Gündem Haberleri

  Yağmalayıp yaktılar

  Nerdun HACIOĞLU-MOSKOVA/Arzu ÇAKIR MORIN-PARİS
  21.07.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Ülkenin % 60’ında kontrol sağladıkları iddia edilen Suriyeli muhalifler Türkiye ve Irak sınır kapılarını da ele geçirdi. AFP’nin haberine göre, Cilvegözü sınır kapısının Suriye tarafındaki Babel-Hava’dan Türkiye’ye geçmek için bekleyen 12 Türk TIR’ı iki ateş arasında kaldı ve muhaliflerce yağmalandı.

  SURİYE ordusu Şam’da silahlı muhaliflerin eline geçen bölgeleri geri almak üzere dün karşı saldırı başlatırken, muhalifler başkentin merkezindeki Midan semtinden taktik gereği çekildiklerini duyurdular. Ancak muhaliflerin “Şam Volkanı ve Suriye Depremleri” adını verdiği genel taarruz durmuş değil. Suriye’de yasaklı olan Müslüman Kardeşler’in siyasi kanadının lideri Ali Beyanuni’nin, ülkesinde “tüm Suriyelilere açık, demokratik ve çoğulcu bir İslami parti” kurduklarını açıkladıkları gün, ülkenin yüzde 60’ını kontrol ettikleri söylenen muhaliflerin Türkiye ve Irak sınırına ilerleyişleri sürdü.

  150 kişiler

  Türkiye sınırındaki Babel-Hava ve Carablus sınır kapılarını ele geçirdiği öne sürülen Suriyeli muhaliflerin, Irak sınırındaki dört geçiş noktasının kontrolünü de sağladığı bildirildi. AFP’nin haberine göre Türkiye sınırındaki sınır kapılarını 150 muhalif kontrol ediyor. Cilvegözü Sınır Kapısı’nın Suriye tarafındaki Babel-Hava’dan Türkiye’ye geçmek için bekleyen 12 Türk TIR’ının iki ateş arasında kaldığı ve muhaliflerce yağmalandığı da belirtildi.

  TÜRKİYE SINIRINDAKİ TIRLAR YAKILDI / FOTO GALERİ

  22 asker ölü

  Şam’daki Ulusal Güvenlik binasına geçen çarşamba düzenlenen ve Suriyeli üst düzey 5 yetkilinin öldüğü saldırıda yaralanan ülkenin istihbarat şefi Hişam Bahtiyar’ın da dün hastanede son nefesini verdiği açıklandı. Irak İçişleri Bakan Yardımcısı Adnan el Esadi ise Irak sınırındaki bir karakoldaki 22 Suriyeli askeri öldüren muhaliflerin, yakaladıkları bir yarbayın kol ve bacaklarını kestiğini öne sürdü. Reuters’ın haberine göre, Irak’ın Kaim kasabasının belediye başkanı Fahan
  Fitaihan da bu gelişmelerin ardından Bağdat yönetiminin, Ebu Kemal sınır kapısını kapattığını söyledi. Irak yönetimi, sınır kapısını bombalı saldırılara karşı dayanıklı bariyerlerle güvenlik altına aldı.

  MUHALİFLER BABEL-HAVA'YI ELE GEÇİRDİ / WEB TV

  Rusların durumu

  Rusya Dışişleri Bakanlığı da, Suriye’de bulunan onbinlerce Rus vatandaşını güvenli bir şekilde bu ülkeden çıkarma planı geliştirildiğini duyurdu. Rus donanmasına ait 4 çıkarma gemisinin Suriye açıklarında seyrettiği bir dönemde Moskova, Şam yönetimine MI-25 savaş helikopterleri taşıyan “Alaed” yük gemisini ise Rusya’nın Kaliningrad limanına yönlendirdi. Rusya’nın resmi RİA haber ajansına açıklama yapan ismi verilmeyen bir askeri yetkili, Suriye’deki karışıklık sürdüğü ve teslimatın güvenli biçimde yapılabileceği Şam tarafından garanti edilmediği sürece helikopterleri sevketmeyeceklerini söyledi.

  Kaçış sürüyor

  Ülkelerindeki olaylardan kaçan 710 Suriyeli’nin daha dün Türkiye’ye sığındığı açıklandı. Kadın-çocuk Yayladağı ilçesine bağlı Topraktutan ve Aşağı Pulluyazı köyü sınırına gelerek Türkiye’ye sığınma talebinde bulunanlar arasında 1 Suriyeli general, 4 albay ve daha alt rütbeli 17 subay var. Türkiye’deki Suriyeli sığınmacı sayısı 43 bini aşarken, Cenevre’deki Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği’nden (UNCHR) yapılan açıklamada ise Lübnan’a son 48 saatte gelen yaklaşık 30 bin sığınmacı gittiği belirtildi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı