GeriGündem Yağmur Adam, dünyayı merhametsiz buluyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Yağmur Adam, dünyayı merhametsiz buluyor

Manisa Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hastanesi'ne 20 yıl önce ‘‘otistik çocuk’’ olarak getirilen Korkut Nutku, hastaneden çıkmak istemiyor. En kıdemli hasta olan ‘‘Yağmur Adam’’ Korkut Nutku, ‘‘Sizin dünyanız acımasız. Burası sokaklardan daha güvenli. Kendimi burada mutlu hissediyorum’’ diyor.

Prof. Dr. Özdemir Nutku ve 1976'da yaşamını yitiren yazar Sevgi Soysal'ın oğlu olan Korkut Nutku, İstanbul Otelcilik ve Turizm Meslek Lisesi'nden mezun olduktan sonra, rahatsızlığı nedeniyle Manisa Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hastanesi'ne getirildi. ‘‘Otistik çocuk’’ teşhisi konularak tedaviye alınan Nutku, 20 yıl boyunca hastaneden hiç ayrılmadı.

Dustin Hoffmann'ın otistik bir genci canlandırdığı ‘‘Rainman’’ filminden esinlenilerek ‘‘Yağmur Adam’’ denilen Korkut Nutku, doktorlar, hemşireler ve hastabakıcıların tümünü yakından tanıma imkanı buldu.

Korkut Nutku, kendisine verilen tarihleri, haftanın hangi gününe rastladığını bir çırpıda söyleyebiliyor. Bu yeteneğini bir süre önce hastaneyi ziyaret eden 7'nci Cumhurbaşkanı Kenan Evren'e de gösterdi.

Fanatik Galatasaraylı olan 43 yaşındaki Korkut Nutku, hafta sonları başında sarı-kırmızı şapkasıyla kahveye gidip maçları izliyor, her gün personelin gazetesini alıp geliyor. Korkut Nutku, ‘‘Kahvede bana çay ısmarlıyorlar. Hastanede yaşamayı seviyorum. Burası benim evim. Hastane dışarıdan daha güvenli. Dışarıdaki ortam, sizin dünyanız daha acımasız’’ diyor. Siyaseti de yakından izleyen Korkut Nutku, Süleyman Demirel için ‘‘Türkiye'yi 12 Eylül öncesi 70 cente muhtaç etti’’, Ecevit için ise ‘‘O, eski Ecevit değil. Eskiden fakir babasıydı, şimdi zenginlerin yanında’’ diye konuşuyor.

Otizmden kronik şizofrene dönüştü

Başhekim Levent Ermete, Korkut Nutku'nun otizmden kronik şizofrene geçiş yapan hastalardan biri olduğunu söyledi. Dr. Ermete, ‘‘Genelde otistik çocuk olur, otistik adam olmaz. Tedavi edilmesine karşın, hastalık kronik şizofrene dönüşebilir. Şimdi yılda bir iki kez taşkınlık dönemi oluyor. Verilen tarihin, hangi güne rastladığını bilmesinin tıbbi bir izahı yok. Kendisini bu yöne kanalize etmiş. Onun özel yeteneği bu’’ diye konuştu.

Otizm nedir

Otizm, ünlü aktör Dustin Hoffman'ın ‘‘Rain Man’’ (Yağmur Adam) filminde otistik bir kişiyi canlandırmasından sonra bütün dünyada ilgiyi çeken bir hastalık oldu. Otizm, her bin kişiden ikisinde görülüyor. Nedenleri tam olarak bilinmese de genetik kökenli olduğu düşünülüyor. Çocuğun göz temasının ilk 16-18 ayda gelişmemiş olması, çevresine ilgisiz, kendi dünyasını yaşaması ilk önemli belirtiler. Problem, doğuştan olsa da belirtilerini 6 aydan sonra veriyor ve 18 ay civarında net bir fikir sahibi olunuyor. Otistikler, eğitimle yardıma gereksinim duymadan yaşayabiliyorlar.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle