Gündem Haberleri

  Yağış ve kuvvetli lodos uyarısı

  A.A
  05.01.2012 - 17:08 | Son Güncelleme:

  Yurdun, yarın Orta Akdeniz üzerinden gelen yağışlı havanın etkisine gireceği, hava sıcaklığının lodosla birlikte cuma günü batı bölgelerde, cumartesi günü iç ve doğu kesimlerde 3 ila 5 derece artacağı, ancak pazar günüden itibaren kuzeybatıdan başlayarak ülke genelinde 4 ila 6 derece azalacağı öngörülüyor.

  Meteoroloji Genel Müdürlüğünden yapılan açıklamaya göre yurdun, yarın Orta Akdeniz üzerinden gelen yağışlı havanın etkisine gireceği tahmin ediliyor.

  Marmara'nın batısı ve Kıyı Ege'de, yarın sabah saatlerinden itibaren, güneybatı yönlerden kuvvetli olarak esecek rüzgarın öğle saatlerinden sonra lodos fırtınasına dönüşmesi bekleniyor.

  DENİZLERDE FIRTINA UYARISI

  Yağışların yarın akşam saatlerinden sonra Marmara'nın batısı ve Kıyı Ege ile Antalya'nın batı ilçelerinde kuvvetli, cumartesi günü Muğla ve Antalya çevrelerinde aşırı, Marmara'nın doğusu, Kuzey ve İç Ege, Göller Yöresi, Mersin ve Aydın çevrelerinde kuvvetli olacağı tahmin ediliyor.

  Cuma günü, Marmara'nın batısı, Kıyı Ege, Akdeniz, Güneydoğu Anadolu, Doğu Anadolu'nun güney ve batısı Denizli ve Uşak çevrelerinin yağışlı geçeceği bekleniyor. Yağışların yağmur ve sağanak, Erzincan, Tunceli, Bingöl, Muş, Bitlis, Van ve Hakkari çevrelerinde karla karışık yağmur ve kar şeklinde olacağı tahmin ediliyor.

  Rüzgarın güneybatı (Lodos) yönlerden batı bölgelerimizde kuvvetli (40-60 km/s), Marmara'nın batısı ve Kıyı Ege'de fırtına (70-90 km/s) şeklinde esmesi bekleniyor.

  Cumartesi günü, Marmara, Ege, İç Anadolu'nun güney ve batısı, Akdeniz, Batı Karadeniz'in batısı, Doğu Anadolu'nun batısı ile Gaziantep, Kilis ve Adıyaman çevrelerinin yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların yağmur ve sağanak, Erzincan, Tunceli ve Bingöl karla karışık yağmur ve yer yer kar şeklinde olacağı bekleniyor. Yağışların, Muğla ve Antalya çevrelerinde aşırı olmak üzere, Marmara'nın doğusu ile Balıkesir, İzmir, Manisa, Aydın, Denizli, Uşak, Kütahya, Isparta, Burdur ve Mersin çevrelerinde kuvvetli olacağı tahmin ediliyor. Rüzgarın İç Anadolu, Batı ve Orta Karadeniz'in iç kesimleri, Doğu Akdeniz ile Doğu Anadolu'nun batısında kuvvetli (40-60 km/s), Güney Ege ile Batı Akdeniz'de kuvvetli ve kısa süreli fırtına (50-70 km/s) şeklinde eseceği öngörülüyor.
  Pazar gününden itibaren Balkanlar'dan gelen soğuk hava nedeniyle yağışların iç ve doğu kesimlerde karla karışık yağmur ve yer yer kara dönüşeceği tahmin ediliyor.

  Hava sıcaklığının lodosla birlikte cuma günü batı bölgelerde, cumartesi günü iç ve doğu kesimlerde 3 ila 5 derece artacağı, ancak pazar günüden itibaren kuzeybatıdan başlayarak ülke genelinde 4 ila 6 derece azalacağı bekleniyor.

  Batı bölgelerde kuvvetli yağış ile birlikte rüzgarın güneybatı yönlerden (lodos) fırtına şeklinde esmesi beklendiğinden meydana gelebilecek olumsuzluklara karşı ilgililerin ve vatandaşların dikkatli ve tedbirli olması gerekiyor.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı