Eskihisar arasındaki feribot seferleri yapılamıyor. Fırtınanın, depremzedeler için yaptırılan kalıcı konutlarda da hasara yol açtığı bildirildi.

  Şiddetli fırtına nedeniyle Topçular-Eskihisar arasındaki feribot seferleri yapılamıyor. Feribot seferlerinin, fırtınanın dinmesinin ardından yeniden başlayacağı belirtildi.
    
  Şiddetli fırtına, Bayındırlık ve İskan Bakanlığı'nca 3 ayrı bölgede yaptırılan kalıcı konutlarda da hasara yol açtı. Altınova İlçesi'ndeki Subaşı, Çınarcık İlçesi'ndeki Çamlıca ve merkeze bağlı Soğucak Köyü'ndeki kalıcı konutların çatıları fırtına nedeniyle uçtu.
    
  Yalova Bayındırlık Müdürü Abbas Mansurigil, kalıcı konutlarda hasar tespit çalışmalarına başlandığını bildirdi.
     
  KOCAELİ
     
  Kocaeli'nin Gölcük İlçesi'ndeki 19 Mayıs Caddesi'nde, 2 katlı bir binanın çatısından uçan eternit, Nedret Kandemir'in (41) sağ ayağının kırılmasına neden oldu. Kandemir, Gölcük Devlet Hastanesi'nde tedavi altına alındı.
    
  Bu arada, İzmit, Gölcük ve Körfez'de, çok sayıda ev ve işyerinin çatıları uçarken, Gölcük tarafındaki kalıcı konutların zemin katlarınıda, fırtına sırasındaki yağmur dolayısıyla su bastı.
    
  Gölcük Belediyesi İtfaiye Müdürlüğü ekipleri, bu konutlardaki suları boşaltma çalışmalarını sürdürüyor.

  AMASYA
     
  Amasya'da, fırtına nedeniyle il merkezinde elektrik telleri koptu,bazı ağaçların araçların üzerine devrilmesi sonucu maddi hasar meydanageldi. Fırtına nedeniyle şehir çöplüğünde çıkan yangın ise itfaiye ekipleri tarafından kontrol altına alındı.
    
  Öte yandan, elektrik hatlarında meydana gelen hasarniyle şehrin bazı bölgelerine elektrik verilemiyor.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı