GeriGündem Yağmur ormanları için Brezilya’yı dava ettik
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Yağmur ormanları için Brezilya’yı dava ettik

Daphne Barak, Sting'in sosyal çalışmalarıyla tanınan eşi Trudie ile de bir röportaj yaptı. Özellikle çevre konularında duyarlıklarıyla tanınan çift, hayli de etki sahibi. Trudie, Brezilya hükümetini yağmur ormanlarına verdikleri zarar nedeniyle mahkemeye verdiklerini ve kazandıklarını söyledi.

Bana Yağmur Ormanları Vakfınızdan bahseder misiniz?

- Sting ve ben bu kurumu 15 yıl önce kurduk. Brazilya'yı ziyaretimiz sırasında bir Kayapo şefiyle tanıştık. Ona yardım etmemizi istedi. Bizim gibi beyaz adamlar yıllardır onlara eziyet ediyordu. Sting ve ben ona hayran olduk. Gezerken kendimizi başka kültürlere açarız. Ardından da işte 23 ülkenin üyesi olduğu 15 milyon yardım toplamış bir vakıf olduk. İngiltere, Norveç ve Amerika ile çalışıyoruz. Pek çok organizasyonla işbirliği içindeyiz. Evleri istila edilmiş insanlara yardım ediyoruz.

En büyük başarınız nedir?

- Bir düşünelim, Brezilya Hükümetini mahkemeye verdik ve kazandık!

Siz ve Sting bir süre Hindistan'da da kaldınız.

- Bu deneyim bizi farklı yönlerden etkiledi. İkimiz için de önemli bir gelişmeydi.

İkiniz de mütevazı bir geçmişten geliyorsunuz. Sting öğretmendi ve sizin babanız da okulda hizmetliydi. Sizde kazandıklarınızı halkla paylaşma isteğini bu durum mu yarattı?

- Kesinlikle, nerden geldiğimi asla unutmadım. Sahip olduklarımızdan arınırsak herkesin aynı olduğunu görürüz. Aynı hastalıklar yüzünden rahatsızlanıp aynı mutlulukları kutluyoruz. Kocam zengin ve ünlü olduğu için diğer insanlardan ayrıştığımızı düşünmek çok tehlikeli olurdu. Bunu çocuklarıma sürekli hatırlatıyorum.
False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle