Gündem Haberleri

  Yağmur hayatı felç etti

  Hürriyet Haber
  05.11.2001 - 13:57 | Son Güncelleme:

  Yağışlı hava tüm yurtta etkisini sürdürüyor. Pek çok bölgede aralıksız süren yağmur nedeniyle ev ve işyerlerini su bastı, Antalya'da okullar tatil edildi. İki gündür etkisini sürdüren Poyraz nedeniyle seferlerin iptal edildiği Çanakkale Boğazı'nda ise deniz trafiği normale döndü.

  RÜZGARLI HAVADA SOBA YAKMAYIN
  Bursa Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanı Ramazan Tuncer, kış mevsiminin başlamasıyla sobalardan sızan karbonmonoksitten zehirlenmelerinde artış gözlendiğini belirterek, vatandaşlardan tedbir almalarını istedi.

  Son günlerde etkili olan lodosla birlikte kentte çok sayıda karbonmonoksit zehirlenmesi olduğuna dikkati çeken Tuncer, şu uyarılarda bulundu:

  "Rüzgarlı havalarda kesinlikli soba yakılmamalı. Soba yanar durumda iken rüzgar çıkmışsa, soba söndürülmelidir. Soba kovalı ise kova açık havaya çıkarılmalıdır. Bu işlemler sırasında odalar havalandırılmalı, bacaları eski soba borusuna bağlı doğalgaz sobaları da lodos ve fırtınalı havalarda kullanılmamalıdır. Şayet bunlar yapılmazsa, dumanın geri tepmesiyle, karbonmonoksit zehirlenmeleriyle karşı karşı kalabiliriz. Yine bütün bu önlemlere rağmen herhagi bir olumsuzluk karşısında, itfaiyenin insanların hemen yanında olduğu unutulmamalı.''

  Bursa'da hafta sonu etkili olan lodos nedeniyle, 4 evde meydana gelen karbonmonoksit zehirlenmelerinde 3 kişi ölmüş, 9 kişi de hastanede tedavi atlına alınmıştı.

  ANTALYA'DA OKULLAR TATİL

  Antalya'da 3 gündür aralıksız süren yağış hayatı etkilemeyi sürdürürken, okulların tatil edildiği bildirildi.   Milli Eğitim Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada, sağanak yağış nedeniyle Antalya'daki okulların, bugün saat 12.00'den itibaren, yarınmesai saati bitimine kadar birbuçuk gün tatil edildiği kaydedildi.

  Öte yandan, kent merkezinde dün akşamdan bu yana 100'e yakın ev ve işyerinde su baskınları yaşandı. Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Müdürlüğü yetkilileri, Şarampol, Muratpaşa, Yüksekalan ve Yeniemek mahallelerinde su baskınları görülen ev ve işyerlerinde, su tahliye çalışmalarının devam ettiğini belirttiler. Emniyet Müdürlüğü yetkilileri de, yağışlar nedeniyle trafikte şimdilik bir sorun yaşanmadığını kaydettiler.  Meteoroloji Antalya Bölge Müdürlüğü'nce, son 3 günde, kent merkezinde metrekareye 195 kilogram yağış düştüğü tespit edildi.

  ÇANAKKALE BOĞAZI'NDA TRAFİK NORMALE DÖNDÜ

  Çanakkale Boğazı'nda iki gündür devam eden Poyraz fırtınası etkisini kaybetti. Boğazda deniz trafiği normale döndü.  Türkiye Denizcilik İşletmeleri (TDİ) yetkilileri, fırtına nedeniyle iptal edilen Gelibolu-Lapseki araba vapur seferlerinin, bugünden itibaren yapılmaya başlandığını bildirdiler.  Öte yandan, Kuzey Ege'de etkisini sürdüren fırtına yüzünden, Çanakkale-Gökçeada feribot seferleri 4 gündür yapılamıyor.

  EGE'DE YAĞMUR UMUT OLDU

  Ege'de 3 gündür devam eden yağışlar, uzun süredir kuraklık sorunu yaşayan bölgeye umut verdi.    İzmir Meteoroloji Bölge Müdür Yardımcısı Erdoğan Erten, İzmir'de 2 gündür devam eden yağışlarda, metrekareye 22.5 kilogram yağış düştüğünü belirterek, uzun yıllar Kasım ayı ortalamasının 92.1 kilogram olduğunu söyledi. Erten, Ege Bölgesi'nde 3 gündür devam eden yağışlarda, Denizli'de metrekareye6.3, Aydın'da 59.1, Muğla'da 94.4, Manisa'da ise 30.4 kilogram yağış düştüğünü kaydetti.

  Erten, yarın öğle saatlerine kadar yağışın devam edeceğini, 8 Kasım'a kadar yağış beklenmediğini, 8 ve 10 Kasım'ın yağışlı olacağınısöyledi. Erten, sıcaklıklarda değişme olmayacağını, rüzgarın, yağmurlugünlerde zaman zaman kuvvetli eseceğini ifade etti.
    
  Devlet Su İşleri (DSİ) 21. Bölge Müdürü Sırrı Kazancı, yağışların kış aylarında da böyle devam etmesi halinde gölet ve barajlardaki sorunun ortadan kalkacağını ve rahat bir ekim dönemi yaşanacağını söyledi. Özellikle Muğla ve Aydın'daki yağışların üreticinin yüzünü güldürecek düzeyde olduğunu ifade eden Kazancı, yağışların devam etmesini ümit ettiklerini sözlerine ekledi.
   

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı