Gündem Haberleri

  Yabani hayvanlara 'arabesk'li çözüm

  İHA
  14.09.2015 - 09:45 | Son Güncelleme:

  Aydın’ın Yenipazar ilçesi Hacıköseler Mahallesi’nde yabani hayvanlar ve domuzlarla başı dertte olan Aydınlı fıstık üreticisi çözümü arabesk müziğinde buldu.

  Aydın’ın Yenipazar İlçesine bağılı Hacıköseler Mahallesi’nin geçim kaynaklarının başında gelen Antep fıstıklarına zarar veren yabani hayvanlarla baş edemeyen uyanık çiftçi, çözümü arabesk müziğinde buldu. Hacıköseler Mahallesi’nde antep fıstığı yetiştiren Muhsin Çeltikoğlu, fıstıkların olgunlaştığı dönemde ürünlerine zarar veren yaban domuzları başta olmak üzere kuşlar ve sincaplara karşı çeşitli mücadelede başlatmasına rağmen olumlu sonuç alamayınca "arabesk müziğinden" faydalanmaya karar verdi.

  Yabani hayvanlara arabeskli çözüm

  Fıstık bahçesinin içerisinde bir ağacın üzerine koyduğu aküye teyp bağlayan çiftçi, arabesk radyo kanalının sesini sonuna kadar açıp gece gündüz bahçesini zararlı hayvanlardan koruyor. Antep fıstığı üreticisi Çeltikoğlu, hasat döneminin başlamasıyla yaban domuzlarının tarlalara verdiği zararın arttığını, çiftçilerin gece nöbetleriyle hayvanlarla mücadele ettiğini söyledi. Her gece sabaha kadar tarlada nöbet tutmanın zor ve tehlikeli olduğunu belirten Çeltikoğlu, böyle bir çözüm yoluna başvurarak hem mal hem de can güvenliğini sağladıklarını aktardı.

  YABANİ HAYVANALRIN KORKULU RÜYASI: ARABESK

  Aydın genelinde çiftçilerin domuzlarla başı dertten kurtulmazken Yenipazar İlçesinin Hacıköseler Mahallesi’nde fıstık üreticileri birleşip zararlı hayvanlara karşı arabeskli savaş başlattı. Çözümü bahçe içerisine kurduğu müzik sisteminde bulan üreticiler, arabesk müzik çalarak yabani hayvanların korkulu rüyası oldu. Arabesk müzikle ürken hayvanlar, bu yıl bahçelerden uzak duruyor. Her yıl Antep fıstığı ağaçları çok ürün tutmasına rağmen yabani hayvanlar nedeniyle ürünlerini toplayamayan üreticiler, bu yıl buldukları çözümle en az zararla fıstık hasadını gerçekleştirmeye başladı.

  Bu zararlılara karşı her hangi bir mücadele başlatmadıkları taktirde ürün almakta zorlandıklarını dikkat çeken fıstık üreticisi Çeltikoğlu, “Özellikle akşamları domuzlar bahçelere girip Antep fıstığı, zeytin ve diğer ağaçlarımıza zarar veriyor. Fıstıkları köklerini kazıp dallarını kırıyorlar. Kuşlar da fıstıklara zarar veriyor. Fıstıklar tatlı ve lezzetli olduğu için domuzlar, kuşlar ve sincaplar aşırı derecede bahçelere girip ürünleri yiyor ve ağaçlara zarar veriyor. Bu zararlı hayvanları korkutmak amacıyla böyle bir çözüm yolu bulduk. Bu zararlı hayvanları korkutmak için daha önce farklı müzikler de denedik ancak arabesk müzik çaldığı günler bahçeye hiçbir yabani hayvanın girmediğini fark ettik. Bunun üzerine gece gündüz arabesk müziği çalmaya başladık” şeklinde konuştu.

  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı